TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Син осомичен за убиство на својот татко во Штип

Нетпрес - пред: 23 часа

Првичните сознанија од истрагата на штипската полиција говорат дека 62-годишниот Т.Б., кој вчера беше пронајден мртов во неговиот дом на ул. „Сутјеска“, бил убиен од неговиот 29-годишен син Г.Б и негов пријател, на возраст од 24 години.

35 поврзани вести »

Среќните парови постираат малку за својата врска на социјалните медии

Нетпрес - пред: 23 часа

Сега, станува се нормално се повеќе да објавуваме работи за нашите врски (и живот воопшто). Ако не е онлајн, немате доказ дека тоа се случило. Ако ја замислиме социјалната медија како модерен еквивалент на градски плоштад, место каде што се ...

Лавров: ЕУ е пасивна на идеите за Голема Албанија, се прекршува Охридскиот договор

Нетпрес - пред: 23 часа

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, по вечерашната средба со српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференцијата повторно зборуваше за ситуацијата во Македонија во контекст на, како што кажа, големоалбанските идеи.

21 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Правдата ќе се задоволи кога судот ќе ги ослободи неосновано притворените

Нетпрес - пред: 1 ден

Правдата ќе биде задоволена само тогаш кога судот ќе ги ослободи и останатите неосновано притворени патриоти кои без никакви аргументи веќе трет месец се држат во затвор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

21 поврзани вести »

Каменос: Ќе направам сé за да не се даде името Македонија

Нетпрес - пред: 1 ден

Коалицискиот партнер во грчката влада, министер за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, вели дека не се согласува со тоа како владата го води прашањето со името и ќе направи сѐ за да не се даде терминот Македонија.

26 поврзани вести »

Силен земјотрес во Бугарија, почувствуван и во Македонија

Нетпрес - пред: 1 ден

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер ноќеска околу 1,44 часот по бугарско време е почувствуван во Пловдив, Асеновград и Софија јавуваат бугарските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 ...

22 поврзани вести »

Непознат фрли бомба врз амбасадата на САД во Црна Гора па се разнесе

Нетпрес - 22.02.2018

Неидентификувано лице фрлило експлозивна напрва, веројатно бомба, врз градата на американската амбасада во Подгорица по што се разнесло самото, соопшти во четвртокот црногорската влада. Во пораката на англиси јазик на својот официјален профил на ...

42 поврзани вести »

Рочиште за случајот на СЈО „Тендери“

Нетпрес - 22.02.2018

Почна судењето за случајот на СЈО „Тендери“ во кој прво обвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска. Таа е обвинета за злоупотреби за тендер за извршување градежни работи во Музејот на ВМРО кој е дел од проектот „Скопје ...

Укинати забраните за камиони на Стража и Маврово

Нетпрес - 22.02.2018

Од утрово укинати се забраните за тешки товарни возила на планинските превои Стража и Маврово кои беа воведени поради интензивни врнежи од снег. На планинскиот превој Стража сообраќајот е нормализиран од 07:15 часот, а на планинскиот превој Маврово ...

Тројца пешаци прегазени во две сообраќајки во период од пет минути

Нетпрес - 22.02.2018

Три лица во средата вечерта се прегазени во две одделни сообраќајни несреќи кои во период од пет минути се случиле на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје. Во 21.55 часот „тојота“ со скопски регистерски таблици, управувано од Н.Л.

12 поврзани вести »

ВИДЕО: Отстранет споменикот на Ќосето

Нетпрес - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето, отстранет е доцна синоќа од локацијата пред Врховниот суд во Скопје. На социјалните мрежи објавени се видеа отстранувањето на споменикот. Ова е првиот од спомениците од преоктот „Скопје 2014“, за кој е утврдено ...

138 поврзани вести »

Реал по триумфот кај Леганес се проби на третото место

Нетпрес - 21.02.2018

Во заостанатиот натпревар од шпанското фудбалско првенство, актуелниот шпански и европски шампион Реал Мадрид славеше на гостувањето кај Леганес со 3:1 и се проби на третото место на табелата но и натаму со големо заостанување зад најголемиот ривал ...

24 поврзани вести »

Заев: 2018-та може да биде историска година за Македонија

Нетпрес - 21.02.2018

Охрабрен од поддршката од германската канцеларка Ангела Меркел, македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за Дојче Веле вели дека 2018-та може да биде историска година за Македонија. Заев во понеделникот ја имаше првата официјална средба со ...

108 поврзани вести »

Амбасадата на САД ја осуди изјавата на Рама за обединување на Албанија и Косово

Нетпрес - 21.02.2018

Амбасадата на САД во Тирана изрази во средата разочарување од изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, кој повод десетгодишнината од прогалсувањето на независноста на Косово за заедничко претседателство на Косово и Албанија.

29 поврзани вести »

Повторно избувна пожар во кумановската полиција

Нетпрес - 21.02.2018

Застарена електрична инсталација најверојатно е причината за пожарот што избувна вчераутро, околу 7 часот, во една од просториите на Службата за внатрешни работи во Куманово. Со присебност на вработените и со помош на противпожарната единица пожарот ...

Штајнмаер: Решение на спорот за името ќе биде позитивен импулс за целиот регион

Нетпрес - 21.02.2018

Решение на спорот со Грција за името ќе даде позитивен импулс за целиот регион и значително ќе влијае на стабилноста, рекол германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер на средбата со македонскиот премиерот Зоран Заев, кој е во официјална посета ...

Најави за ребаланс на Буџетот

Нетпрес - 21.02.2018

По само два месеца од донесување на досега историски најобимниот Буџет од 3,.5 милијарди евра со дефицит од над 300 милиони евра и очигледно превисок проектиран раст, ќе доживее ребаланс. Економскиот советник на премиерот Ванчо Узунова, во емисијата ...

15 поврзани вести »

Транспортерите од „Фени” не постигнале договор со претставниците на „Џи Сол”

Нетпрес - 21.02.2018

Tранспортерите од здружението „Кипер“ кои побаруваат околу четири милиони евра од Фени велат дека претставниците на „Џи Сол“ не го одржале нивното ветување дека долгот ќе им биде вратен целосно туку дека им понудиле дел да им биде исплатен сега а ...

43 поврзани вести »

Предлог-измените во Законот за медиуми поминаа во Владата

Нетпрес - 21.02.2018

Владата ги прифати предлог-измените во Законот за аудио и аудио- визуелни медиумски услуги. Со дел од овие измени се предвидува членовите на Програмскиот совет на МРТВ и Агенцијата за медиуми да се бираат транспарентно преку јавен конкурс со ...

34 поврзани вести »

Средба на првите дами на Македонија и Турција (ФОТО)

Нетпрес - 21.02.2018

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, Маја Иванова, во рамките на официјалната посета на претседателот Иванов на Република Турција, оствари средба со сопругата на Претседателот на Република Турција, Емине Ердоган.