TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбис

Градоначалникот на Демир Хисар Марјанче Стојановски поднесе извештај за сработеното во првите сто дена

Орбис - пред: 8 часа

Во 2018 година очекуваме да се случат значајни поместувања, развој на поволна инвестициска клима и стратешки цели за економски развој на Општина Демир Хисар, посочува градоначалникот Стојановски во извештајот за првите сто дена од неговата работа.

10 поврзани вести »

486 вработувања на неопределено време во градинките

Орбис - пред: 9 часа

Министерството за труд и социјална политика ќе вработи 226 воспитувачки во детските градинки кои досега биле ангажирани со договори на определено време. Покрај тоа добиена е согласност од Министерството за финансии за уште 260 нови вработување на ...

33 поврзани вести »

Индустриската зона „Жабени“ со нов директор

Орбис - пред: 12 часа

Индустриската зона „Жабени“ има нов директор. За нов директор на Јавното претпријатие за стопанисување со Индустриска зона „Жабени“ Битола е Александар Марковски. Тој доаѓа на местото на Сашо Илковски.

3 поврзани вести »

Грабеж на аптека во Битола

Орбис - пред: 13 часа

Вечерва околу 20 часот уште еден грабеж во аптека во Битола. Според неофицијални информации од сведоци, на вработената и бил вперен пиштол и и биле одземени парите. Од СВР Битола го потвруваат настанот, а подетални информации ќе има во текот на ...

5 поврзани вести »

Просечната плата во декември 23.850 денари

Орбис - 22.02.2018

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2017 година изнесувала 23.850 денари и е повисока за 1,7 отсто од декември 2016-та, соопшти Државниот завод за статистика. Зголемување се должи, пред сè, на повисоката исплатена ...

32 поврзани вести »

Случај „Транспортер“: Сите 21 обвинет негираа вина

Орбис - 22.02.2018

Владимир Талевски негираше вина. На денешното рочиште за случајот Транспортер сите 21 обвинет негираа вина. На денешното рочиште тие дадоа свои воведни зборови откако претходно тоа го направи СЈО и нивните адвокати.

5 поврзани вести »

Регистрирани 3.728 новозаболени од грип

Орбис - 22.02.2018

Во текот на изминатата недела (од 12 февруари до 18 февруари) во Република Македонија се регистрирани 3.728 заболени од грип, што е зголемување за 26 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 2.964 заболени, се наведува во ...

Македонија се подготвува за поларен БРАН со температури до – 25 степени

Орбис - 22.02.2018

Балканот се подготвува за претстојниот ЕКСТРЕМНО СТУДЕН бран кој се спушта од Арктикот. Во Хрватска и во Босна и во Херцеговина веќе се активира портокаловиот и црвениот метеоаларм кој укажува на ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ.

2 поврзани вести »

Потрошени средствата за субвенции при набавка на печки на пелети

Орбис - 22.02.2018

Од вчера официјално се потрошени средствата предвидени за надомест на дел од трошоците за купување печки на пелети во домаќинствата за 2018 година, информираат од Министерството за економија.

4 поврзани вести »