TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Реформите на прислушувањето поминаа во прво читање во Собранието

Р.С.Европа - тукушто објавено

Собранието со 64 гласа „за“ ги усвои предложените законски измени од сферата на внатрешни работи во прво читање и ги даде на понатамошна работа, oдносно на второ читање. Се работи за измените и доплнувањата на Законот за внатрешни работи, на Законот ...

19 поврзани вести »

Нема план Б за Македонија, решавање на името, па НАТО

Р.С.Европа - пред: 27 мин

Нема друг начин да се влезе во НАТО без решение на проблемот со името, порача Генералниот секретар на НАТО. Тој го охрабри премиерот Заев за реформите и побара поголема соработка власт - опозиција.

346 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ не се враќа во Собрание, оти немало услови

Р.С.Европа - пред: 1 час

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ остануваат на ставот оти нема демократски услови и амбинет да учествуваат во работата на Собранието. Тие денеска се вратија во собраниските клупи само за да присуствуваат на обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс ...

31 поврзани вести »

Вучиќ и Тачи се договориле да продолжи дијалогот

Р.С.Европа - пред: 1 час

Претседателите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се договориле да продолжи дијалогот Белград-Приштина, а истрагата за убиството на еден од лидерите на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, да се спроведе со соработка на ...

159 поврзани вести »

Столтенберг: Решавање на името, но и реформи - суштински за влез во НАТО

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Приклучувањето во НАТО бара напор и заложби, но вратите на НАТО остануваат отворени. Реформите не се лесни, но можат да се спроведат, затоа сите треба конструктивно да работат. Сакаме да бидете дел од НАТО, порача Генералниот секретар на НАТО Јенс ...

346 поврзани вести »

Германските власти обвинија припадник на авганистанските Талибанци

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Германските обвинители поднесоа обвиненија за тероризам и убиство против осомничен припадник на авганистанските Талибанци, обвинет за учество во убиство на авганистански полицаец. Сојузните обвинители денеска соопштија дека обвинението против ...

Конструктивни средби на претставниците на партиите со Столтенберг

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Претставниците на ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја оценија како коструктивна и содржајна, а тој им порачал дека вратите на НАТО за Македонија се отворени ако се реши проблемот со името, но ...

346 поврзани вести »

МНР: Идеите на медијаторот не се коментираат пред направена темелна анализа

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Министерството за надворешни работи (МНР) во врска со вчерашната изјава на македонскиот преговарач во спорот со Грција за името Васко Наумовски соопшти дека согласно узансите на дипломатијата, идеите на медијаторот не се коментираат јавно пред ...

62 поврзани вести »

Димитров очекува позитивен исход од претстојниот Самит на НАТО

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на денешната средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека очекува позитивен исход од претстојниот Самит на НАТО во јули оваа година и изрази благодарност за континуираната ...

20 поврзани вести »

Убиен Палестинец во израелска рација на Западниот Брег

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Израелските сили во потрага по убијците на еден рабин извршија рација во дом на Западниот Брег, убивајќи Палестинец по кого се трагало, а во престрелката биле повредени двајца припадници на безбедносните израелски сили.

2 поврзани вести »

Столтенберг: Бидете амбициозни, но и реални

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска пред пратениците ги поздрави преземените реформи, нагласувајќи дека има уште работа што треба да се сработи, а тоа значи решавање на прашањето за името.

346 поврзани вести »

Столтенберг: НАТО ќе продoлжи да ја поддржува Македонија

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Повеќе од 15 години припадниците на вашите висококвалификувани армиски сили беа рамо до рамо со своите меѓународни учесници во мисиите на НАТО носејќи безбедност и стабилност во Авганистан, а во 2001 и 2002 НАТО даде значителен придонес во ...

346 поврзани вести »

Собраниската расправа за законот за јазиците е можна во идната недела

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Повторната расправа за законот за јазиците може да се случи и следната недела, посочуваат од ДУИ. Од партијата велат дека претседателот Иванов останува претседател на една партија, а не на сите граѓани.

117 поврзани вести »

Пројковски: Се залагам за жестокост и тотална посветеност во театарот

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Она што е многу важно за секој уметник е создавањето на еден универзален јазик. Јас како режисер секогаш се трудам да создадам универзален јазик којшто генерално комуницира со публиката. Секогаш е голем предизвик кога се работи во друго јазично ...

4 поврзани вести »

Шекеринска-Столтенберг: Македонија има капацитет за реформи

Р.С.Европа - пред: 6 часа

На денешната средба на министерката за одбрана Радмила Шекеринска и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг беше истакнато дека Македонија покажала дека има капацитет да спроведе реформи во духот на вредностите на НАТО, да се фокусира на ...

346 поврзани вести »

Украинскиот Парламент усвои закон за реинтеграција на Донбас

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Украинскиот Парламент усвои закон со кој се регулира државната политика во областите на истокот кои ги контролираат сепаратистите поддржани од Русија. Законот поради кои се случуваа тензии и протести во земјата, денеска беше усвоен во украинското ...

5 поврзани вести »

Владата в понеделник ќе гради став за предлогот за името?

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Медијаторот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, излезе со нов предлог за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Од Владата велат дека исходот ќе зависи од подготвеноста на двете страни за компромис.

62 поврзани вести »

Иванов-Столтенберг: Македонија да го добие заслуженото членство во НАТО

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов оствари средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, на која истакнал дека Република Македонија во континуитет покажува дека е доверлив и стратешки партнер и сојузник на НАТО и дека е неопходно е да ...

31 поврзани вести »

Ѕанакопулос: „Сакаме решение во кое сите ќе бидеме победници“

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Преговорите за името не се фудбалски натпревар за да има победник или поразен, Владата сака и ќе направи се што може за да се реши прашањето без да ги стави во опасност националните интереси, изјави портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос.

16 поврзани вести »

Одложено судењето за предметот на СЈО „Труст“

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Судењето за предметот „Труст“ на СЈО е одложено поради влошената здравствена состојба на второобвинетиот Василије Авировиќ, а ново рочиште во Кривичниот суд за предметот е закажано за 23 јануари.

32 поврзани вести »