TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Минатата година во Дебар не се фрлаше крст, годинава Чедо Петревски го фати крстот

Макфакс - 19.01.2018

Во фрлањето по светиот крст во Дебар учествуваа пет лица, од кои најсреќен беше Чедо Петревски, студент на ДИФ. Верниците кои го празнуваат големиот православен празник Водици и оваа година ја продолжија традицијата, а на богослиужбата во црквата ...

58 поврзани вести »

Џафери упати честитка по повод верскиот празник Богојавление – Водици

Макфакс - 19.01.2018

Претседателот на Собранието на РМ, денеска упати честитка во која на православните христијани им го честиташе верскиот празник Богојавление – Водици. „Ми причинува особена чест од име на пратениците во Собранието на Република Македонија, и од мое ...

189 поврзани вести »

Иван Лотески од Варош го фати крстoт во Охридското Езеро

Макфакс - 19.01.2018

Повеќе стотини верници утрово се фрлија по Светиот крст во осветените води на Охридското Езеро, а најсреќен од нив беше Иван Лотески од Варош кој прв успеа да доплива до крстот. По излегувањето од вода, среќниот Лотески изјави дека на манифестациите ...

37 поврзани вести »

Десет жртви во снежната бура во САД

Макфакс - 19.01.2018

Најмалку десет лица загинаа во снежната бура што погоди некои делови од јужниот дел на САД, објавија американските медиуми. Според информациите, во сојузната држава Луизијана биле регистрирани најмалку четири смртни случаи, меѓу кои и еден постар ...

30 поврзани вести »

Иванов: Богојавление е симбол на новиот почеток и нè потсетува да не се навраќаме на старите грешки

Макфакс - 19.01.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

189 поврзани вести »

Заев: Празникот Богојавление – Водици нè потсетува дека сè може да се очисти и одново да се роди

Макфакс - 19.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод верскиот празник Богојавление – Водици, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, и до сите православни ...

189 поврзани вести »

(Видео) Светиот крст положен во водите на Охридското Езеро

Макфакс - 19.01.2018

Денеска во Охрид се одржува најголемата манифестација по повод православниот христијански празник Богојавление – Водици. Чествувањата започнаа утрово со златоустова литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско.

189 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија нема да тргне ни чекор напред сѐ додека правната држава е деградирана

Макфакс - 19.01.2018

Во најновото соопштение до јавноста, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ повторно наведуваат дека правосудните органи имаат двојни стандарди. Како што велат оттаму, додека учесниците на таканаречената „Шарена револуција“ се привилегирани и се ...

28 поврзани вести »

(Видео) Бебе загина откако автомобил удрил во група луѓе на Копакабана

Макфакс - 19.01.2018

Патнички автомобил покосил група луѓе на шеталиштето на познатата плажа Копакабана во Бразил, при што загина едно бебе, а 15 лица беа повредени. Според првите информации, возачот кој е уапсен имал напад на епилепсија зад воланот, па затоа ја изгубил ...

21 поврзани вести »

Православните христијани слават Богојавление – Водици, најмасовно ќе биде во Охрид и Скопје

Макфакс - 19.01.2018

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

189 поврзани вести »

Денеска сончево време, за викендот врнежи од дожд

Макфакс - 19.01.2018

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност, а кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека во текот на денот ќе дува слаб до умерен ветер, поизразен во ...

48 поврзани вести »

Заев во Струга за празникот Богојавление Водици

Макфакс - 19.01.2018

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска за големиот христијански празник Богојавление Водици претстојува во Струга. По повод празникот тој ќе присуствува на чинот на спуштање на крстот и осветување на водите во реката Црн ...

68 поврзани вести »

2017 најтопла година без Ел Нињо

Макфакс - 18.01.2018

Вештачки климатски промени сега го задржуваат влијанието на природните трендови врз климата, велат научниците. Минатата година беше втора или трета рекордно најжешка година по 2016 година и на исто ниво со 2015 година, покажуваат податоците.

2 поврзани вести »

„Гардијан“: Сексуалното вознемирување и напад распространети во Обединетите нации

Макфакс - 18.01.2018

Обединетите нации дозволиле сексуалното вознемирување и напад да процветаат во нивните канцеларии низ целиот свет, при што обвинителите ги игнорирале и сторителите слободно дејствувале како неказнети, тврдат вработени во организацијата за „Гардијан“.

15 поврзани вести »

„Македонски пошти“: При издавање поштенски марки се постапува согласно со Законот за поштенски услуги

Макфакс - 18.01.2018

Врз основа на објавите во медиумите за промоцијата на поштенската марка, ја информираме јавноста дека АД за поштенски сообраќај „Македонска пошта“ при издавање поштенски марки постапува согласно со Законот за поштенски услуги, актите на Светскиот ...

Загина велосипедист кај Облешево, го удрил автобус

Макфакс - 18.01.2018

Во сообраќајна несреќа што се случи попладнето на патот Штип-Кочани, во близина на селото Облешево, загина велосипедист откако во него удрил автобус. Автобусот удрил во велосипедистот С.Т. (1959) од селото Мојанци, Кочани.

24 поврзани вести »

Силен ветер носи сè пред себе, најмалку седум загинати низ Европа

Макфакс - 18.01.2018

Најмалку седум лица загинаа во силното невреме кое ги зафати Холандија, Белгија и Германија и други европски земји. Најмалку три лица го загубија животот во Германија, каде што ветерот корнеше дрвја и туркаше камиони надвор од патот.

24 поврзани вести »

Меј и Макрон потпишаа договор за решавање на проблемот со мигрантите во Кале

Макфакс - 18.01.2018

Британската премиерка Тереза Меј и францускиот претседател Емануел Макрон потпишаа договор за зголемување на финансирањето на Велика Британија за мерките за безбедност по должината на границата со Франција, во рамки на решавање на проблемот со ...

21 поврзани вести »

Лавров: Русија нема да се придружи на договорот за забрана на нуклеарно оружје

Макфакс - 18.01.2018

Рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, на седницата на Советот за безбедност во Обединетите нации, посветена на неширење на оружјето за масовно уништување, порача дека Москва не планира да се придружи на Договорот за забрана на нуклеарното ...

15 поврзани вести »

Гутереш: Расте заканата од оружјето за масовно уништување

Макфакс - 18.01.2018

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека заканата од оружјето за масовно уништување изгледа како да се зголемува и повика на поголеми дипломатски напори во спротивставувањето на предизвиците кои ги носат нуклеарните ...

2 поврзани вести »