TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оff.net

Зошто има толку многу книжевни награди?

Оff.net - пред: 1 час

Бројните признанија од областа на книжевноста во светот веќе стануваат индустрија сами по себе. Но за нивниот квантитет има добра причина. И ние се приклучуваме, воведувајќи една ...

Германија потврди дека и во 2017 работела како да е Германија

Оff.net - пред: 2 часа

Не е изненадување што минатата година, 2017, германската држава успеа да ја заврши со суфицит (пари останати од буџет откако сè платиле). Кога ќе видиш не е ни изненадување дека овој суфицит е најголем во историјата на обединета Германија.

2 поврзани вести »

Нема секоја професија „undo“

Оff.net - пред: 2 часа

Нијансите во „кој работи, тој греши“ е што еден дел од тие што работат имаат CTRL+S, CTRL+Z или „edit“ па можат да замачкаат или поправат секакви трагови од грешење. Кај други грешките завршуваат со клипови што прават да си благодарен на сè можно ...

Ирското знаме забрането на парадите за Денот на Свети Патрик во Северна Ирска

Оff.net - пред: 4 часа

Со цел намалување на тензиите неколку градови од Северна Ирска ја забранија ирската тробојка за време на парадите што ќе се организираат за Денот на Свети Патрик (17-ти мај), националниот празник на Ирска.

Турбо фолк грми во соблекувалната на Алавес

Оff.net - пред: 4 часа

Младиот репрезентативец на Босна и Херцеговина, Ермедин Демировиќ сезонава е еден од подобрите играчи во Алавес. Неодамна му се приклучи уште една дилајла, Швеѓанецот Џон Гвидети кој смени сто клуба и кој знае да збори и ...

Пребројување по дебели

Оff.net - пред: 4 часа

По логика „Слога тепа Вардар, Вардар тепа Ѕвезда, Слога шампион“ и методологија строго насочена во наша полза, доаѓаме до крајно ненаучен заклучок дека - чварка, сланина, ребра, кајмак и слично, само можат да те слабеат.

Не е мастика за Шек

Оff.net - пред: 4 часа

За време на паузата од мечот Кавалирс - Визардс, Шекил О’Нил потсети дека е природен и кога снима камера и кога не ...

Единствениот човек кој го одбил Реал Мадрид

Оff.net - пред: 5 часа

А треба да биде премногу дрзок да ја одбие и таа понуда - фактички последна шанса да ја заврши кариерата достојно, а не во Лига Европа. Но, којзнае, можеби и Арсен ја слушнал приказната дека со Флорентино е убаво да се дружиш, но не и да ...

Твит на денот на Турците кои навиваат за Беневенто

Оff.net - пред: 5 часа

Италијанскиот прволигаш кој се прослави во Европа откако му откина бод на Милан во 96-та минута токму на дебито на Гатузо, а претходно три и пол месеци губеше од кој стигне, го следат и Турци.

Газдата на Остерсунд како Нострадамус

Оff.net - пред: 6 часа

Младиот претседател на чудесниот шведски клуб Остерсундс, пред еден месец на гала вечер по повод доделување награди на најдобрите спортисти во Шведска во изминатата година, рекол: „Ќе го победиме Арсенал“.

31 поврзани вести »

За душманот од твојот џеб

Оff.net - пред: 6 часа

Мрачната вистина е дека е станато многу тешко да најдеме некого или нешто што ќе ни биде поинтересно од нашиот смартфон, е воведот на морничаво прецизниот клип околу твојата врска со смартфонот.

Мега дерби Милан - Арсенал, Ристовски против Плзен

Оff.net - пред: 6 часа

До крајот од денешната ждрепка се очекуваше да се види против кого ќе играат гигантите а на крајот едни од главните фаворити паднаа меѓу ...

53 поврзани вести »

Остерсунд - клубот кој “без историја и идеи“ ја освои Европа

Оff.net - пред: 7 часа

Самите за себе велат дека немаат историја, традиција, култура и ниту пари за привлекување играчи. Но тие најдоа метод поразличен од другите, а тој им помогна од четвртолигаш да стигнат до топ 32 во Лига ...

31 поврзани вести »

На секое министерство му треба сопствен Стрмота

Оff.net - пред: 7 часа

Марин Стрмота е младиот хрватски демограф кој на целиот Балкан му приреди незабележан призор кога сред прес конференција, од чисто небо (без ценкање „ќе се повлечам од оваа позиција и ќе одам на онаа позиција“), изјави дека поднесува оставка на ...

2 поврзани вести »

Преживеа ли бе дете?

Оff.net - пред: 8 часа

Стеауа Букурешт не помина пријатно на Олимпико бидејќи прими 5 парчиња како одмазда за поразот на Римјаните на првиот дуел. Ама најнепријатно му беше на Алесандро Мурџа, 21 годишниот играч од средниот ред на Лацио кој на Инстаграм си го постираше ...

Нека дојде кој сака, со корнер знаменце ќе се бранам

Оff.net - пред: 8 часа

На мечот од Копа Либертадорес за играчи до 20 години меѓу младинците на Ривер Плата и еквадорскиот Индепендиенте Дела Вале настана хаос а од целата гужва најхрабар излезе бројот 17 кај Еквадорците Анхело ...

3 поврзани вести »

Џабе ви се сите „мисли и молитви“

Оff.net - пред: 9 часа

Аргументот на тие што се против поседување оружје е дека масовните убиства во САД се случуваат заради тоа што во земјата може многу лесно легално да се купи оружје. Аргументот на тие што се за поседување оружје по дома е дека САД имаат проблем со ...

Во дожд од голови Уника поуспешна од Гранит

Оff.net - пред: 9 часа

Фабрика Карпош и Џонсон Мети со победи го заокружија последниот ден од 12. коло во Бизнис лигата на ...

2 поврзани вести »

На почетокот беше ритамот

Оff.net - пред: 9 часа

Нам што светот ни се состои главно од читање пишување, убаво ни е да мислиме дека „на почетокот беше зборот“. Но слушнете колку поуверливо звучи оваа алтернативна идеја за почетокот. И тоа од нашата прамајка, ...

Ако и ова не ѝ се бендиса за 8-ми март...

Оff.net - пред: 10 часа

Дали твојата поубава половина сака да биде витка, стегната и секогаш во форма? Патем, дали таа сака сè да е чисто и педантно? Тестирајте ја нејзината искреност со овој ...