TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Бизнисмени од Албанија заинтересирани за инвестиции...

Н.Македонија - тукушто објавено

Бизнисмени од Албанија заинтересирани за инвестиции Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк ...

21 поврзани вести »

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион...

Н.Македонија - пред: 30 мин

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуардот на авионот за време на летот од престолнината на Чиле, Сантијаго со градот Икика на север од државата.

6 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Нема услови да се вратиме во Собранието...

Н.Македонија - пред: 47 мин

ВМРО-ДПМНЕ: Нема услови да се вратиме во Собранието Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска се вратија во собраниските клупи за да присуствуваат на обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, но најавија дека и натаму остануваат на ставот ...

31 поврзани вести »

Проект за поголема телесна активност кај лицата со инвалидитет...

Н.Македонија - пред: 58 мин

Проект за поголема телесна активност кај лицата со инвалидитет Националната федерација за спорт и рекреација на лицата со инвалидитет на Македонија минатата година го промовираше и започна да го спроведува проектот „Change Your Mindset- ...

3 поврзани вести »

Столтенберг и Заев: Спорот за името мора да се реши...

Н.Македонија - пред: 1 час

Столтенберг и Заев: Спорот за името мора да се реши Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО. „Спорот со името мора да се реши“, порача Столтенберг на заедничката прес-коференција ...

345 поврзани вести »

Коцијанчиќ: Продолжува дијалогот меѓу Косово и Србија...

Н.Македонија - пред: 1 час

Коцијанчиќ: Продолжува дијалогот меѓу Косово и Србија Претседателите на Косово и на Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ се договорија да го продолжат дијалогот за нормализирање на односите, изјави портпаролката на европската шефица на ...

164 поврзани вести »

Столтенберг се сретна со Јанева...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Столтенберг се сретна со Јанева Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска оствари средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, во рамки на неговата посета на Република Македонија.

21 поврзани вести »

Изјавата на Наумовски - за власта избрзана, за опозицијата сериозна...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Изјавата на Наумовски - за власта избрзана, за опозицијата сериозна Изјавата на македонскиот претставник во преговорите за името Васко Наумовски дека предлогот на медијаторот Метју Нимиц е недостоинствен, за ДУИ е избрзана, а за ВМРО-ДПМНЕ изјава ...

4 поврзани вести »

Одлуката на Иванов за законот за јазиците за СДСМ е политика на поделби, a за ВМРО-ДПМНЕ е основана...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Одлуката на Иванов за законот за јазиците за СДСМ е политика на поделби, a за ВМРО-ДПМНЕ е основана Одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише указот за стапување во сила на законот за употреба на јазиците за ВМРО-ДПМНЕ е основана, а за ...

117 поврзани вести »

ХРВ: Минатата година покажа дека политичарите можат да се борат за човековите права...

Н.Македонија - пред: 2 часа

ХРВ: Минатата година покажа дека политичарите можат да се борат за човековите права Настаните во 2017 година покажаа дека политичките лидери кои се подготвени да се борат за принципите на човековите права можат да ги ограничат авторитативните ...

5 поврзани вести »

Библиографија за Коле Чашуле...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Библиографија за Коле Чашуле „Библиографија за Коле Чашуле“ е насловот на новата публикација на градската библиотека „Борка Талеска“ од Прилеп, која што е идеален водич за натамошни истражувања за делото и животот на романсиерот, драматургот, ...

2 поврзани вести »

Во Москва минатиот месец Сoнцето се појавило само шест минути...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Во Москва минатиот месец Сoнцето се појавило само шест минути За жителите на Москва, изминатиот декември бил најмрачниот месец во историјата на градот, бидејќи Сонцето, се појавило на нешто повеќе од шест минути, соопшти Руската федерална служба за ...

10 поврзани вести »

Во Загреб докажавме колку вредиме, така да биде и во Вараждин...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Успехот по првата натпреварувачка фаза во Загреб и лидерското место во групата два ја направија Македонија возвишена, единствена, горда, победничка нација, способна да се справи со секој предизвик Убаво беше да се биде Македонец во Загреб, но и во ...

114 поврзани вести »

Има ли во светот ваков пример? ...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Има ли во светот ваков пример? Не знам дали и еден Македонец во РМ, кој има и малку достоинство и трошка патриотски чувства, особено денес, кога се приготвува таа чорба од ЕУ-крчмата за прекрстување на нашето име и сѐ што е поврзано со тие ...

Во Полска протести поради законот за абортус...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Во Полска протести поради законот за абортус Балони полни со црвена боја се фрлени кон седиштето на владејачката полска конзервативна партија за време на демонстрациите поради законот за абортус, соопшти денеска полската полиција.

6 поврзани вести »

Инфраструктурна градежна офанзива во Бутел ...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Инфраструктурна градежна офанзива во Бутел Изградба на неколку локални улици, подготовки за градба на булевар што ќе поминува низ општината и негово реализирање, нови училишта и градинки се само дел од проектите што наредниве години ќе се ...

Македонскиот туризам промовиран на саеми во Холандија и Финска...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Македонскиот туризам промовиран на саеми во Холандија и Финска Македонија со конкретна понуда се претставува на меѓународниот саем за туризам што денеска почна во Хелсинки, Финска. Како што соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот ...

3 поврзани вести »

Турција се подготвува за воена операција, Сирија се заканува дека ќе возврати...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Турција се подготвува за воена операција, Сирија се заканува дека ќе возврати Сирија денеска соопшти дека нејзините воздухопловни сили се подготвени да ја бранат територијата од нападите на Турција и ја предупредија Анкара дека ќе го соборат секој ...

26 поврзани вести »

Мотивите за убиството на Ивановиќ одат во две насоки...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Мотивите за убиството на Ивановиќ одат во две насоки Косовскиот министер за правда, Абелард Тахири, изјави дека досега Приштина не е примила никакво барање од Белград за вклучување српски претставници во истрага за убиството на Оливер Ивановиќ, ...

164 поврзани вести »

Вујовиќ: Се радувам за Македонија и дај боже да освои медал...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Вујовиќ: Се радувам за Македонија и дај боже да освои медал Наши известувачки од Загреб Тања Димитриоска Маја Јаневска-Илиева По ремито на Македонија со Германија (25-25) и освојувањето на првото место во групата Ц, селекторот на Словенија Веселин ...

50 поврзани вести »