TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Дескоска: Одземени надлежностите на Таравари во образованието...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Дескоска: Одземени надлежностите на Таравари во образованието Вчера попладнето му се одземени надлежностите на градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари во делот на образованието, и тоа во делот што се однесува на именување и разрешување на ...

57 поврзани вести »

Публиката дава огромна поддршка за она што е квалитетно...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Албумот „Извор“ ќе го издадеме надвор од границите на Македонија, а по скопските, ќе го претставиме со концерти секаде каде што можеме, вели Каролина Каролина Гочева утревечер во МОБ го почнува својот маратон, серијата од седум концерти на кои ќе го ...

Манчевски: Работодавачите и работниците да се договорат за исплатата на степенот на кариера...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Манчевски: Работодавачите и работниците да се договорат за исплатата на степенот на кариера Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска во врска со исплатата на степенот на кариера препорача институциите кои можат ...

8 поврзани вести »

Несудената Ленинова...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Несудената Ленинова Рускиот пијанист и композитор Дмитри Шостакович (1906-1975) во времето на Советскиот Сојуз бил истовремено и херој и антихерој. Со својот плоден опус се втемелил во историјата на руската музика на 20 век, но под режимот на Сталин ...

Прво дело од чешкиот писател Петр Станчик на македонски...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Прво дело од чешкиот писател Петр Станчик на македонски „Македоника литера“ деновиве го објави романот „Мелница за мумии“ на чешкиот писател Петр Станчик, во превод од чешки јазик на Донка Роус.

2 поврзани вести »

Самостојна изложба на Калина Брајковска во МКЦ...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Самостојна изложба на Калина Брајковска во МКЦ Вечерва, во 19 часот, во галеријата на Младинскиот културен центар ќе се отвори првата самостојна изложба на Калина Брајковска (1979 г.), која завршила на Филозофскиот факултет во Скопје, на отсекот ...

5 поврзани вести »

„Инкубатор“ - нова програма за култура...

Н.Македонија - пред: 3 часа

„Инкубатор“ - нова програма за култура „Интерарт-културен центар“ го претстави проектот „Инкубатор“, нова програма за култура поддржана од Амбасадата на Швајцарија во Македонија. Реализацијата на проектот ќе се одвива во два циклуса, преку отворени ...

8 поврзани вести »

Државјанин на Србија вмешан во инцидентот пред Амбасадата на САД во Подгорица...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Државјанин на Србија вмешан во инцидентот пред Амбасадата на САД во Подгорица Црногорската полиција се сомнева дека Далибор Јауковиќ, државјанин на Србија фрли бомба врз Амбасадата на САД во Подгорица. Тој потоа се самоуби.

64 поврзани вести »

Остануваат ли САД чувари на европската безбедност? ...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Искусниот Карл Билт како да сака да го постави и клучното прашање што најмногу ги интересира европските американски партнери, дали и колку може да му се верува на политички контроверзниот американски претседател.

2 поврзани вести »

Исмаил Лумановски: Аплаузот на моите сограѓани ме прави најсреќен...

Н.Македонија - пред: 3 часа

На првиот концерт што Лумановски ќе го одржи во својот роден град Битола ќе го придружуваат Марија Вршкова на пијано и Игор Бакревски на кларинет, исто така родени битолчани, кои неодамна со својот настап ја воодушевија публиката во Истанбул, ...

4 поврзани вести »

Лесноски: Се уште сум возбуден по добивката од 520.000 евра...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Лесноски: Се уште сум возбуден по добивката од 520.000 евра Четириесет и осумгодишниот прилепчанец Ване Лесноски денеска е главна тема во својот роден град, па и во Македонија, откако синоќа се дозна дека ја има најголемата добивка на спортско ...

25 поврзани вести »

Ќерката осомничена за кражба на семејниот накит ...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Ќерката осомничена за кражба на семејниот накит Четириесет и петгодишник од тетовско село Туденце во средата во полицијата пријавил кражба во неговата куќа откако забележал дека му недостигаат златен накит и пари од сеф со шифра.

2 поврзани вести »

Европската безбедност во ерата на Трамп ...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Во првата година од претседателскиот мандат на Трамп, не се остварија стравувањата дека тој ќе ги напушти долгогодишните американски заложби за европската безбедност. Сепак тоа не го менува фактот дека Европа влезе во нова ера на конфликти во кои не ...

2 поврзани вести »

Јавниот сектор да ги внесе податоците во регистарот, инаку не ќе може да исплаќа плата...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Јавниот сектор да ги внесе податоците во регистарот, инаку не ќе може да исплаќа плата Институциите од јавниот сектор имаат рок од три месеци да ги внесат податоците за своите вработени во инфоматичкиот систем за управување за човечки ресурси ...

25 поврзани вести »

Меркел: Компромисите се болни, но неопходни...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Меркел: Компромисите се болни, но неопходни Спорот меѓу Македонија и Грција за името треба да биде решен, но врз процесот не се влијае позитивно ако се врши притисок. Ова вчера го изјави германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката ...

125 поврзани вести »

Скопје уште во февруари го надмина годишниот лимит на ЕУ за аерозагадување...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Главниот град уште во февруари ги надмина годинешните дозволени граници за загадување на воздухот што се поставени од страна на Европската Унија. Овие лимити на ЕУ вчера се надминати на сите поставени мерни станици во Скопје, освен на онаа во ...

Рударскиот сектор бара да престане хајката против него...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Рударството е контролирана индустрија, која се грижи за животната средина и за безбедноста на луѓето, порачаа вчера првите луѓе од оваа индустриска гранка откако таа, според нив, стана цел на жестоки напади Две години се води хајка против ...

7 поврзани вести »

Фотовест...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Фотовест Екипи на „Македонија пат“ вчера ги извадија досегашните сообраќајни табли по неодамнешната одлука на Владата за преименување на аеродромот и ...

Нов обид за отворање на вратата од пеколот...

Н.Македонија - пред: 3 часа

И додека домашната експертска јавност е категорична дека станува збор за умоболни сценарија, се отвора дилемата зошто ваквите сценарија одново и одново се повторуваат во влијателни странски медиуми.

Новата цел на Маск: Брз интернет во целиот свет...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Новата цел на Маск: Брз интернет во целиот свет Компанијата Спејс-Икс на Илон Маск има нова цел - да осигура поголем пристап до брз интернет во целиот свет. За таа цел, тие работат на специјални сателити, од коишто првите два беа лансирани вчера во ...

5 поврзани вести »