TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

СОНК: Повеќе илјади вработени во градинките и училиштата не може да земат плата

+инфо - пред: 13 часа

Синдикалните организации велат дека ќе се преземат порадикални мерки ако не се реши оваа блокада која, како што велат, е од политички причини. Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) бара итно да се најде ...

23 поврзани вести »

Судењето за „Шпион“ одложено за 5 март

+инфо - пред: 13 часа

Ова е прво судење за случајот откако Владимир Туфеѓиќ беше назначен за нов судија во предметот. Судењето за предметот „Шпион“ на Специјалното јавно обвинителство, на денешното рочиште е одложено за 5 март поради отсуство на докази од предметот кои ...

67 поврзани вести »

Бугарскиот амбасадор на седница на македонската Влада ќе ги претставува приоритетите на ЕУ

+инфо - пред: 13 часа

На 50. седница на Владата ќе се обратат и претставници од Банката на Советот на Европа во врска со новиот клинички центар во Скопје. Амбасадорот на Бугарија во Македонија Иван Великов Петков, денеска на седница на македонската Влада, ќе ја ...

53 поврзани вести »

Со пекиншката претстава „Фен Мо“ отворена сезоната и Годината на танцот 2018

+инфо - пред: 13 часа

Следната претстава ќе се одржи на 24 јануари во 20 часот на сцената на Македонскиот народен театар во Скопје. Со претставата „Фен Мо“ од Пекинг, која е дел од годинешната програма на фестивалот Танц Фест, синоќа на сцената на Народниот театар во ...

10 поврзани вести »

Вулкан на Филипините исфрла пепел и лава

+инфо - пред: 13 часа

Опасноста од ерупција е на највисоко, петто ниво, што значи дека ерупција може да се случи секој момент. Најактивниот вулкан на Филипините, Мајон, исфрли облак пепел на висина од околу три километри, а почна да исфрла и лава до висина од 700 метри, ...

18 поврзани вести »

Тревога од цунами по земјотрес кај островот Кодијак

+инфо - пред: 13 часа

Крајбрежните делови на Аљаска и канадската област Британска Колумбија се под предупредување за можни цунами бранови. Силен земјотрес со интензитет од 8,1 степени по Рихтеровата скала е регистриран кај островот Кодијак, во близината на Аљаска.

48 поврзани вести »

Штрајк на Палестинците поради посетата на Пенс на Ерусалим

+инфо - пред: 13 часа

Продавниците, банките, училиштата и деловните гради се затворени, а штрајкуваат и вработните во јавниот транспорт. Во палестинските територии денеска е проглесен генерален штрајк во знак на протест против посетата на американскиот потпретседател ...

27 поврзани вести »

Бразилски доктор танцува со жените пред породување

+инфо - пред: 13 часа

Вака породувањето трае пократко и помаку боли, тврди доктор Фернандо Гудес да Куна Познат како „разигран доктор“, овој Бразилец смислил супер метода со која ги опушта трудниците пред породувањето.

Промоција на книгата „Мултикултурна акомодација“ од Ана Чупеска Станишковска

+инфо - пред: 14 часа

Книгата ќе ја промовираат Стево Пендаровски, Беса Арифи и Наталија Поповска. Вечерва во 19 часот, во просториите на ЕжУ Инфо центарот, ќе се одржи јавна промоција на книгата „Мултикултурна акомодација“, од Ана Чупеска Станишковска, во издание на ...

3 поврзани вести »

Се очекува да расте бројот на грипозни, двајца новозаболени од морбили

+инфо - пред: 14 часа

Државниот санитарен и здравствен инспекторат испратил решенија до сите средни и основни училишта за преземање мерки. Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство констатира дека грипот сѐ уште е со ниска активност.

35 поврзани вести »

Веселин Иванов: Бугарија не може да биде медијатор меѓу Скопје и Атина

+инфо - пред: 14 часа

Со идентичен став дека Бугарија е само земја претседавач со ЕУ и не е дел од преговорите меѓу Македонија и Грција излезе и Никос Коѕијас. Прашањето за името е меѓу Скопје и Атина, Бугарија не може да има улога на медијатор, смета бугарскиот ...

39 поврзани вести »

Не се знае колку физички лица се ДДВ обврзници

+инфо - пред: 14 часа

Ова е втора година по ред во која треба физичките лица да поднесат пријава до Управата за јавни приходи кои оствариле еден милион денари. По завршување на рокот за регистрација за целите на ДДВ за физичките лица кои оствариле приходи над еден милион ...

28 поврзани вести »

Јавниот обвинител бара партиите да не го политизираат случајот за малиот Алмир

+инфо - пред: 14 часа

Обвинителот додава дека политичките партии, без разлика дали се на власт или во опозиција, без разлика на етничка припадност, се заложиле оти ќе ги тр Државениот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска соопшти дека за трагичниот настан, во кој ...

30 поврзани вести »

Ограбена Шарената џамија во Тетово

+инфо - пред: 14 часа

Имало обид за кражба и во тетовската џамија Ринис Непознат сторител ноќта меѓу 21 и 22 јануари извршил тешка кражба во Шарената џамија во Тетово. Во друг случај непознат сторител извршил тешка кражба во обид и во тетовската џамија Ринис.

22 поврзани вести »

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

+инфо - пред: 14 часа

Се упатува повик на 4 февруари, граѓаните да излезат во центарот на Атина во рамките на кампањата што започна под мотото „Македонија е грчка“. По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој ...

43 поврзани вести »

Вештачка интелигенција предвидува 90 отсто точно кога ќе умрете

+инфо - пред: 14 часа

Иако на прв поглед, делува морничаво, научниците тврдат дека нивното работење би можело значајно да му помогне на пациентот и на неговото семејство. Научниците од Универзитетот Станфорд развиле систем што може да предвиди кога пациентите ќе умрат со ...

14 поврзани вести »

Законско решение за пензија за сите до крајот на 2018 година?

+инфо - пред: 14 часа

Лицата кои немаат никакви приходи, а не работеле, ќе земаат 40 отсто од просечната пензија, или околу 100 евра. Лицата кои го исполниле старосниот услов за одење во пензија, но не работеле и немаат никакви приходи, ќе примаат државна социјална ...

14 поврзани вести »

Брзи промени на Законот за референдум

+инфо - пред: 15 часа

Јавна расправа не е предвидена, а временската рамка за предлог-законот треба да се донесе најдоцна до 31 јануари. Министерството за правда започна постапка за изработка на предлог измени на Законот за референдум и и други облици на непосредно ...

65 поврзани вести »

Шефот ѝ се пуштал на Ана Јовковска

+инфо - пред: 15 часа

Додека го презентирав новиот ТВ проект „шефот" ми се доближи толку блиску што ми влезе во интимниот простор, напиша Јовковска. Имав 25 години. Работев во телевизија. На состанок во канцеларија (јас и "шефот") додека го презентирав новиот ТВ проект ...

9 поврзани вести »

Двајца бугарски државјани тешко повредени откак со „ауди“ влетал во коритото на Крива река

+инфо - пред: 15 часа

Од незгодата со тешки телесни повреди се здобиле сопатниците во возилото Ф.Ф.В. (47) и В.К.А. (26). На магистралниот пат Крива Паланка-граничен премин „Деве Баир“ синоќа во 01.15 часот се случила сообраќајна незгода во која Е.Е.К.

41 поврзани вести »