TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Дневен печат - Името, корупцијата и загадувањето

Р.С.Европа - пред: 21 мин

Сите медиуми пишуваат за преговорите за името и за посетата на Заев на Германија. Анализираат и за високата корупција, за еколошкиот геноцид, за истрагата за загинувањето на планинарите на Камјакчалан.

118 поврзани вести »

Холандија ја усвои резолуцијата за геноцид на Ерменците

Р.С.Европа - пред: 1 час

Пратениците во долниот дом на холандскиот Парламент со големо мнозинство гласови ја усвоија резолуција со која се признава како "геноцид" масакрот на Ерменците за време на Отоманската империја во 1915 година.

2 поврзани вести »

МААЕ тврди дека Иран се придржува до нуклеарниот договор

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека Иран се придржува до нуклеарниот договор со шесте светски сили постигнат во 2015 година. Извештајот на агенцијата наведува дека Техеран ги исполнил клучните барања од договорот.

5 поврзани вести »

Тужба за косовскиот претседател Тачи за предавство

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Косовското движење Самоопределување денеска соопшти дека поднело тужба против претседателот на земјата, Хашим Тачи за предавство. Тужбата, според движењето, е поради тоа што Тачи во 2015 година го потпишал Договорот за демаркација на границата меѓу ...

17 поврзани вести »

Нема бизнис успех ако на „комшијата му цркне козата“

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Ќе се поврзуваат извозно ориентирани фирми од Балканот и Медитеранот, кои треба да извезуваат на трет пазар. Доколку овие претпријатија настапуваат сами на странски пазари, тешко се борат со конкуренцијата.

Мицкоски ја обвини Владата за политика на омраза поради Ќосето

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение реагира на отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Лазов Ќосето. Споменикот текот на ноќта беше отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје и е однесен во магацините на Металски завод Тито.

55 поврзани вести »

Хан: EK ќе препорача пристапни преговори за Македонија и за Албанија

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Еврокомесарот Јоханес Хан за германски Ди Велт изјави дека Европската комисија има намера да препорача пристапни преговори за Македонија и за Албанија. "Комисијата на ЕУ наскоро ќе им препорача на земјите-членки најверојатно до крајот на летото да ...

46 поврзани вести »

Актерот Јовановски во домашен притвор, жалбата на Мукоски отфрлена

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на актерот и учесник на иницијативата „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски кој од затворот во Шуто Оризари ќе биде префрлен во домашен притвор.

53 поврзани вести »

Стратегијата за развој на културата 2018-2022 помеѓу сеопфатноста и „ревизионизмот“

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Владата на Република Македонија деновиве ја усвои Стратегијата за развој на културата 2018-2022 година и Акцискиот план, и со тоа практично го отвори процесот на темелни реформи, преструктуирање и обнова на културниот систем во земјава.

7 поврзани вести »

Шест Таџикистанци осудени за планирање тероризам во Русија

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Судот во Москва одреди долги затворски казни за шест Таџикистанци обвинети за обид да активираат бомба во минибус. Московскиот Регионален воен суд денеска ги осуди шесте мажи на затворски казни од 12 до 18 години, откако беа обвинети за заговор за ...

Таравари: одземањето на ингеренциите е во корист на ДУИ

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари смета дека одземањето на надлежностите да именува и разрешува директори на општинските основни и средни училишта е политичка пресметка во корист на политичката партија ДУИ.

72 поврзани вести »

Иницијатива на Македонија и Унгарија во борбата против тероризмот

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Министрите за внатрешни работи на Македонија и Унгарија, Оливер Спасовски и Шандор Пинтер, денеска се договориле нова иницијатива за потпишување на договори за размена на податоци и информации при спречување на тероризмот и насилниот екстремизам.

12 поврзани вести »

Продолжуваат воздушните напади врз сириската област Гута

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Воени авиони денеска петти ден по ред ја бомбардираат Гута – последната бунтовничка енклава во близина на главниот сириски град Дамаск, откако ОН се изјаснија за стопирање на едни од најжестоките воздушни напади во седумгодишната граѓанска војна.

48 поврзани вести »

Познат идентитетот на напаѓачот на амбасадата на САД во Подгорица

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Полициски претставници под услови на анонимност за Радио Слободна Европа изјавија дека напаѓачот на зградата на американската амбасада во Подгорица бил идентификуван како Далибор Јауковиќ – 43-годишен кој бил роден во Србија, а живеел во главниот ...

26 поврзани вести »

Кино во Москва казнето за прикажување комедија за Сталин

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Кино во Москва е казнето со 100 илјади рубљи, околу 1.750 долари, за прикажување на забранетиот филм „Смртта на Сталин.“ Руското Министерство за култура минатиот месец забрани да биде прикажуван ви кината филмот во британска режија, на неколку дена ...

Дескоска: Одземени надлежности на градоначалникот Таравари во образованието

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Вчера попладнето му се одземени надлежностите на градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари во делот на образованието и во тоа во делот што се однесува на именување и разрешување на директори на општински основни и средни училишта, информира ...

72 поврзани вести »

Исчекор против корупцијата ќе има ако се казнат „недопирливите“

Р.С.Европа - пред: 9 часа

Во конкуренција од 180 земји, Македонија е на 107 место за 2017. За две години земјата бележи пад од 41 место според индексот за перцепција на корупција на Транспаренси интернешнл. Проблемот со корупцијата во Македонија и натаму ескалира, а системот ...

38 поврзани вести »

Јункер в недела во посета на Македонија

Р.С.Европа - пред: 9 часа

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија, како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан со цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

52 поврзани вести »

Русија ќе влијае, но нема да го спречи влезот во ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - пред: 9 часа

Руското влијание врз државата ќе расте со секое, барем и мало напредување на Македонија кон евроатлантските структури, оценуваат домашните аналитичари. Сепак, очекуваат Русија да се помири со нашата стратешка определба и да не применува потешки ...

Рускиот опозициски политичар Навални накратко уапсен во Москва

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални вели дека накратко бил уапсен од страна на полицијата во Москва и обвинет за административен престап кој може да резултира со казна затвор од 30 дена.

4 поврзани вести »