TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Мицковски се сретна со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

+инфо - пред: 28 мин

На средбата се разговараше за стратешките приоритети на државата, актуелната политичка состојба и реформските процеси важни за Република Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со шефицата на Мисијата на ...

15 поврзани вести »

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД

+инфо - пред: 29 мин

Епл е последната во низа компании што промовираат планови за вложување во САД по реформата на американскиот даночен систем Американскиот технолошки гигант Епл ќе плати околу 38 милијарди долари данок на враќање повеќе милијарди долари во САД и ќе ...

21 поврзани вести »

Собранието ги усвои во прво читање реформите на прислушувањето

+инфо - пред: 29 мин

Собранието со 64 гласа „за“ ги усвои предложените законски измени во прво читање и ги даде на понатамошна работа, oдносно на второ читање. Во поладневниот дел на Собранието на Република Македонија денеска се одржаа две седница. На 30.

20 поврзани вести »

Геомагнетна бура утре ќе ја погоди Земјата

+инфо - пред: 51 мин

Според соопштението на НОАА, оваа геомагнетна бура е класифицирана на скалата од еден до пет како Г-1, што значи дека ќе биде со најслаба јачина. Земјиното магнетно поле утре ќе го погоди геомагнетна бура од најслаба јачина, соопштија од ...

4 поврзани вести »

Брижит Бардо: Лицемерни и смешни се обвинувањата за сексуални напади

+инфо - пред: 58 мин

Таа истакна дека никогаш не била жртва на сексуално малтретирање, иако беше секс симбол во 50-тите и 60-тите години на минатиот век. Поранешната француска филмска ѕвезда, Брижит Бардо ги окарактеризира како смешни и неинтересни повеќето изјави на ...

6 поврзани вести »

Заев на средба со Американската стопанска комора AmCham од Албанија

+инфо - пред: 1 час

Заев потенцираше дека Македонија работи посветено на унапредување на економската регионална соработка со земјите од регионот... Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерката без ресор ...

21 поврзани вести »

Што мисли светот за политичката позадина на убиството на Оливер Ивановиќ

+инфо - пред: 2 часа

Убиството на Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица е еден од оние настани кој секој мир може да го претворат во војна и секоја војна во мир. Познавачите на состојбите на Балканот повеќе укажуваат на политичката компонента на убиството, истакнувајќи ...

126 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Нема услови да се вратиме во Собранието

+инфо - пред: 2 часа

Најголемата опозициска партија од средината на декември не учествува во работата на македонското Собрание. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска се вратија во собраниските клупи за да присуствуваат на обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс ...

31 поврзани вести »

Столтенберг и Заев: Спорот за името мора да се реши, нема план „Б“ ВИДЕО

+инфо - пред: 2 часа

Спорот за името со Грција мора да се реши. Нема друг начин за влез на земјата во НАТО. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО.

347 поврзани вести »

Изјавата на Наумовски - за власта избрзана, за опозицијата сериозна

+инфо - пред: 2 часа

Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека изјавата на Наумовски е спорна оти претходно тој не се консултурал со македонските власти. Изјавата на македонскиот претставник во преговорите за името Васко Наумовски дека предлогот на медијаторот Метју Нимиц е ...

4 поврзани вести »

Столтенберг се сретна со Јанева

+инфо - пред: 2 часа

Јанева на средбата нагласила дека работата на ова Јавно обвинителство е од исклучителна важност за обезбедување на владеењето на правото... Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска оствари средба со генералниот секретар на НАТО Јенс ...

21 поврзани вести »

Во ЖИВО заедничка прес-конференција на Заев и Столтенберг

+инфо - пред: 3 часа

Прес конференцијата се одржува во Владата на Република Македонија. Погледнете ја во живо заедничката прес-конференција на македонскиот премиер Зоран Заев и Јенс Столтенберг, генералниот секретар на ...

347 поврзани вести »

Индија тестираше нуклеарна ракета

+инфо - пред: 3 часа

Соопштено е дека пробата е извршена во рамки на напорите на Индија да изгради нуклеарно оружје способно да се спротистави на соседните. Индија лансира интерконтинентална ракета со најголем дострел „Агни-В“, соопшти индиското Министерство за одбрана ...

9 поврзани вести »

Столтенберг пречекан со високи воени почести во Владата ГАЛЕРИЈА

+инфо - пред: 3 часа

По церемонијата високиот гостин на НАТО и премиерот Зоран Заев ќе имаат средба, по што е предвидена заедничка конференција за печат. Со високи воени почести пред Владата, беше пречекан генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

347 поврзани вести »

И ВМРО-ДПМНЕ задоволна од средбата со првиот човек на НАТО

+инфо - пред: 3 часа

Претставниците на ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како коструктивна и содржајна ја оценија средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Претставниците на ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како коструктивна и содржајна ја оценија средбата со генералниот ...

347 поврзани вести »

Во Полска протести поради законот за абортус

+инфо - пред: 3 часа

Во центарот на Варшава, доцна синоќа, кон просториите на партијата Право и правда фрлени се 11 балони наполнети со боја. Балони полни со црвена боја се фрлени кон седиштето на владејачката полска конзервативна партија за време на демонстрациите ...

6 поврзани вести »

Турција подготвува воена операција, Сирија се заканува дека ќе возврати

+инфо - пред: 3 часа

Турскиот Совет за национална безбедност, доцна синоќа објави дека Турција ќе преземе „итни“ и „решителни“чекори за да се заштити од заканите. Сирија денеска соопшти дека нејзините воздухопловни сили се подготвени да ја бранат територијата од ...

26 поврзани вести »

Тајните служби ја предупредија Иванка Трамп дека нејзината другарка е кинеска шпионка

+инфо - пред: 4 часа

Венди е поранешна сопруга на Руперт Мердок, сопственикот на „Њуз корп“, а со Иванка се спријателила пред повеќе од 12 години, кога станале сосетки. „Џаванка“, како што американските медиуми ја нарекуваат една од најмоќните двојки во светот, ќерката ...

2 поврзани вести »

МНР: Идеите на медијаторот не се коментираат јавно пред да се аправи темелна анализа

+инфо - пред: 4 часа

Министерството за надворешни работи на Република Македонија сè уште нема добиено целосен извештај од вчерашната средба во Њујорк. Согласно дипломатската пракса, идеите на медијаторот не се коментираат јавно пред темелна анализа и изграден став на ...

61 поврзани вести »

Зошто Кинезите им облекуваат на децата пантолони со дупки?

+инфо - пред: 4 часа

Ако се прошетате по улиците во Кина, ќе забележите дека насекаде гледате откриени бебешки газиња. На запад оваа практика сѐ уште предизвикува чудење Пантолончињата кои имаат посебен отвор на задникот и на гениталиите во Кина не се никаква новост.