TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

#СегаКажувам (#TaniTregoj) наместо #ЗасекогашЌеМолчам

Нова ТВ - пред: 40 мин

Од скандалот со филмскиот продуцентски магнат, Харви Вајнстин, холивудската сцена повеќе не е иста. Се повеќе актерки или филмски работници се охрабрија јавно да зборуваат за непријатните искуства со мажите „предатори“ кои ја злоупотребиле својата ...

7 поврзани вести »

Словенечките ракометари размислуваат да го напуштат ЕП

Нова ТВ - пред: 55 мин

Ракометната репрезентација на Словенија размислува да се повлече од Европското првество во Хрватска, незадоволни од судски одлуки, посебно во вчерашното реми против Германија (25-25). Европската ракометна федерација ја одби денеска жалбата на ...

77 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ: За Законот за јазиците да се изјасни Уставниот суд

Нова ТВ - пред: 2 часа

Законот за употреба на јазиците е спротивен на Уставот и за него треба да се произнесе Уставниот суд, изјави Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција во седиштето на партијата, нарекувајќи го закон за двојазичност.

194 поврзани вести »

Од утре дожд и ветер, на планините снег

Нова ТВ - пред: 4 часа

Од утре претпладне почнувајќи од западните делови на државата се очекува нов влажен бран со обилни врнежи од дожд, засилен ветер и снег на планините. Попладне врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират насекаде, а наместа ќе бидат и поројни.

33 поврзани вести »

Романскиот премиер поднесе оставка

Нова ТВ - пред: 4 часа

Романскиот премиер Михаи Тудосе, по само седум месеци, поднесе оставка на функцијата. Социјалдемократскиот политичар подолго време беше во конфликт со лидерот на неговата партија ПСД, Ливиу Драгнеа.

24 поврзани вести »

Независен синдикат на полицијата: Не се исплаќа прекувремената работа

Нова ТВ - пред: 4 часа

Независниот синдикат на полицијата денеска обвини дека околу на 1.500 припадници на полицијата не им се исплаќаат прекувремените работни часови. Претседателот на синдикатот Гоце Делчев изјави дека според нивните информации има бројни станици каде на ...

11 поврзани вести »

Димовски ќе го оспори Законот за јазиците пред Уставен

Нова ТВ - пред: 4 часа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од претседателот Ѓорге Иванов да стави вето на, според него, „штетниот дезинтегрирачки, дискриминирачки и неуставен“ законот за јазици. Доколку во таква ситуација парламентарното мнозинство повторно ...

52 поврзани вести »

Напаѓачот на Шеќеринска Ангелов бара помала казна: Не ја повредив

Нова ТВ - пред: 4 часа

Панче Ангелов, обвинетиот за нападот на сегашната министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје, побара наместо казната од 4 години затвор за кривичното дело насилство, да му биде изречена условна ...

36 поврзани вести »

Генералниот секретар на НАТО од утре во Македонија во дводневна посета

Нова ТВ - пред: 4 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг утре и задутре пристигнува во официјална посета на Македонија. Столтенберг задутре напладне ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Република Македонија.

78 поврзани вести »

Тарчуловски во Обвинителството за крвавиот четврток

Нова ТВ - пред: 4 часа

Пратеникот Јохан Тарчуловски, обвинет за насилствата во настаните од 27 април во моментов дава исказ во Обвинителството за организиран криминал во врска со настаните во Собранието, потврди неговиот адвокат за Телма.

35 поврзани вести »

Си Ен Ен: Над 50.000 Севернокорејци во скриени фабрики во Русија

Нова ТВ - пред: 5 часа

Мал свет на Севернокорејци се крие во предградијата на Санкт Петербург во Русија, објави Си Ен Ен. Се работи за работници кои се „затворени“ во руинирани згради, но не како бездомници туку како работници во фабрики.

18 поврзани вести »

Вучиќ: Убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин

Нова ТВ - пред: 5 часа

Убиството на Оливер Ивановиќ за Србија е терористички чин, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ. -Овој акт за државата Србија е терористички и така ќе се однесуваме кон него, изјави Вучиќ на прес конференцијата по седницата на ...

63 поврзани вести »

Фридом хаус: Македонија е делумно слободна држава

Нова ТВ - пред: 6 часа

Македонските граѓани уживаат делумна слобода, констатира американската невладина организација Фридом Хаус, во новиот извештај за слободата во светот во 2018 година , објавен денеска. Македонија се опишува како држава чии настани и случувања допрва ...

35 поврзани вести »

Во Косовска Митровица убиен Оливер Ивановиќ

Нова ТВ - пред: 7 часа

Лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ е убиен утрово во Косовска Митровица, потврдил за српските медиуми неговиот адвокат Небојша Влајиќ. Ивановиќ бил застрелан утрово во 8.15 часот додека влегувал во ...

173 поврзани вести »

Апелација за жалбата на насилникот кој ја нападна Шеќеринска

Нова ТВ - пред: 7 часа

На јавна седница во Апелација денеска ќе се разгледува жалбата на напаѓачот на тогашната пратеничка, сегашна министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска што се случи во нередите во Собранието на 27 април.

36 поврзани вести »

Пукано врз Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица, се бори за живот

Нова ТВ - пред: 7 часа

Лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ тешко е повреден во вооружен напад утрово околу 8.15 ласот во Косовска Митровица, јави телевизијата Н1. Според информациите од српските медиуми, косовската полиција ...

173 поврзани вести »

(ВИДЕО) Експлозија во станбени згради во Антверпен, 20 повредени

Нова ТВ - пред: 7 часа

Најмалку 20 лица се повредени минатата ноќ во експлозија која уништила три соседни куќи во северниот пристанишен град Антверпен минатата ноќ, соопшти белгиската полиција. Полицијата објави дека експлозијата не била резултат на терористички напад, ...

19 поврзани вести »

Вилијам Вокер одбил да прими одликување од Тачи

Нова ТВ - пред: 7 часа

Поранешниот американски дипломат и некогашен шеф на Косовската верификациска мисија на ОБСЕ, Вилијам Вокер не се согласил косовскиот претседател Хашим Тачи да му даде одликување за време на одбележувањето на годишницата од настаните во Рачак.

13 поврзани вести »

360˚: Која е вистината за печката за медицински отпад во Дрисла

Нова ТВ - пред: 7 часа

Дрисла е единствената депонија во земјава која исполнува минимум еколошки стандарди. Но, по проверките на надлежните, Дрисла стана асоцијација за загадувањето на воздухот во Скопје. Откако Дрисла беше казнета со 8500 евра поради испуштање токсични ...

12 поврзани вести »

Во Њујорк утре нова рунда преговори Скопје – Атина

Нова ТВ - пред: 7 часа

Нова рунда преговори, втори од нивното обновување, ќе се одржи утре во Њујорк меѓу преговарачите на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, со посредство на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц.

44 поврзани вести »