TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Ако нешто не е во согласност со Уставот, постои Уставен суд, рече Заев прашан за двојазичноста

Макфакс - пред: 21 часа

Премиерот Зоран Заев смета дека нема недостатоци во Законот за јазиците и по ветото од претседателот Ѓорге Иванов. Заев денес во Струга, одговарајќи на новинарски прашања рече дека треба да имаме доверба во системот и нагласи дека решенијата во ...

65 поврзани вести »

Родителите од САД кои ги врзувале и мачеле своите деца не се чувствуваат виновни за тоа

Макфакс - пред: 22 часа

Родителите од Калифорнија кои се обвинети за мачење, малтретирање и заробување на нивните 13 деца, во судот изјавиле дека не се чувствуваат виновни за делата за кои се товарат. Дејвид Турпин (56) и Луис Турпин (49) се обвинети за затворање, тортура ...

7 поврзани вести »

Српскиот претседател Вучиќ утре во Косово

Макфакс - пред: 22 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе престојува во Косово и Метохија, а посетата ќе ја почне со прошетка во манастирот Бањска, објави денеска прес службата на српскиот претседател.

32 поврзани вести »

(Фото) Жителите на општина Илинден масовно го одбележаа празникот Водици

Макфакс - пред: 23 часа

Со осветување на водите на езерото на хотелот Белви, што го извршија свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“, жителите на општина Илинден масовно го одбележаа големиот христијански православен празник Богојавление – Водици.

189 поврзани вести »

Во река Радика крстот го фати битолчанецот Никола Аврамовски

Макфакс - пред: 23 часа

На Ростушки мост и оваа година голем беше бројот на верници кои го следеа фаќањето на крстот во водите на реката Радика. Најсреќен меѓу учесниците беше Никола Аврамовски, просветен работник од Битола, кој го фати крстот што беше положен по повод ...

150 поврзани вести »

(Фото) Заев на Водици во Струга: Стружани се пример за соживот и гостопримство

Макфакс - пред: 23 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денес присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Струга. Поздравувајќи ги присутните граѓани и претставницитена медиумите премиерот рече: ...

68 поврзани вести »

Двајца браќа од Тетово нападнале малолетник кој ја вознемирувал нивната сестра

Макфакс - пред: 23 часа

Повреден 17-годишен малолетник од Ново Село, Општина-Боговиње, на 18-ти месецов бил донесен во Клиничкиот центар во Тетово со расекотина на главата. По негово кажување, тој бил нападнат од страна на В.И.(20) и Х.И.(21) од село Ларце, тетовско. В.И.

32 поврзани вести »

Сашо Тасевски пријавил заканувачко писмо адресирано до него

Макфакс - пред: 23 часа

В.д. директорот на Драмски театар-Скопје Сашо Тасевски вчера пријавил во полиција дека истиот ден во 10,30 часот, во службената канцеларија на Драмски театар-Скопје, пристигнало писмо адресирано лично до него.

25 поврзани вести »

Тетовец извршил полов напад врз малолетнички кои преку интернет ги намамил во својот дом

Макфакс - пред: 23 часа

Засега непознат сторител од тетовското село Мала Речица преку програмата „Азар“ успеал да намами две малолетнички да дојдат во неговиот дом каде насилно ги соблекол и имал полови дејствија со нив, информираат од МВР.

32 поврзани вести »

Бугарин го фати крстот во Гевгелија

Макфакс - пред: 23 часа

Теодор Цветков, 23-годишен државјанин на Република Бугарија го фати крстот во Гевгелија. По крстот во водите на Вардар влегоа четириесетина верници, а првпат го фати странец. Цветков доби лаптоп од градоначалникот Сашо Поцков, телевизор од „Зегин“, ...

58 поврзани вести »

Илија Блажевски од Нерези прв го фати крстот во скопската општина Карпош

Макфакс - пред: 1 ден

Во духот на православната христијанска традиција, денес во водите на реката Вардар, традиционално по деветти пат, верниците од општина Карпош, како и од соседната Ѓорче Петров, се фрлаа по крстот, информираат од општина Карпош.

150 поврзани вести »

(Фото) Иванови со дипломатскиот кор на Водици во Дојран

Макфакс - пред: 1 ден

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов со својата сопруга, Маја Иванова, синот Иван и членовите на дипломатскиот кор, учесници на традиционалниот дипломатски прием, денеска во Нов Дојран присуствуваа на одбележувањето на големиот ...

189 поврзани вести »

Кирацовски: Симболиката на Богојавление нека биде основа за еден нов почеток во општеството

Макфакс - 19.01.2018

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, денеска од Охрид упати честитка до сите православни христијани по повод празникот Богојавление-Водици. „Овој празник несомнено го симболизира обновувањето, новите почетоци и вербата во се што е ...

189 поврзани вести »

Поповска: Република Македонија има потреба од механизми за јакнење на граѓанскиот карактер

Макфакс - 19.01.2018

Република Македонија има потреба од механизми за јакнење на граѓанскиот карактер и граѓанската кохезија, во функција на своето опстојување и напредок, наведуваат од партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ), од каде пренесуваат дел од изјава ...

3 поврзани вести »

Дончевски: Го фаќам крстот секоја парна година

Макфакс - 19.01.2018

Дваесет и осумгодишниот Даниел Дончевски од скопската населба Маџари денеска беше најсреќен од сите 150 верници кои се фрлија по крстот во осветените води на реката Вардар во центарот на Скопје.

150 поврзани вести »

Даниел Дончевски од Ченто по петти пат го фати крстот во Скопје

Макфакс - 19.01.2018

Даниел Дончевски од скопската населба Ченто по петти пат го фати крстот во осветените води на реката Вардар. Даниел досега девет пати учествувал на оваа манифестација, а денеска среќата му се насмевна по петти пат.

150 поврзани вести »

Му ветиле работа во Германија и му украле 80 илјади денари

Макфакс - 19.01.2018

Во текот на вчерашниот ден, И.М.(32) во полиција пријавил дека од 11-ти до 16-ти месецов бил измамен од страна на лицето Д.К. во врска со претходна објава на „Реклама 5“ за вработување во Германија.

16 поврзани вести »

Мицкоски: Денес го славиме Христовото крштевање и нашето духовно раѓање

Макфакс - 19.01.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска по повод верскиот празник Богојавление – Водици упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Г.Г. Стефан и сите православни христијани.

189 поврзани вести »

(Видео) Во Скопје 150 верници по Светиот крст во Вардар

Макфакс - 19.01.2018

Православните христијани денес го празнуваат големиот верски празник Богојавление – Водици. Во главниот град Скопје, централното обдележување се случува кај мостот „Слобода“, близу хотелот „Холидеј Ин“.

189 поврзани вести »

(Видео) Богојавление во Русија: Путин ги праша новинарите дали им студи, а потоа се фрли во ледено езеро

Макфакс - 19.01.2018

Рускиот претседател, Владимир Путин, се искапа во заледено езеро на традиционалната прослава на Богојавление во Русија. Станува збор за долгогодишна традиција на православната црква, а верниците низ цела Русија се капат во студена вода.

41 поврзани вести »