TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

Тевдовски: Нов Закон за буџети со среднорочно буџетирање до крајот на годинава

МРТ - пред: 14 часа

Како што посочи министерот за финансии, новиот закон за буџети ќе постави и услови фискален совет, кои пак се во насока на водење на одржлива фискална политика, зголемена буџетска дисциплина и одговорност...

25 поврзани вести »

Заев за ОРФ: Македонија се надева на решение со Грција до јули

МРТ - пред: 15 часа

Премиерот нагласува дека влезот на Македонија во НАТО е повеќе од извесен, доколку се пронајде решение за спорот... Македонија се надева дека до Самитот на НАТО во јули ќе се пронајде решение за спорот со Грција околу уставното име на земјава.

42 поврзани вести »

Активиран вулканот Синабунг

МРТ - пред: 16 часа

Засега нема повредени лица или жртви. Во последниве години, поради зачестените ерупции, 30.000 луѓе ги напуштија своите домови. Поради ерупцијата на вулканот Синабунг на индонезискиот остров Суматра и пепелта којашто се исфрла и до височина од 5 ...

18 поврзани вести »

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ одбележува 68 години постоење

МРТ - пред: 16 часа

Завесата на театарот првпат се кренала на 18-ти февруари 1950-та година со изведбата на претставата „Кир Јања“ од Јован Стерија Поповиќ, во режија на Аце Михајлоски. Со изведбата на комедијата „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски, ...

11 поврзани вести »

Водостоите на реките повисоки од просечните

МРТ - пред: 16 часа

Помал водостој од просечниот имаат Крива Река кај Крива Паланка, Брегалница кај Берово и Црна Река кај Новаци. Водостоите на речиси сите реки во земјава се повисоки од просекот за февруари, а во однос на вчера има благи поместувања на нивоата во ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја загрози безбедноста на граѓаните

МРТ - пред: 16 часа

Жртвите се множат, а МВР не успева да ги заштити граѓаните, се вели во партиското соопштение. СДСМ ја загрози безбедноста на граѓаните со амнестијата на над две илјади затвореници, меѓу кои има и осуденици за тешки кривични дела.

42 поврзани вести »

Рочишта за „Тифани“, „Триста“ и „Насилство во Центар“ во Кривичен суд

МРТ - пред: 16 часа

Закажани се три рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство, „Триста“, „Насилство во општина Центар“ и „Тифани“... Во Кривичниот суд- Скопје за денеска се закажани три рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство, ...

120 поврзани вести »

БЕСА на конгрес го избра Африм Гаши за претседател

МРТ - пред: 16 часа

Приоритет ќе бидат евроатлантската интеграција на земјата, подобар живот за граѓаните, еднаква правда за сите, отворена партија и за редефинирање на земјата. Скопскиот табор на движењето БЕСА вчера го избра Африм Гаши за нов претседател.

64 поврзани вести »

Дебата за демократските стандарди во следењето на комуникациите

МРТ - пред: 16 часа

Целта на дебатата е детално разгледување на Предлог- законот за следење на комунициите и Предлог- законот за Оперативно- техничката агенција кои се во собраниска процедура. Во организација на Факултетот за безбедност- Скопје денеска ќе се одржи ...

16 поврзани вести »

Исламска држава презеде одговорност за нападот во Дагестан

МРТ - пред: 16 часа

22-годишен локален жител отворил оган во храмот, а повредил и петмина полицајци... Екстремистичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за престрелката во Дагестан во која загинаа пет лица за време на миса во црква.

25 поврзани вести »

Владата ќе го потпише договорот за државна помош со компанијата „ВИК“

МРТ - пред: 19 часа

Договорот ќе го потпишат министерката за привлекување странски инвестиции Зорица Апостолска и сопственикот и управител на групацијата ВИК, Христоф Дерн и директорот на ВИК Македонија, Хелмут Румлер.

34 поврзани вести »