TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Прозорец од училница паднал и ѝ го скршил рамото на 11-годишна ученичка

Макфакс - тукушто објавено

Скопјанец во текот на вчерашниот ден во Полициската станица Карпош пријавил дека на 15-ти месецов неговата ќерка се здобила со скршеница на рамото поради тоа што додека била на училиште врз неа паднал прозорец.

5 поврзани вести »

„Единствена Македонија“ бара Заев да одговори на заканите на Еди Рама

Макфакс - пред: 29 мин

Партијата „Единствена Македонија“ денеска преку соопштение го осуди целосниот молк на премиерот Зоран Заев за, како што велат оттаму, зачестените закани на албанскиот премиер Еди Рама спрема македонскиот суверенитет и интегритет.

37 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е единствена партија која се фали со рејтинг каде нема поместување

Макфакс - пред: 49 мин

Начинот на кој што СДСМ ги потценува граѓаните е навредлив, реагираат денеска од ВМРО-ДПМНЕ на соопштението од владејачката СДСМ, истакнувајќи дека партијата на Заев е единствена партија што се фали со рејтинг каде нема поместување.

43 поврзани вести »

На изборите во Русија гласаше и астронаут: Излезноста од вселената е сто отсто

Макфакс - пред: 1 час

Рускиот астронаут Антон Шкапљеров гласаше на претседателските избори во Русија и од вселената стапи во контакт со Централната изборна комисија (ЦИК) на Русија. Одзивот од бродот на Меѓународната вселенска станица на претседателските избори е 100 ...

3 поврзани вести »

СДСМ: Граѓаните се против деструктивните дејства на опозицијата

Макфакс - пред: 1 час

Блокадите на Собранието значат уцени за демократијата, стои во денешното соопштение на владејачката СДСМ. Оттаму истакнуваат дека од ВМРО-ДПМНЕ повторно се обиделе со конфликт и насилство да предизвикаат поделби, но, како што велат, мнозинството ...

7 поврзани вести »

Валнесија ќе го откупи договорот на Кондогбија

Макфакс - пред: 2 часа

Жофри Кондогбија, на почетокот на сезоната, направи вистински потег кога реши да замине како позајмен играч во Валенсија. Францускиот репрезентативец по две лоши сезони во Интер повотрно игра како во деновите кога беше дел од Монако.

2 поврзани вести »

Рома го продава Стротман

Макфакс - пред: 2 часа

Интер во летниот преоден рок ќе се обиде да донесе еден од клучните играчи на Рома, Кевин Стротман. Холанѓанецот во Рим е од 2013 година, а низ годините Рома одби неколку понуди за него. „Тутомеркато“, објави дека Рома се согласила да го пушти ...

3 поврзани вести »

Рохо: Мислев дека Фергусон ќе ме избрка од Јунајтед

Макфакс - пред: 2 часа

Аргентинецот Маркос Рохо, веќе четири сезони е во Манчестер јунајтед, има одиграно 66 натпревари од доаѓањето во клубот. По Мундијалот во Бразил, Рохо од Спортинг Лисабон пристигна на „Олд Трафорд“.

7 поврзани вести »

Официјална промоција на новата партија „Граѓанско демократска унија“

Макфакс - пред: 2 часа

Денеска официјално ќе биде формирана политичката партијаГраѓанско демократска унија(ГДУ). На чело ГДУ ќе биде Петар Колев, поранешен член на бугарското ВМРО-БНД и претседател на здружението за Македонско-Бугарско пријателство.

6 поврзани вести »

Во два дена втора жртва од превртување на трактор

Макфакс - пред: 2 часа

Во текот на вчерашниот ден, во сообраќајна незгода со трактор, животот го загубил дваесет и двегодишниот В.Ш од село Попојани. Како што информираат од полицијата, незгодата се случила во Кичево на локалниот пат кон село Папрадиште.

29 поврзани вести »

Двајца гостиварски тинејџери повредени откако со четирицикл удриле в ѕид

Макфакс - пред: 3 часа

Две момчиња се здобиле со повреди во сообраќајна несреќа што се случила во селото Беловиште, гостиварско. Како што информираат од МВР, момчињата се возеле на мопед на четири тркала по локален пат и откако 17-годишниот возач загубил контрола удриле ...

18 поврзани вести »

Можеби Барселона не е вистинската опција

Макфакс - пред: 3 часа

Ѕвездата на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман, најверојатно во летниот преоден рок ќе го напушти клубот, а наводно договорен е трансферот во Барселона. Гризман минатото лето беше на чекор до трансфер во Манчестер јунајтед, но ја покажа големината и ...

37 поврзани вести »

Алчниот Нејмар бара 1,1 милиони евра неделна плата

Макфакс - пред: 3 часа

Бразилскиот фудбалер Нејмар, според пишувањата на англиските медиуми, им поставил неверојатни услови на челниците на ПСЖ за да остане на „Паркот на принцовите“. Нејмар, во татковината, се рехабилитира од фрактурата на метатарзалната коска, повреда ...

37 поврзани вести »

Една од подобрите функции на новиот „Андроид“ нема да работи на сите телефони

Макфакс - пред: 3 часа

Добрата вест во врска со новата верзија на оперативниот систем „Андроид“ е дека ќе има можност двојно да ја намали „тежината“ на фотографиите во споредба со обичниот JPEG формат. Сепак, лошата вест е дека веквата опција нема да може да ја користи ...

5 поврзани вести »

Кривични за четири лица кои ограбиле продавници за оружје во Скопје

Макфакс - пред: 3 часа

Скопската полиција поднесе кривични пријави против четири лица кои украле голема количина на оружје и муниција. Како што информираат од МВР, кривични пријави се поднесени против Б.З. (27) поради сомнение за сторени три кривични дела (две – „тешка ...

23 поврзани вести »

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Макфакс - пред: 4 часа

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За оваа цел се вршат консултации меѓу работна група составена од членови на ...

20 поврзани вести »

(Видео) Илјадници луѓе евакуирани поради голем пожар кој се шири во Австралија

Макфакс - пред: 4 часа

Илјадници луѓе во руралниот западен регион на Викторија во јужна Австралија беа повикани на евакуација поради пожарот што ги зафати австралиските нискостеблести шуми и се прошири во радиус од 25 километри, доаѓајќи до крајбрежните градови.

2 поврзани вести »

Клоп наредил да му го донесат Дракслер (Видео)

Макфакс - пред: 4 часа

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, ја составил листата на потенцијални засилувања во летниот преоден рок. Прво име на таа листа е неговиот сонародник од ПСЖ, Јулијан Дракслер. Клоп бара замена за Фелипе Кутињо кој во јануари за 160 милиони евра се ...

20 поврзани вести »

Ана Ивановиќ и Бастијан Швајнштајгер добија син

Макфакс - пред: 4 часа

Поранешната најдобра тенисерка во светот Ана Ивановиќ и нејзиниот сопруг, германскиот фудбалер Бастијан Швајнштајгер, ноќта помеѓу саботата и неделата го добија своето прво дете. Ивановиќ се породила во болницата во Чикаго, а честитки на среќните ...

20 поврзани вести »

Не запира серијата на Портланд, Леброн со нов трипл-дабл (Видео)

Макфакс - пред: 4 часа

Кошаркарите на Портланд во моментов ја имаат најдолгата победничка низа во НБА лигата. Изминатата ноќ тие го победија Детроит 100:87. Ноќта помеѓу саботата и неделата Леброн Џејмс забележа уште еден трипл-дабл, а десеткуваниот Голден Стејт победи ...

15 поврзани вести »