TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Руското МНР со остра реакција до Киев поради забраната за гласање...

Н.Македонија - 16.03.2018

Руското МНР со остра реакција до Киев поради забраната за гласање Одлуката на украинската Влада да не дозволи во недела пристап на државјани на Русија до избирачките места во руските дипломатски мисии во Киев, Одеса, Харков и Лвов е отворено мешање ...

11 поврзани вести »

Дел од Карпош и Центар утре без струја...

Н.Македонија - 16.03.2018

Дел од Карпош и Центар утре без струја Корисниците од улицата „Руѓер Бошковиќ“ бр.15 - влез 1 и влез 2 во општина Карпош утре од 9:00 до 14:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија.

4 поврзани вести »

Трамп повтори дека планира да се сретне со севернокорејскиот лидер...

Н.Македонија - 16.03.2018

Трамп повтори дека планира да се сретне со севернокорејскиот лидер Американскиот претседател Доналд Трамп повтори денеска дека има планови за средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун до крајот на мај.

18 поврзани вести »

Коха: Рахој не доаѓа на Самитот бидејќи не сака фотографија со Тачи...

Н.Македонија - 16.03.2018

Коха: Рахој не доаѓа на Самитот бидејќи не сака фотографија со Тачи Шпанскиот премиер Маријано Рахој нема да присуствува на самитот на Европската унија и Западен Балкан идниот месец, објави „Коха“, повикувајќи се на шпански „Ел Паис“.

12 поврзани вести »

Се расипа ски-лифт во Грузија, најмалку 10 лица повредени (видео)...

Н.Македонија - 16.03.2018

Се расипа ски-лифт во Грузија, најмалку 10 лица повредени (видео) Најмалку 10 лица се повредени денеска откако паднаа од неисправен ски-лифт во грузиското одморалиште Гудаури. - Брзината се зголемуваше и возењето беше надвор од контрола, не можевме ...

25 поврзани вести »

Украина забрани гласање на Русите на нејзина територија...

Н.Македонија - 16.03.2018

Украина забрани гласање на Русите на нејзина територија На граѓаните на Русија нема да им биде дозволен пристап до дипломатските мисии во Украина в недела кога се одржуваат избори за претседател на Русија, соопшти денеска министерот за внатрешни ...

11 поврзани вести »

Џејкоб Зума ќе биде обвинет за корупција...

Н.Македонија - 16.03.2018

Џејкоб Зума ќе биде обвинет за корупција Поранешниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума ќе биде обвинет поради корупција во врска со зделка за оружје вредна 30 милијарди ранди (2,5 милијарди долари) од крајот на 90-те години од минатиот век.

4 поврзани вести »

Димитров: Неопходен е стимул од ЕУ за европерспектива на регионот...

Н.Македонија - 16.03.2018

Димитров: Неопходен е стимул од ЕУ за европерспектива на регионот Сега е вистинскиот момент кога земјите од Западен Балкан треба да се најмногу сплотени и заеднички да ја градат својата европска перспектива со цел побрзо интегрирање во европското ...

33 поврзани вести »

Протераните руски дипломати до 20 март треба да ја напуштат Велика Британија...

Н.Македонија - 16.03.2018

Протераните руски дипломати до 20 март треба да ја напуштат Велика Британија Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе мора да ја напуштат таа држава на 20 март, изјави рускиот амбасадор во Лондон Александар ...

109 поврзани вести »

Туск: Од средбата на врвот ЕУ ќе испрати јасна порака за случајот Скрипал...

Н.Македонија - 16.03.2018

Туск: Од средбата на врвот ЕУ ќе испрати јасна порака за случајот Скрипал ЕУ следната недела ќе упати јасна порака за аферата Скрипал, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по телефонскиот разговор со британската премиерка ...

109 поврзани вести »

Наградите „Антево слово“ во рацете на лауреатите...

Н.Македонија - 16.03.2018

Наградите „Антево слово“ во рацете на лауреатите Во спомен собата на поетот Анте Поповски, во Ѓорче Петров, вчеравечер пред голем број почитувачи на поезијата и пишаниот збор се одржи првото официјално доделување на наградите „Антево слово“ кои се ...

Меркел: Муслиманите се дел од Германија, како и нивната религија...

Н.Македонија - 16.03.2018

Меркел: Муслиманите се дел од Германија, како и нивната религија Германската канцеларка Ангела Меркел го повтори ставот дека муслиманите и нивната религија се дел од Германија, реагирајќи на изјавата на новиот германски министер за внатрешни работи ...

21 поврзани вести »

Нивото на Треска падна под 100 сантиметри...

Н.Македонија - 16.03.2018

Нивото на Треска падна под 100 сантиметри По рекордните 260 сантиметри на почетокот на март и одржувањето на високото ниво поради топењето на снегот во регионите на планините Бистра и Стогово, од почетокот на оваа недела нивото на реката Треска ...

Ниту една земја не декларирала дека поседува нервен агенс од типот на „Новичок“...

Н.Македонија - 16.03.2018

Ниту една земја не декларирала дека поседува нервен агенс од типот на „Новичок“ Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) соопшти дека почнала да ги истражува информациите за нервниот агенс од групата „Новичок“ и наведе дека ниту една земја ...

5 поврзани вести »

Судот го прифати барањето на ЈОРМ за притвор за Доневски...

Н.Македонија - 16.03.2018

Судот го прифати барањето на ЈОРМ за притвор за Доневски Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за првоосомничениот Васе Доневски и определување мерки на претпазливост за ...

89 поврзани вести »

Амбасада на САД: Собранието да се фокусира на потребните реформи...

Н.Македонија - 16.03.2018

Амбасада на САД: Собранието да се фокусира на потребните реформи Собранието е важно да оди напред во својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ќе ги поддржат во насока на остварување на европските и ...

33 поврзани вести »

Борис Џонсон: Најверојатно Путин ја донел одлуката за труење на Скрипал...

Н.Македонија - 16.03.2018

Борис Џонсон: Најверојатно Путин ја донел одлуката за труење на Скрипал Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека најверојатно лично рускиот претседател Владимир Путин донел одлука да се употреби нервниот агенс во ...

109 поврзани вести »

Од институциите зависи колку брзо Македонија и Србија ќе ги надминат нецаринските бариери...

Н.Македонија - 16.03.2018

Од институциите зависи колку брзо Македонија и Србија ќе ги надминат нецаринските бариери Не е исклучена можноста Мешовитиот комитет што го формираа Македонија и Србија на следната седница во Скопје да донесе официјален пакет мерки за надминување на ...

6 поврзани вести »

Манчевски: Силни институции и компании за целосна дигитална трансформација...

Н.Македонија - 16.03.2018

Манчевски: Силни институции и компании за целосна дигитална трансформација За целосна дигитална трансформација, и доближување на Македонија до Европската Унија, потребни се не само силни институции, туку и силен приватен сектор, силни компании кои ...

16 поврзани вести »

Каруана победи иако имаше недостиг од време...

Н.Македонија - 16.03.2018

Покрај Крамник во ова коло загуби и вториот руски шахист Карјакин, а Каруана сега води на Турнирот на кандидатите за предизвикувач на светскиот првак Американскиот шаховски велемајстор Фабијано Каруана го победи поранешниот светски првак, Русинот ...