TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Владата на САД остана без буџет

Макфакс - пред: 3 часа

Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари до 16 февруари, објави Ројтерс.

7 поврзани вести »

Мајк Пенс во обиколка на Блискиот Исток

Макфакс - пред: 4 часа

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, ја започнува својата турнеја на Блискиот Исток, и покрај одлуката на неговата земја да ја премести амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим, што предизвика остри реакции на континетот.

52 поврзани вести »

Македонци повредени во сообраќајка во близина на Банско

Макфакс - пред: 4 часа

Четворица Македонци се повредени и сместени во болница во Разлог по сообраќајна несреќа што се случи ноќеска на патот Добриниште-Банско, јави бугарската новинска агенција БГНЕС. Се работи за тројца 48 годишни мажи и еден на возраст од 41-на година, ...

21 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Уапсените за 27-ми април претходно не сториле прекршок

Макфакс - пред: 4 часа

Дурловски, Илиевски, Јовановски, Чавков, Дамовски и останатите притворени патриоти, како и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се терористи, уверува опозицијата преку соопштение испратено до јавноста.

28 поврзани вести »

Претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд

Макфакс - пред: 4 часа

Времето денеска претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а кон крајот на денот од северозападен правец.

48 поврзани вести »

Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

Макфакс - пред: 4 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во Тетово, Гостивар, Стража, Маврово и Дебар.

24 поврзани вести »

Папата нареди да се стопира папамобилот, се загрижи за полицајката и нејзиниот коњ

Макфакс - пред: 15 часа

На денешната посета на Чиле, папата Франциско наредил да се стопира неговиот автомобил и целиот протокол. Ненадејно се случи мала незгода и една од полицајките на коњ, незгодно се удри и падна, но никој не очекувал дека целиот протокол ќе биде ...

4 поврзани вести »

Нова воена стратегија на САД: Кина и Русија главни конкуренти

Макфакс - пред: 16 часа

Пентагон денеска ја објави новата воена стратегија на САД. Во неа како главни конкуренти се посочени Кина и Русија, Северна Кореа и Иран. Аналитичарите оценуваат дека американските приоритети се поместиле после 15 години во кои САД била фокусирана ...

10 поврзани вести »

Чешкиот премиер остана без имунитет, ќе има истрага за незаконските субвенции

Макфакс - пред: 17 часа

Чешкиот парламент денеска реши дека нема да има имунитет за премиерот Андреј Бабиш и дека тој ќе одговара за тоа што е обвинет. Со ова му се овозможува на Обвинителството да спроведе истрага за сомнежите дека Бабиш незаконски примал субвенции од ...

11 поврзани вести »

Папата го осуди сексуалното ропство на жените во Амазонија

Макфакс - пред: 18 часа

Папата Франциско денеска го осуди сексуалното ропство што се применува врз жените во Амазонија, кои се жртви на трговија со луѓеи се присилени на проституција. Тој истакна дека „културата на мачоизмот“ не може да опстане.

5 поврзани вести »

Албанија повика да се истражи случајот со графитот во Битола

Макфакс - пред: 19 часа

Министерството за Европа и за надворешни работи на Албанија денеска го осуди говорот на омраза кон Албанците, во графит на јавен простор во Битола и побара од македонските власти да го истражат ...

12 поврзани вести »

Земјотрес од 6,6 степени по Рихтер го погоди Мексико

Макфакс - пред: 19 часа

Земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер денеска ја погоди областа Лорета. Оваа област е во сојузната мексиканска држава Јужна Долна Калифорнија. Епицентарот бил 10 километри над површината на земјата, јави американскиот Геолошки топографски ...

8 поврзани вести »

„Социетас цивилис“: Законот за употреба на јазиците да се даде пред Венециската комисија

Макфакс - пред: 19 часа

Реакција по повод предлог- Закон за употреба на јазиците даде Институтот за демократија „Социетас цивилис“. Институтот ги поздравува сите заложби за унапредување на употребата на јазиците на заедниците.

62 поврзани вести »

Министерот Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја ...

Макфакс - пред: 20 часа

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска во рамки на саемот „Зелена Недела“, во Берлин, Сојузна Република Германија, на формалната церемонија за потпишување на Европската декларација за соја, организирана од ...

9 поврзани вести »

Светската елита ќе се собере во Швајцарија

Макфакс - пред: 20 часа

Годишниот собир на Светскиот економски форум ќе почне во вторник на 23 јануари во швајцарскиот зимски центар во Давос. Најавено е учеството на близу 2.500 политички лидери, претставници на компании и други.

4 поврзани вести »

Александар Велјаноски третпат го фати крстот во Прилеп

Макфакс - пред: 21 часа

Крстот во Прилеп го фати 29 – годишниот Александар Велјаноски. На Велјаноски ова му било третпат како на овој празник го фаќа крстот, известија од Општина Прилеп. Во базенот кај хотелот „Салида“ по крстот влегле 100 верници.

150 поврзани вести »

Храна која треба да ја јадате доколку активно трчате

Макфакс - пред: 21 часа

Ако планирате во листата на ваши дневни активности да го вклучите и трчањето, тогаш би требало да внесувате храна која ќе ви дава сила и на вашиот организам ќе му ја му ја даде потребната енергија.

6 поврзани вести »

(Видеодебата) Ивановски: Културното наследство е голем потенцијал за културен туризам

Макфакс - пред: 21 часа

Културно-историскиот споменик изграден во 1911 година, Офицерскиот дом во Битола, пред точно две години, безмалку ќе беше продаден за 930.000 евра и наместо сведоштво за историјата и традицијата, сега ќе беше излог на некој шопинг-мол или казино ...

(Видео) „Гугл“ ви овозможува да го пронајдете својот двојник во музеите

Макфакс - пред: 21 часа

„Гугл“ веќе неколку години работи на различни проекти поврзани со уметноста. Меѓу нив е и виртуелното надгледување на уметнички дела во музеите ширум светот, но и интересната платформа наречена Google Arts & Culture , со која преку споредување на ...

3 поврзани вести »

Танкер со руски гас наменет за САД го смени правецот, ќе оди во Шпанија

Макфакс - пред: 21 часа

Танкер со руски течен природен гас што бил наменет за САД, само еден ден пред да ја испорача пратката, го сменил правецот на средина од Атлантикот. Бродот „Гаселис“ , тргнал кон шпанското пристаниште и таму би требало да стигне идната недела.

5 поврзани вести »