TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета

Иванов бил брифиран за борбената готовност на АРМ

Мета - пред: 21 часа

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски денеска го информирал претседателот Ѓорге Иванов за борбената готовност на Армијата на Република Македонија. Иванов бил информиран за реализацијата на плановите и задачите ...

23 поврзани вести »

Поевтин роаминг кон ЕУ не значи целосно бесплатен роаминг, вели Манчевски

Мета - пред: 21 часа

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на Саемот за мобилна технологија во Барселона ќе има средби поврзани со Дигиталниот самит во Скопје во април. На Дигиталниот самит, една од најавените теми ќе биде и ...

2 поврзани вести »

Манчевски: Ќе работиме да создадеме услови за влез на трет мобилен оператор

Мета - пред: 23 часа

Државата ќе ги направи неопходните чекори за влез на трет мобилен оператор на пазарот, со цел граѓаните да добијат поквалитетни услуги за пониски цени, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски.

36 поврзани вести »

МТСП ќе поднесе кривична пријава против 11 лица за случајот со малолетничката од „25 мај“

Мета - пред: 23 часа

Врз основа на записникот и извештајот од извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Социјалната инспекција, од Министерството за труд и социјална политика информираат дека до Основното јавно обвинителство ќе биде поднесена кривична пријава ...

44 поврзани вести »

Сопки на патот кон слободниот пристап до информации

Мета - пред: 23 часа

Новинарите, организациите и граѓаните кои поднесуваат барања за слободен пристап до информации се соочуваат со бројни сопки на патот кон добивање на информацијата од јавен карактер. Владата најави менување на Законот за слободен пристап до ...

Во Собранието ќе се основа парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата

Мета - пред: 1 ден

Денеска во Собранието на Република Македонија ќе биде основана и промовирана Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата, во која ќе членуваат пратеници од постоечкиот собраниски состав од различни политички партии.

44 поврзани вести »

Заев и Јазбец разговарале за интензивирање на соработката меѓу Македонија и Словенија

Мета - 23.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имал средба со амбасадорот на Словенија во земјава, Милан Јазбец, на која, како што соопштија од владината прес-служба, амбасадорот ја пренел оценката дека се чуствуваат позитивни промени во Македонија и му честитал на ...

Ѕанакопулос: Не постојат притисоци врз Грција за прашањето за името

Мета - 23.02.2018

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата на Грција, Димитрос Ѕанакопулос, во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, пренесува МИА.

Грција ја поддржa Македонија за приклучување кон Јадранско-јонската иницијатива

Мета - 23.02.2018

Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско – јонската иницијатива, јавува Македонската информативна агенција (МИА). – Заменикот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, со допис до надлежните комесари ...

39 поврзани вести »

Почнува фото-финишот: Ципрас со Меркел во Брисел, Јункер, Хан и Могерини во Скопје

Мета - 23.02.2018

Спорот за името, како што пред две недели најави и македонскиот премиер Зоран Заев, влегува во фото-финиш. Со крајот на ова недела има голема раздвиженост во Скопје, Атина, Брисел, но и во цела Европа, и се очекува да се испорачаат и првите ...

57 поврзани вести »

Облачно време со слаб ветер и температура од 11 степени

Мета - 23.02.2018

Времето денеска ќе биде претежно облачно и суво, со умерен југоисточен ветер. Во крајните јужни и северни планински делови, особено попладне, ќе има услови за претежно слаб снег. Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од пет ...

ТИ: Македонија на најниското место откако постои Индексот за перцепција на корупцијата

Мета - 22.02.2018

Македонија е рангирана на 107. место на Индексот за перцепција на корупцијата за 2017 година на Транспаренси Интернешенл (ТИ), што е пад за 17 места во однос на рангот во 2016 година и е најлошиот резултат за земјава откога се изработува индексот, ...

66 поврзани вести »

Владо Јовановски заминува во куќен притвор, Мукоски останува во „Шутка“

Мета - 22.02.2018

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје ја прифати жалбата на актерот Владо Јовановски и му ја ја замени мерката притвор во истражен затвор, со мерка куќен притвор. Пратеникот Крсто Мукоски, чии жалби денеска ги разгледуваше Апелација, останува ...

Драган Данев на местото на Ѓорчев како координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 22.02.2018

Владимир Ѓорчев повеќе нема да биде координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, соопштија денеска од опозициската партија. Ѓорчев, како што соопшти генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев на денешната прес-конференција, ...

68 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Само Талибанците, ИД и СДСМ уриваат споменици

Мета - 22.02.2018

Истото што го правеа Талибанците и Исламска држава во регионите зафатени од војна, го гледаме денес во Македонија, во срцето на Европа, од страна на СДСМ, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, реагирајќи на отстранувањето на ...

227 поврзани вести »

Заев: Во ПИОМ фалат 500 милиони евра, може ќе треба да се зголеми возраста за пензионирање

Мета - 22.02.2018

Jавноста треба да знае некои работи за дупката во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија (ПИОМ), некои првпат ќе ги соопштам… Секоја година државата ја покрива дупката во ПИОМ и оваа година таа е приближно 500 милиони евра.

36 поврзани вести »

Како образовниот систем да се справи со предизвикот на медиумската писменост

Мета - 22.02.2018

На полето на медиумска писменост во образованието се работи, но недоволно и несистематски, беше заклучокот од конференцијата со наслов „Медиумската писменост во Македонија: во или вон образованието“, која се одржа денес во Скопје во организација на ...

Пратеникот Сашо Василевски останува во притвор

Мета - 22.02.2018

Пратеникот Сашо Василевски, шефот на обезбедувањето на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, Горан Ѓошевски, началникот во МВР, Душко Лазаров и началникот на посебните и специјалните единици на МВР, Митко Пешов остануваат во притвор, ...

Балканот ќе биде зафатен со поларен студ и интензивни снежни врнежи

Мета - 22.02.2018

Балканот за време на викендот ќе биде зафатен со интензивни снежни врнежи и многу ниски температури, каде што во некои делови ќе се спуштат и до минус 20 Целзиусови степени, предупредуваат метеоролозите од Србија и Хрватска.

59 поврзани вести »

ААВМУ мора да се трансформира во вистински независен регулатор

Мета - 22.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) мора да стане вистинско независно регулаторно тело за медиумите, со право да носи политики, и без какво било мешање на Собранието на Република Македонија и Владата, порача Дејан ...

23 поврзани вести »