TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Пентагон одговори во врска со рускиот разузнавачки брод крај бреговите на САД

Нетпрес - тукушто објавено

Соединетите држави го почитуваат правото на слободна пловидба во меѓународните води, изјавила во петокот на прашање на русата новинска агенција РИА, шефицата на одделот за односи со јавноста на Северната команда на Вооружените сили на САД (NORTHCOM) ...

Заев: Ако сме внимателни и водиме сметка и за грчката страна ќе најдеме решение

Нетпрес - пред: 18 мин

Премиерот Зоран Заев кој денеска по повод празникот Водици беше во Струга изрази уверување дека ќе биде изнајдено решение за проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

15 поврзани вести »

Распишани претседателските избори во Црна Гора

Нетпрес - пред: 27 мин

Претседателот на црногорскиот парламент Иван Брајовиќ ги распиша во петокот претседателските избори коишто треба да се одржат на 15-ти април, а ќе бидат седмите по ред од воведувањето на повеќепартискиот систем во Црна Гора.

3 поврзани вести »

Македонските навивачи во Загреб го прославија Водици

Нетпрес - пред: 49 мин

Додека трае Европското првенство, а ракометарите ги користат деновите за подготовка за дуелот против Шпанија, денеска во Загреб, Македонците од овој град, но и оние коишто се дојдени од Скопје го прославуваат празникот „Водици“.

43 поврзани вести »

Путин влезе во ледена вода за светиот крст (ВИДЕО)

Нетпрес - пред: 1 час

Рускиот претседател Владимир Путин учествуваше во прославата на Богојавленското со тоа што влезе во ладната вода на езерото Селигер. Путин го прослави празникот во машкиот манастир Нило-Столбенска пустина.

33 поврзани вести »

Кливленд за малку прокоцка сигурно водство против Орландо

Нетпрес - пред: 1 час

Филаделфија 76ерс забележа победа над Бостон Селтикс, Орландо Меџикс загуби од Кливленд Кавалирс иако успеаја да стасаат заостанување од 23 поени, додека Индијана Пејсерс беа поразени од Портланд Трејл Блејзерс во ноаптреварите одиграни ночта кон ...

ФОТО: Транспарент „Македонија на Македонците“ на одбележувањето на Водици во Скопје

Нетпрес - пред: 1 час

На одбележувањето на празникот Богојавление- Водици во Скопје, на кејот на реката Вардар се развеа транспарент „Македонија на Македонците“. Транспарентот со моќна порака беше развеан на кејот на реката Вардар пред пријавените учесници да скокнат во ...

77 поврзани вести »

Тимоние: Има простор за подобрување на комплицираниот текст од Законот за јазиците

Нетпрес - пред: 2 часа

Францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, смета дека има простор за подобрување на текстот на Законот за употреба на јазиците, бидејќи, како што вели, се работи за многу комплициран текст.

49 поврзани вести »

Силувани две малолетни девојчиња од момче кое го зпознале преку апликација

Нетпрес - пред: 2 часа

Синоќа во 01:30 часот по полноќ, во полициската станица во Тетово, малолетничка од Тетово во присуство на нејзината мајка во придружба на Дежурен јавен обвинител, психолог при Центарот за социјални работи на Тетово и адвокат, пријавила дека на ...

14 поврзани вести »

„Мерцедес“ пропадна во одводен канал, тројца тешко повредени

Нетпрес - пред: 2 часа

Ноќта кон петокот, околу 23,55 часот во скопското село Батинци се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно возило „мерцедес“ со скопски регистерски таблици управувано од 36-годишниот Е.Л.

8 поврзани вести »

Втор напад врз судијата Панчевски во еден месец

Нетпрес - пред: 2 часа

Судијата Владимир Панчевски, поранешен претседател на кривичниот суд во Скопје, е честа мета на напади кои очигледно се нечија нарачка. КУРИР дознава дека Панчевски бил нападнат и минатиот месец , но МВР го прикрило инцидентот од јавноста.

10 поврзани вести »

Мицкоски со честитка за Водици: Радоста, среќата и бериќетот да надвладеат на овој ден и во текот на целата година, ...

Нетпрес - пред: 2 часа

Денес, славејќи го Христовото крштевање и нашето духовно раѓање, дозволете ми во мое лично име и во име ВМРО-ДПМНЕ, Вам лично, на Вашето свештенство и монаштво, како и на сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората, да Ви го ...

76 поврзани вести »

Студентот Петревски најсреќен во Дебар

Нетпрес - пред: 2 часа

Православните верници во Дебар ја продолжуваат традицијата и за големиот православен празник Богојавление-Водици. Во црквата „Света Петка“ освен постојаните жители од градот, на богослужбата и фрлањето на советениот крст присуствуваа и поголем број ...

70 поврзани вести »

По крстот во Тетово скокнаа само тројца верници, 56-годишник беше најбрз

Нетпрес - пред: 2 часа

Педесет и шестгодишниот Миле Стојановски, од тетовската населба Поток, беше најбрз во четвртокот и го извади крстот од базенот во црковниот двор на соборниот храм Свети Кирил и Методиј. Само тројца верници скокнале по крстот откако литургијата ја ...

70 поврзани вести »

Мицкоски: Граѓаните се изневерени од Владата

Нетпрес - пред: 3 часа

Граѓаните се изневерени од Владата, нема ниту подобар живот, ниту подобар стандард, вели во интервју за Независен весник лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Господине Мицкоски, помина еден месец откако седнавте на водечкото столче во ...

25 поврзани вести »

ОМД бара оставка на Нимиц поради конфликт на интереси на неговата грчка секретарка

Нетпрес - пред: 3 часа

Вработувањето на нова секретарка во кабинетот на медијаторот на Обединетите нации во спорот за името на Република Македонијал, Метју Нимиц, којашто е од грчко потекло, и многубројните лични донации во знак на поддршка на носителот на Грчката група ...

53 поврзани вести »

Мицкоски: Власта провоцира ВМРО-ДПМНЕ да го напушти Собранието

Нетпрес - пред: 3 часа

Власта со своите постапки нѐ провоцира да не учествуваме во работата на парламентот, вели новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „ Независен “ и уверува дека одлуките на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ дали ќе ...

25 поврзани вести »

(ВИДЕО) Епилептичен напад причина за инцидентот со автомобил на Копакабана во кој загина бебе

Нетпрес - пред: 3 часа

Автомобил влетал на шеталиште во Рио де Жанеиро, блиску плажата Копакабана и усмртил едно бебе, а повредил 15 лица, соопштија бразилските официјални лица. На интернет објавени се вознемирувачки снимки од инцидентот, кој прикажува повредени луѓе ...

20 поврзани вести »

Иван Лотески од Варош го фати Чесниот крст во Охрид

Нетпрес - пред: 4 часа

Иван Лотески од охридската населба Варош од беше најсреќниот меѓу неколкуте стотини верници кои денеска скокаа по Чесниот крст што во осветените води на Охридското Езеро го положи митрополитот на Дебарско-кичевската епархија, владиката Тимотеј.

31 поврзани вести »

Заев: Нека ни е честит и вековит, големиот христијански празник Богојавление – Водици

Нетпрес - пред: 4 часа

Со добра волја да се соочуваме со предизвиците што ни претстојат, порачува премиерот Зоран Заев по повод празникот Богојавление Водици, кој присуствува на чинот на спуштање на крстот и осветување на водите во реката Црн Дрим во Струга.

76 поврзани вести »