TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Бериша: Ивановиќ го убија кругови на српските ултранационалисти

Макфакс - 17.01.2018

Поранешниот албански премиер и преседател Сали Бериша кој е духовен лидер на албанската опозиција изјави дека убиството врз лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ е дело на кругови на Српските ултранационалисти.

177 поврзани вести »

Тепачка помеѓу затвореници во Идризово

Макфакс - 17.01.2018

Двајца затвореници се степале во амбулантното одделение при Казнено поправната установа Идризово, информираат од МВР. Имено, тепачката се случила помеѓу 36 годишниот М.З. и 42 годишниот Д.Р, при што на вториот му биле нанесени тешки телесни повреди, ...

18 поврзани вести »

Маж со нож и сукало им се заканувал на вработените во бензинска пумпа

Макфакс - 17.01.2018

Вработен во Агенцијата за обезбедување пријавил дека синоќа вработените во бензинска пумпа во Скопје биле вознемирувани од машко лице, кое во рацете држело нож и сукало и кон нив упатувало пцости, закани и навреди.

17 поврзани вести »

МРТ ќе ги поништи одлуките за субвенции на музичарите

Макфакс - 17.01.2018

Актуелниот Закон за поддршка на домашната продукција е тешко применлив и не ја исполнува функцијата за која е донесен, беше заклучено на вчерашниот состанок меѓу претставниците на Министерството за култура и Македонската радио-телевизија.

39 поврзани вести »

Ограбена црква во Тетово, украдени 2.000 денари

Макфакс - 17.01.2018

Непознат сторител го искршил стаклото на влезната врата на црквата „Свети Никола“ во село Копанце во Тетово, при што од масата за свеќи одзел ситни пари во вредност од околу 2.000 денари. Увид извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово.

8 поврзани вести »

Судењето против Јанкулоска и Мијалков за нелегалното прислушување одложено за 27 март

Макфакс - 17.01.2018

Судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство „Таргет-Тврдина“, во кој меѓу обвинетите се и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, е одложено за 27 март.

58 поврзани вести »

Дрецун: Кадри Весели и Вашингтон да кажат кој го уби Ивановиќ

Макфакс - 17.01.2018

Истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ би требало да оди во две насоки – кон Кадри Весели и кон Вашингтон, смета претседателот на собранискиот одбор за Косово и Метохија, Милован Дрецун.

6 поврзани вести »

Тирана го осуди убиството на Ивановиќ

Макфакс - 17.01.2018

Албанскиот државен врв го осуди убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ. Претседателот на Албанија Илир Мета изрази жалење на убиството на лидеот на Србите Ивановиќ и истакна дека треба да со сочува дијалогот на Косово со Србија .

177 поврзани вести »

Јункер: Земјите од Западен Балкан засега не ги исполнуваат условите за влез во ЕУ

Макфакс - 17.01.2018

Земјите од Западен Балкан нема да пристапат во ЕУ до крајот на овој мандат на Европската комисија, бидејќи не ги исполнуваат потребните услови, а реформите се неопходни за влез во Унијата.

54 поврзани вести »

Србија нема да учествува во дијалогот со Косово сè додека не се открие убиецот на Ивановиќ

Макфакс - 17.01.2018

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, изјавил дека дијалогот во Брисел нема да продолжи сè додека не се открие убиецот на Оливер Ивановиќ. „Дијалогот меѓу Приштина и Белград нема да продолжи сè додека не добиеме одговор кој ...

177 поврзани вести »

Граѓаните се опростуваат од Оливер Ивановиќ

Макфакс - 17.01.2018

Семејството и пријателите на Оливер Ивановиќ, кој вчера беше убиен пред влезот од неговата партија во Косовска Митровица, ноќта ја поминаа во седиштето од партијата. Голем број почитувачи од вчера палат свеќи и му оддаваат почит на Ивановиќ.

118 поврзани вести »

Борисов во Европскиот парламент: Бугарија и Македонија се пример за решавање на проблемите

Макфакс - 17.01.2018

Бугарија и Македонија илустрираа вистински пример за тоа како можат да се решат проблемите, користејќи тактика и добра волја, изјави премиерот на Бугарија, Бојко Борисов пред Европскиот парламент, каде детално се осврна на четирите приоритети за ...

54 поврзани вести »

Вучиќ викендов ќе отпатува во Косово

Макфакс - 17.01.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, овој викенд ќе престојува во Косово, јави Радио телевизија Србија. Вучиќ в сабота и недела ќе престојува во северниот и централниот дел на Косово.

177 поврзани вести »

Во општина Илинден за Водици крстот ќе се положи во езерото на хотелот “Белви“

Макфакс - 17.01.2018

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, ќе oрганизира положување на крстот во езерото на хотелот Белви, во населба Илинден, соопштија од општината Илинден.

24 поврзани вести »

МЗШВ: Расте откупната цена на тутунот

Макфакс - 17.01.2018

Просечната откупна цена на тутунот од реколтата 2017-та достигна 214,8 денари за килограм. Откупот на тутун е во завршна фаза и се очекува да заврши до крајот на месецот, информираат од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

25 поврзани вести »

ДС: Посетата на Јенс Столтенберг е од исклучителна важност

Макфакс - 17.01.2018

Демократскиот сојуз смета дека посетата на Јенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО, е од исклучителна важност и признание за реформите и демократските капацитети на Република Македонија.

252 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Од затвор се ослободуваат криминалци, а неосновано се држат патриоти во притвор

Макфакс - 17.01.2018

Република Македонија е во тотален мрак, по доаѓањето на СДСМ на власт. Правдата и правната држава не постојат. Судот е директен соучесник во уништувањето на правната држава. Судот не дели правда врз основа на факти и аргументи, туку испорачува ...

Промоција на учебникот „Алергологија“

Макфакс - 17.01.2018

Во свечената сала на деканатот на Медицинскиот факултет во Скопје, денеска ќе биде промовиран учебникот „Алергологија“ од професор д-р Дејан Докиќ и соработниците: проф. д-р Магдалена Антова, проф. д-р Горица Брешковска, проф.

22 поврзани вести »

Генералниот секретар на НАТО во дводневна посета на Македонија

Макфакс - 17.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Македонија. Според најавите, тој ќе се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов, министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила ...

252 поврзани вести »

(Видео) Мијалков и Јанкулоска пристигнаа во кривичниот суд

Макфакс - 17.01.2018

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пристигнаа во кривичниот суд каде што треба да почне судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство познат како ...

58 поврзани вести »