TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета

Собранието ќе има пет потпретседатели, усвоена предлог-одлуката на Џафери

Мета - пред: 3 часа

Собранието на денешното продолжение на 12. седница ја усвои предлог-одлуката за утврдување на бројот на потпретседатели на законодавниот дом. Според одлуката, Собранието ќе има пет потпретседатели кои ќе се избираат од редот на пратеници кои ...

17 поврзани вести »

Петмина загинати во силното невреме што ги погоди Холандија и Германија

Мета - пред: 3 часа

Пет лица загинаа во силното невреме што ги зафати Холандија и Германија, проследено со ветер кој дувал со брзина од 140 километри на час, соборувајќи стебла и превртувајќи камиони, пренесува „Би-би-си“.

9 поврзани вести »

Украина донесе закон за реинтеграција на Доњецк и Луганск

Мета - пред: 4 часа

Украинскиот парламент денеска го усвои законот за реинтеграција на источните региони кои во моментот се под контрола на проруските бунтовници, јавуваат агенциите. Во законот се наведува дека Русија „привремено ги окупирала“, регионите Доњецк и ...

8 поврзани вести »

Собранието ги усвои во прво читање законите за ОТА и за следење на комуникациите

Мета - пред: 4 часа

Собранието попладнево ги усвои во прво читање законите за новата Оперативно-техничка агенција (ОТА) и за следење на комуникациите, како дел од реформскиот процес во безбедносните служби и системот за следење на комуникациите.

23 поврзани вести »

Столтенберг се довезе кај Заев со „она на М“

Мета - пред: 5 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на средбата со премиерот Зоран Заев во Владата пристигна со „мерцедесот“ од 600 илјади евра за чија набавка на крајот на месецов на обвинителна клупа треба да седнат поранешниот премиер и лидер на ...

34 поврзани вести »

Нема план Б за влез во НАТО, името мора да се реши, порача Столтенберг

Мета - пред: 6 часа

Мора да бидам искрен со вас и не е добро да ве лажам – нема план Б и нема влез во НАТО сè додека не се реши проблемот со името, порача Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во три наврати, одговарајќи на новинарски прашања дали е можен ...

368 поврзани вести »

Јанева до Столтенберг: Работата на СЈО е важна за членството на Македонија во НАТО

Мета - пред: 6 часа

Специјалното јавно обвинителство е од исклучителна важност за обезбедување на владеењето на правото како еден од клучните предуслови за членство на Македонија во НАТО, истакнала специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на средбата со генералниот ...

21 поврзани вести »

Новиот судски процес за петкратното убиство кај Смиљковско езеро почнува на 12 февруари

Мета - пред: 7 часа

На 12 февруари во Кривичниот суд е закажан почетокот на новиот судски процес за петкратното убиство кај Смиљковско езеро, за кое се обвинети шест лица. Судењето за случајот „Монструм“ ќе го води судијата Огнен Ставрев, а процесот стартува од почеток ...

13 поврзани вести »

Пораките на Столтенберг се јасен сигнал дека сме на вистинскиот пат, изјави Тунтев

Мета - пред: 8 часа

Обраќањето на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и пораките што ги испрати се јасен сигнал дека сме на вистинскиот пат, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

368 поврзани вести »

Ахмети: НАТО очекува Македонија храбро да ги спроведе реформите

Мета - пред: 8 часа

Столтенберг пренесе порака дека НАТО ќе ја почитува волјата на мнозинството граѓани за членство на Македонија во Алијансата, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети на прес-конфереција по неговата средба со генералниот секретар на НАТО.

368 поврзани вести »

Ѓорчев: Ќе ги поддржиме сите чекори што ќе ја доближат Македонија до НАТО

Мета - пред: 8 часа

Ќе ги поддржиме сите чекори кои ќе ја приближат Македонија кон членството во НАТО, рече в.д. координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, по средбата на претставниците на партијата со Генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

368 поврзани вести »

Панчевски и Стаменковски на чекор до физички инцидент

Мета - пред: 9 часа

Судијата Владимир Панчевски, поранешен претседател на Основниот суд Скопје 1, тврди дека утрово бил нападнат на работното место во судот за прекршоци, каде е прераспореден по доаѓањето на Иван Џолев за претседател на Кривичниот суд.

7 поврзани вести »

Столтенберг: Вратата е отворена, но преминувањето на прагот бара работа

Мета - пред: 10 часа

Вратата на НАТО е отворена за нови членови, но преминувањето на прагот бара сериозна работа, порача Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во обраќањето пред пратениците, државниот врв и првите луѓе на повеќе важни институции на седница на ...

368 поврзани вести »

Амбасадата на САД му понудила експертска помош на Судскиот совет за реформите

Мета - пред: 10 часа

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски вчера имал средба со претставниците на Амбасадата на САД во земјава, Дејвид Стивенсон – шеф на политичкиот и економскиот сектор и со Џон Т. Мекнил – правен советник.

7 поврзани вести »

Пред Собранието протести против НАТО и бандера кутната од ветрот

Мета - пред: 11 часа

Припадниците на Левица и поранешната пратеничка Солза Грчева одржаа протест пред Собранието на Република Македонија пред пристигнувањето на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер, кој треба да се обрати пред пратениците.

41 поврзани вести »

Савески: Ќе има ли еден аршин за Богоевски, друг аршин за обвинетите од Левицa

Мета - пред: 11 часа

Познатиот активист д-р Здравко Савески ја поздрави одлуката на Обвинителството да не го гони Павле Богоевски, но во истовреме порача дека треба да се има еднаков пристап и кон членовите на Левица, кои се исто така обвинети поради активностите во ...

53 поврзани вести »

Димитров-Столтенберг: Членството во НАТО ќе значи стабилност за земјата и регионот

Мета - пред: 11 часа

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров за време на средбата со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој е во прва официјална посета на Република Македонија нагласил дека посетата е од круцијално значење за Република Македонија и ...

368 поврзани вести »

Иванов до Столтенберг: Неопходно е да го добиеме одамна заслуженото членство во НАТО

Мета - пред: 12 часа

Претседателот Ѓорге Иванов утрово се сретна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг со кого разговарал за евроатлантските интеграции на Република Македонија, за реформите во одбраната и безбедноста во согласност со НАТО стандардите, како и за ...

28 поврзани вести »

Исходот ќе зависи од подготвеноста за компромис на двете страни, вели Владата

Мета - пред: 12 часа

Владата на Република Македонија по преговорите во Њујорк со посредништво на Метју Нимиц порача дека посветена на решавање на спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија.

27 поврзани вести »

Бугарскиот парламент го ратификуваше Договорот помеѓу Македонија и Бугарија

Мета - пред: 13 часа

Националното собрание во Бугарија денеска едногласно го ратификуваше Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија. Ратификацијата на Договорот беше поддржана од 186 пратеници, а во салата ...

65 поврзани вести »