TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Анкета: Опра би го победила Трамп, но гласачите не поддржуваат нејзина кандидатура

Локално - пред: 6 часа

Анкетата, која ја спроведе „Политико“, укажува на тоа дека повеќето од испитаниците повеќе ја поддржуваат водителката Опра Винфри отколку актуелниот претседател Доналд Трамп. Иако Опра Винфри е омилена во САД, гласачите, според анкетата на ...

6 поврзани вести »

Поранешен астронаут: Мирни вонземјани ја спасија Земјата од нуклеарна војна

Локално - пред: 6 часа

Мирољубиви вонземјани ја спречија нуклеарната војна меѓу САД и Русија на почетокот на Студената војна, тврди поранешниот астронаут на НАСА д-р Едгар Мичел, цитиран од британскиот весник Telegraph.

Победа на МЗТ Скопје со 41 поен разлика

Локално - пред: 6 часа

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром очекувано забележа победа против подмаледниот тим над Карпош Соколи во заостанатиот меч од 12.коло во Првата македонска кошаркарска лига. Кошаркарите од Аеродром со убедливи 41 поен разлика, односно 101-60 го ...

6 поврзани вести »

(ГАЛЕРИЈА) Луѓето од подземјето или необичните патници во рускотo метро

Локално - пред: 6 часа

Јавниот транспорт е одличен начин за движење за оние кои немаат автомобил, а и место каде што може да се сретнат едни од најпознатите шарени ликови, чиј изглед може да ве зачуди. Некои патници се како другите што размислуваат за нив и не се плашат ...

Двојни функции – ќе има ли разрешувања?

Локално - пред: 7 часа

Продолжува праксата исти луѓе од власта да се назначуваат на повеќе функции и со тоа, покрај платата добиваат и дополнителни надоместоци за членството во одборите каде се назначени, информира ТВ24 .

2 поврзани вести »

Ешли Греам ја претстави својата колекција на долна облека

Локално - пред: 7 часа

Ешли Греам влезе во својата вообичаена улога и ја претстави својата нова линија на долна облека за „пополнети дами„ на брендот Addition Elle. Најпознатата плус сајз модел ја претстави колекцијата Spring 2018 Sexy Essentials, еден месец пред Денот на ...

2 поврзани вести »

Талески: Направивме историски резултат

Локално - пред: 7 часа

Филип Талески со шест погодоци беше најефикасниот во македонската репрезентација во вечерашното реми (25:25) со Германија на Европското првенство што се одржува во Хрватска. – Ова беше многу тежок натпревар. Игравме без психолошки притисок.

43 поврзани вести »

Саудиска Арабија додели итна помош за Јемен од 2 милијарди долари

Локално - пред: 7 часа

Две милијарди долари помош ќе додели Саудиска Арабија на соседната држава Јемен, нареди саудискиот крал Салман. Во Јемен веќе две години се води сурова граѓанска војна помеѓу сунитски и шиитски групи.

7 поврзани вести »

Вучиќ и Тачи телефонски разговарале: Србија бара да учествува во истрагата на убиството на Ивановиќ

Локално - пред: 7 часа

Претседател на Србија, Александар Вучиќ денеска побара од колегата, косовскиот претседател Хашим Тачи да биде прифатено учеството на српските државни истражни институции во истрагата на убиството на Оливер Ивановиќ.

109 поврзани вести »

СДСМ: Анѓушев ја продава фирмата за да нема конфликт на интереси

Локално - пред: 7 часа

Денеска има јасна одвоеност на партијата од државата и недвосмислена одвоеност на бизнисот од политиката. Заврши времето на Белизе фирми и рајски шеми за купи-продај од братучед на кум и обратно, велат од СДСМ и им порачуваат на ВМРО-ДПМНЕ дека не ...

9 поврзани вести »

(ВИДЕО) Неформална вечера на премерот Заев со првиот човек на НАТО, Столтенберг

Локално - пред: 7 часа

Веднаш по пристигнувањето во Македонија, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се сретна со премиерот Зоран Заев. Според информации на Телевизија 24, се работи за неформална вечера во еден од скопските ресторани.

153 поврзани вести »

Катругалос: Преговорите во ОН не треба да се потценуваат, туку да се освежат

Локално - пред: 7 часа

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос смета дека преговорите во ОН имаат својата историја и дека не треба да се потценуваат, но оти е потребно освежување.

7 поврзани вести »

Руско МНР: Еди Рама и понатаму ги турка големоалбанските амбиции

Локално - пред: 7 часа

Одделот за медиуми на Министерството за надворешни работи на Русија вечерва порача дека изјавата на албанскиот премиер и претседател на Социјалистичката партија на Албанија, Еди Рама, за Законот за употреба на јазиците во Македонија е потврда дека ...

9 поврзани вести »

Чешка беше подобра од Унгарија – во главната фаза игра во групата со Македонија

Локално - пред: 8 часа

Во третото коло од Европското првенство во ракомет што се игра во Хрватска, селекцијата на Чешка денеска ја совлада Унгарија со 33:27 . Чесите, со оваа победа обезбедија пласман во главната фаза од првенството.

137 поврзани вести »

Рожер Торент е избран за претседател на новиот каталонски Парламент

Локално - пред: 8 часа

Рожер Торент е избран за претседател на новиот каталонски Парламент. Неговата кандидатура ја подржаа партиите, кои се залагаат за независност на Каталонија. Торент има 38 години. По професија е политиколог, а бил пратеник во претходните два ...

14 поврзани вести »

Виорика Данчила именувана за мандатар за состав на нова влада на Романија

Локално - пред: 8 часа

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја назначи Виорика Данчила за мандатар за состав на новата Влада на Романија. Европратеничката Виорика Данчила беше предложена од Социјалдемократската партија (ПСД) за нов премиер, по оставката на премиерот Михаи ...

21 поврзани вести »

Кандидатите за судии ќе полагаат испит со познати прашања, Рашковски ќе казнува

Локално - пред: 8 часа

Академијата за судии и обвинители со циркуларен мејл испратен до сите 20-тина предавачи (судии, обвинители, професори, експерти од МВР) ги тера да откријат прашањата што ги спремиле за полагањето на шестата генерација слушатели на академијата.

3 поврзани вести »

Наумовски: Предлозите на Нимиц далеку од достоинствено решение

Локално - пред: 8 часа

Македонскиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Васко Наумовски по последната рунда разговори во Њујорк вечерва изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се далеку од достоинствено решение.

28 поврзани вести »

Голем бод на Македонија против светската ракометна сила Германија

Локално - пред: 8 часа

Ракометарите на Македонија во исклучително резултатски непредвидлив меч против големата ракомента сила Германија одиграа нерешено, 25:25. Со три бода одат во втората фаза од Европското првенство.

166 поврзани вести »

Кремљ пресече: Путин е здрав!

Локално - пред: 8 часа

Рускиот претседател Владимир Путин е во одлична физичка форма, но Кремљ нема намера официјално да ја објави здравствената состојба на шефот на државата. Ова го изјави претседателскиот прес секретар Дмитриј Песков преда новинарите, коментирајќи го ...

6 поврзани вести »