TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

САД нема да ги платат 45 милиони долари помош во храна на Палестина, засега

МКД - пред: 2 часа

Соединетите Американски Држави нема да ги обезбедат 45 милиони долари помош во храна за Палестинците кои минатиот месец ги ветија како дел од итната жалба на Западниот Брег/Газа предводена од Агенцијата за помош и работа на ОН (УНРВА), рече ...

Креативната мисла има свој образец, откриваат скенирањата на мозочните активности

МКД - пред: 3 часа

Луѓето кои се флексибилни, оригинални мислители имаат препознатливи форми на конекции во мозокот, покажаа истражувањата. Секој уметник има свој начин на генерирање оригинални идеи, но она што се случува во мозокот можеби не е толку индивидуално.

Русија го обвини Вашингтон за протекување на банкарски детали на дипломати

МКД - пред: 3 часа

Руското Министерство за надворешни работи ги обвини официјалните претставници на САД за протекување на доверливи финансиски податоци на руските дипломати кои работат во САД и бараат одговорните да бидат казнети.

ОН предупредуваат: Последните три години се најтопли досега

МКД - пред: 4 часа

Последните три години се најтопли досега и темпотото на глобалното затоплување утврдено во овој период е „извонредно“, предупредија Обединетите нации. „Сега е потврдено дека 2015, 2016 и 2017 година се најжешките години кои некогаш биле регистрирани ...

Иванов: Владата да се фокусира на квалитет, а не квантитет на европските реформи

МКД - пред: 4 часа

Претседателот Ѓорге Иванов на вечерашниот прием за дипломатскиот кор по повод новогодишните и божиќните празници, во Гевгелија рече дека, како и до сега, ќе продолжи да соработува со Владата и ќе ги поддржува суштинските европски реформи кои ќе ...

21 поврзани вести »

Пешаци во Холандија се одвеани од налети на ветар со брзина од 140 километри на час (ВИДЕО)

МКД - пред: 4 часа

Екстремно силниот ветар низ Холандија ги турка и ги влече луѓето. Смртоносната бура го сопре транспортот и вивна покриви во воздух низ северна Европа. На снимките од јужниот град Ден Бош, се гледа како луѓето летаат на земја, а Кралскиот холандски ...

Димитров: Нашиот главен интерес е да си го сочуваме идентитетот, бидејќи ние сме Македонци и ќе бидеме Македонци

МКД - пред: 5 часа

Во разговорите за името следните чекори ќе бидат многу значајни бидејќи, како што најавивме, ќе имаме подиректна улога со мојот грчки колега на политичко ниво во тој процес, заедно и посебно, но главно заедно со медијаторот Нимиц и ќе се обидеме да ...

31 поврзани вести »

По средбата со Коѕијас, Ципрас на разговори за името со грчкиот архиепископ

МКД - пред: 5 часа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска доцна попладне се сретнал со грчкиот архиепископ Јеронимос за да разговара со него за актуелните преговори за спорот со името, што во грчките медиуми се толкува како невообичаен политички потег, бидејќи ...

95 поврзани вести »

Меј ѝ понуди пари на Франција за погранична безбедност

МКД - пред: 5 часа

Британската премиерка Тереза Меј ѝ понуди на Франција 44,5 милиони фунти (62 милиони долари) за да ја зајакне безбедноста на пограничните контроли на Франција со што таа се надева дека ќе ја поттикне добрата волја во разговорите за Брегзит.

13 поврзани вести »

Циндриќ ја спаси Хрватска од срам

МКД - пред: 6 часа

„Коцкастите" во драматичен финиш и многу потешко од очекувањата славеа во дуелот со Белорусија, Лука Циндриќ ја спаси Хрватска од срам Хрватска ја победи Белорусија со 25-23 и го задржа сонот за полуфинале.

63 поврзани вести »

Душебаев: Македонија игра сензационално, ќе ни биде тешко

МКД - пред: 7 часа

Алекс Душебаев предупредува дека Шпанија ја чека тежок натпревар против Македонија, вели дека под водство на Раул Гонзалес „Црвено-жолтите" играат сензационално „Фуријата“ е следен противник на Македонија, на стартот од втората фаза, во недела ...

67 поврзани вести »

Четири мита во македонската јавност околу спорот за името

МКД - пред: 8 часа

Доколку Нимиц нè разочара, Владата ќе биде исправена пред тешка дилема дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на моментумот.

Индија лансираше интерконтинентална ракета

МКД - пред: 8 часа

Индија изврши проба на интерконтинентална ракета со најдолг дострел „Агни-Пет“, соопшти Министерството за одбрана на Индија, пренесе Ројтерс. Индиското Министерство за одбрана наведе дека ова лансирање е „главен поттик на одбранбените капацитети“ на ...

12 поврзани вести »

Столтенберг во Македонија

МКД - пред: 8 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се сретна со македонскиот државен врв. Се сретна со сите и секаде само го повтори она што и досега го знаевме - нема план Б, има само план А, Македонија може да влезе во НАТО само кога ќе се ...

369 поврзани вести »

Србија со пораз од Норвешка ја почна втората фаза

МКД - пред: 8 часа

Србија загуби од Норвешка со 32:17 во првиот натпревар од втората фаза на Европското ракометно првенство во Хрватска. Србите одиграа одлично прво полувреме во кое рамноправно се носеа со силната Норвешка, првиот дел заврши нерешено 17:17.

63 поврзани вести »

Законите за ОТА и за следење на комуникациите усвоени во првото читање

МКД - пред: 9 часа

Собранието попладнево со 64 гласа „за“ ги усвои во прво читање предложените измени за Законот за внатрешни работи, на Законот за полиција, како и за предлог-законите за Оперативно – техничка агенција (ОТА) и за следење на комуникациите.

23 поврзани вести »

Две македонски филмски остварувања од поинаков агол гледаат на славењето на Водици

МКД - пред: 10 часа

Традицијата на славење на верскиот празник Водици, но погледната од поинаков агол, во текот на минатата година беше тема на две краткометражни филмски остварувања, „Награда“ на режисерката Лидија Мојсовска и „Види ја ти неа“ во режија на Горан ...

Јанева му порача на Столтенберг дека СЈО е решено да ја исполни целта за која е формирано

МКД - пред: 11 часа

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денес се сретна со со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во рамки на неговата посета на Република Македонија, соопштија од СЈО. На средбата Јанева го информирала Столтенберг дека Јавното ...

21 поврзани вести »

Столтенберг јасен: Да бидеме искрени, нема план Б, без решение за името нема членство во НАТО

МКД - пред: 11 часа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на денешната прес-конференција по средбата и разговорите со премиерот Зоран Заев уште еднаш исклучи секаква можност Македонија да влезе во Алијансата без да се реши прашањето за името со Грција.

369 поврзани вести »

„Излези момче“ во изведба на германски навивачи (ВИДЕО)

МКД - пред: 12 часа

Германски фанови се заљубија во популарната „Излези момче", па со помош на „Фалангата" ја научија навивачката химна на Македонија „Црвено-жолтите“ се најпријатното изненадување во првиот дел од Европското првенство, избраниците на Раул Гонзалес со ...

71 поврзани вести »