TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МК News

Предвидувања на Нострадамус за 2018 година

МК News - пред: 4 часа

Еден од најпознатите светски пророци, Нострадамус, предвидел неколку големи катастрофи за 2018 година. Голем дел од неговите пророштва досега се исполниле, вклучувајќи ги француската револуција, слетувањето на Месечината и атомската бомба во Втората ...

3 поврзани вести »

Русија: Изјавите на Рама за Закон за јазиците носат нови судири на Балканот

МК News - пред: 15 часа

Неодамнешните изјави на албанскиот премиер Еди Рама за Србија во контекст на Косово и на Македонија, се полни со нешто што може да предизвика нови етнички судири на Балканот и да загрози интегритет на повеќе држави во регионот, соопшти денеска ...

24 поврзани вести »

Снег на Стража, од вечерва се забранува сообраќај за товарни возила

МК News - пред: 15 часа

Поради врнежи од снег, од 21,45 часот на планинскиот премин Стража и на патот кон Маврово се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила. Според прогнозата, во вечерните и ноќните часови ќе дува засилен северен ветер и врнежите ќе ...

68 поврзани вести »

Македонија испушти победа против европскиот првак – браво за лавовската борба, Германците се спасија од пораз

МК News - пред: 15 часа

Драма, солзи, војна, солзи и на крајот нерешен резултат во големата пресметка помеѓу европскиот првак Германија и Македонија на ЕП во Хрватска кој заврши 25-25.Во последниот напад на Македонија Стојанче Стоилов шутираше за победа, но неговиот удар ...

23 поврзани вести »

Србија нема да учестува во дијалогот со Косово се додека не се расветли убиството на Ивановиќ

МК News - пред: 20 часа

Србија одлучи да се повлече од дијалогот со Косово се додека не се реши убиствотото на Оливер Ивановиќ. Прво одговори, па продолжување на преговорите во Брисел порача директорот на канцеларијата во КиМ.

188 поврзани вести »

Откриен сопственикот на изгореното возило пронајдено по убиството на Ивановиќ

МК News - пред: 20 часа

Косовската полиција го идентификуваше сопственикот на запаленото возило пронајдено во Косовска Митровица по убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, изјави регионалниот шеф на косовската полиција, Жељко Бојиќ.

105 поврзани вести »

Сите очи вперени кон средбата во Њујорк, терминот „Македонија“ ќе се создржи во името

МК News - пред: 20 часа

Терминот Македонија останува во новиот предлог за името, тврди за грчките медиуми медијаторот Метју Нимиц. Тој во интервју за грчката телевизија „Антена“ ги отфрли дилемите велејќи дека поради фактот што повеќе од 100 држави ја признале земјата под ...

59 поврзани вести »

Мајка ѝ ја печела во рерна, татко ѝ ја спасил: Ешли денес има 15 години

МК News - пред: 20 часа

Секој може да стане родител, но прашање е дали се способни сите за тоа. Оваа мајка дефинитивно никогаш не требала да раѓа. Мелиса Врајт своето 14 месечно бебе Ешли го ставила во рерна, а предходно ја загреала на 300 степени.

Иванов СТАВИ ВЕТО нема да го потпише указот за Законот за употреба на јазиците – ЕВЕ ЈА НЕГОВАТА ОДЛУКА

МК News - пред: 20 часа

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов ја соопшти до јавноста својата одлука да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците. -Во извршувањето на функцијата Претседател на Република Македонија секогаш сум пристапувал ...

114 поврзани вести »

Столтенберг за МИА: Добредојдени сте во НАТО, но името мора да се реши

МК News - пред: 20 часа

НАТО ќе ја покани Македонија да се приклучи како негова земја-членка откако ќе биде постигнато взамно прифатливо решение во спорот со Грција за името, порача генералниот секретар на НАТО во интервјуто за МИА, кое го даде непосредно пред неговото ...

254 поврзани вести »

Ги труела богатите љубовници: Заведувала постари лица и барала да ја стават во тестаментот (ВИДЕО)

МК News - пред: 20 часа

Французинката, инаку дипломирана правничка, до смртта на својот сопруг живееле мирен живот со својот син. На обвиненијата одговара само дека сакала да се скраси со вдовец како себе. Почна судењето на измамничката која ја нарекуваат Црна вдовица ...

3 поврзани вести »

ТРАМП ЈА СМЕНИ ПРИКАЗНАТА: Сега ги сака мигрантите од целиот свет

МК News - пред: 20 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака имигрантите да доаѓаат во САД од „целиот свет“ по критиките дека зад затворени врати неодамна рекол дека повеќе би сакал да доаѓаат мигранти од земји како што е Норвешка, а не Африка.

78 поврзани вести »

Се укинува забраната за продажба на алкохол

МК News - пред: 20 часа

Алкохол ќе може да се купува и по 19 часот во зима и по 21 часот во летните месеци. Најверојатно од март кога треба да стапат на сила измените на Законот за трговија кои ги подготвува Министерството за економија, пијалок ќе може да се набавува и од ...

17 поврзани вести »

Жан Митрев редовен член во Европската академија на науките, уметностите и книжевностите

МК News - пред: 20 часа

Kардиохирургот Жан Митрев денеска е прогласен за редовен член на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите. Претседателот на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите Жан-Патрик Конрад му го врачи сертификатот ...

21 поврзани вести »

Научници предупредуваат: За 200 години нема да има живот на Земјата

МК News - пред: 20 часа

Американски и британски научници издадоа за Националната академија на САД официјално соопштение за тоа кога живитот на Земјата ќе стане неповолен за човекот и другите живи организми. Според нив, на Земјата за 200 години нема да има живи организми ...

15 поврзани вести »

Во сабота е Св. Јован, еве зошто на овој ден не се држи нож во рака, и не се јаде и пие ништо црвено

МК News - пред: 20 часа

Православните христијани на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос. Православните христијани на 20 јануари го прославуваат празникот Св.

Две камери го снимиле убиството на Оливер Ивановиќ?

МК News - пред: 20 часа

Како што пишува српскиот Блиц, на партиските простории имало две камери за видео надзор кои, најверојатно го забележале моментот кога е убиен Оливер Ивановиќ, лидерот на Граѓанската иницијатива СДП во Косовска Митровица, кој утринава беше застрелан ...

105 поврзани вести »

Потресна исповед на сопругата на Оливер: Знам кој го изврши убиството, но тука не е крајот

МК News - пред: 20 часа

Оливер и јас се и сешто проживеавме, а тие кои го направија ова мора да знаат дека ова нема да заврши туку така, порачала сопругата на Оливер Ивановиќ. Милена Ивановиќ веста за смртта на својот сопруг не можеше да ја дочека на нозе, паднала во ...

188 поврзани вести »

Изваден лешот од Вардар, телото на маж предадено на идентификација и обдукција

МК News - пред: 20 часа

Единицата за специјални задачи вчера околу 11 часот го извадила човечкиот леш од водите на Вардар кај селото Сопот, кој беше заглавен меѓу карпи. Од полицијата денес информираат дека се работи за леш на маж кој по наредба на јавен обвинител е ...

8 поврзани вести »

Харадинај се огласи за убиството на Оливер Ивановиќ

МК News - пред: 20 часа

Тој по состанокот на националниот совет за безбедност, на кој, како што потврдил бил посветен на убиството на Ивановиќ, го осудил секој обид ова злосторство да се искористи во политички цели.

61 поврзани вести »