TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Победа и пораз на Јотовски на стартот на третиот фјучрс во Тунис

+инфо - пред: 8 часа

Во игра на двојки заедно со Милош Николиќ од Србија загубија со 2-0 во сетови (6:0 и 6:2) од Кристијан Карли и Николо Туркети од Италија. Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски со победа во сингл и пораз во игра на двојки го почна настапот ...

8 поврзани вести »

Престрелка во училиште во САД има повредени

+инфо - пред: 8 часа

Според очевидци има голем број повредени лица. Најмалку едно лице загина во престрелка во средно училиште во американската сојузна држава Кентаки. Според очевидци има голем број повредени лица.

20 поврзани вести »

Крушево ќе го одбележи роденденот на Тоше Проески

+инфо - пред: 8 часа

Ќе бидат организирани повеќе активности меѓу кои и музичка манифестација. Со достоинство, почит и пригодна програма на 25 јануари Крушево ќе го одбележи роденденот на Тоше Проески, македонската и балканска музичка ѕвезда која трагично го загуби ...

5 поврзани вести »

Јовески вети динамизирање на предметите за насилство спрема новинари

+инфо - пред: 8 часа

На средбата со јавиот обвинител, претседателот на ЗНМ, Насер Селмани побарал преразгледување на пријавите за говор на омраза против новинари. Подобрување на меѓусебната соработка за прашања од заеднички интерес била тема на денешната средба меѓу ...

52 поврзани вести »

Петков ги презентира бугарските приоритети во претседателствувањето со Советот на ЕУ

+инфо - пред: 9 часа

Еден од приоритетите е и европската перспектива и поврзаност на Западен Балкан во ЕУ. Амбасадорот на Република Бугарија во нашата земја Иван Великов Петков и на шефот на делегацијата на ЕУ во земјава Самуел Жбогар присуствуваа на седница на Владата.

39 поврзани вести »

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни со постапките околу прашањето за името

+инфо - пред: 9 часа

Панос Скурлетис вели дека Каменос ја изразува позицијата на неговата партија, а не владината позиција. Министерот за внатрешни работи на Грција, од редовите на СИРИЗА, ги почитува различните ставови на Независни Грци, но не се согласува со нив и ...

7 поврзани вести »

5 митови за јагленохидратите кои се тотална лага

+инфо - пред: 9 часа

Јагленохидратите се лоши и ако сакате да живеете здраво и да ослабнете, мора да ги исфрлите! Колку пати сте го слушнале ова? Постојано слушаме лоши работи на сметка на јагленохидратите па речиси секоја диета подразбира дека од нив треба да се ...

Секирата да ти падне во МЕПСО: Просечната плата им е 35.677 денари, а највисоката 95.680

+инфо - пред: 9 часа

Нето плата на претседател на Управен одбор изнесува 95.680 денари, а на член на Управен одбор изнесува 69.680 денари. Огласот на државна компанија МЕПСО во кој бара да вработи копирант во архива со средно образование и без искуство, а за сработеното ...

12 поврзани вести »

Синодот на ГПЦ свика вонреден состанок за „Македонија“

+инфо - пред: 9 часа

Одново ќе се потврди позицијата од претходниот архиерејски синод, терминот Македонија да не биде содржан во името на ПЈРМ, пишува порталот in.gr. Синодот на Грчката православна црква во петок ќе одржи вонреден состанок, на кој според грчките медиуми ...

43 поврзани вести »

Донација за малиот групен дом во Берово од средношколецот кој го фати крстот

+инфо - пред: 10 часа

Методиев кој има 17 години истакна дека самиот одлучил за оваа донација. Средношколецот Владимир Методиев од Берово кој при чинот на осветување на водите на реката Брегалница во Берово го фати светиот крст, денеска од средствата што ги доби за ...

3 поврзани вести »

Зидан: Нејмар е извонреден, но мене ме интересираат само нашите играчи

+инфо - пред: 10 часа

Шпекулациите за незадоволството на Роналдо во Реал зачестија, а како сигурна негова замена од следната сезона се споменува Бразилецот. Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан уште еднаш одговори на новинарско прашање за Нејмар, кој во шпанските ...

56 поврзани вести »

Мицкоски: Го очекуваме предлогот за името, не сме вклучени во преговорите

+инфо - пред: 10 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не ги коментира можните предлози, како што е, на пример, „Нова Македонија“. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за грчката телевизија „Антена“ вели дека неговата партија го очекува предлогот за името, но оти не сакаат да ...

28 поврзани вести »

Кулинарски трикови: Што заменува што?

+инфо - пред: 10 часа

Состојките за повеќето рецеппти, како, брашно, јајца, млечни производи и шеќер, е лесно да се заменат, само треба да се знае со што. Речиси се може да се замени со некоја друга намирница: павлаката со млеко и путер, оревите со бадеми, медот со шеќер ...

Одложено рочиштето за случајот со малиот Алмир во Куманово

+инфо - пред: 10 часа

Засега нема информација дали обвинителството направило преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последници. Одложено е рочиштето против првообвинетиот Бобан Илиќ во случајот со четиригодишниот Алмир Алиу.

58 поврзани вести »

СДСМ неделава ќе одлучи дали ќе поднесе амандмани за Законот за јазиците

+инфо - пред: 10 часа

Пратениците сè уште го разгледуваат предлогот од претседателот Ѓорге Иванов, кој ги содржи забелешките на 14 страни. Пратениците на СДСМ до крајот на неделата ќе донесат одлука дали ќе предложат амандмани по Законот за употеба на јазиците.

114 поврзани вести »

Популаст.ком ги следи најинтригантните постови на социјалните мрежи

+инфо - пред: 10 часа

Официјално денеска е пуштенa во употреба страницата populast.com изработена од компанијата „Тајм-борг", која стои зад македонската страница time.mk. Официјално денеска е пуштенa во употреба страницата populast.com изработена од компанијата ...

14 поврзани вести »

Во крилото на Каремани немале гајле од Касами

+инфо - пред: 10 часа

Мнозинството во Беса, отворено застана зад новоизбраниот претсдеател Неџбедин Каремани, потсетува Орхан Муртезани, претставник на скопското крило Нема загриженост дека ќе се случи одлевање на членсството во Беса кое застана зад новоизбраниот ...

17 поврзани вести »

Друго судење во истата судница го одложи „Труст“

+инфо - пред: 10 часа

Во Кривичниот суд денеска се одржа рочиште за предметот „Труст“ на СЈО на кое беше сослушано вештото лице Радомир Цветановски. Во Кривичниот суд во Скопје денеска се одржа рочиште за предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство на кое беше ...

67 поврзани вести »

Осуденикот Мирчевски сакал да се самоубие, лекарите се борат да го спасат

+инфо - пред: 11 часа

Мирчевски пред 12 години со другар му Анте Ристески беа осудени на доживотен затвор за грозоморното убиство на двајца нивни сограѓани. Лекарски тим се обидува да го спаси 38-годишниот Игор Мирчевски, осуденик на доживотен затвор од КПД „Идризово“ ...

4 поврзани вести »

Катругалос и Кумуцакос се за име што ќе ја разграничи грчка Македонија од соседната земја

+инфо - пред: 11 часа

„Сложено име што ќе го разликува историскиот и грчкиот карактер на нашата Македонија од соседната земја, во пакет со справување со иредентизмот“. Име што ќе ја разграничи грчката Македонија од соседната земја и ќе го запре иредентизмот е решението ...

30 поврзани вести »