TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Како се слетува и полетува на најкусата писта во светот? (ВИДЕО)

+инфо - 22.01.2018

Пистата е долга само 400 метри е предизвик за пилотите. Најкратката писта во светот се наоѓа на островот Саба кој се наоѓа на Карипското Море. Аеродромот Хуанчо Е.Јраускин на овој остров е поставен на карпа, а неговата пистата е долга само 400 метри ...

Коренот на аутизмот можеби е пронајден … и не, тоа не се вакцините

+инфо - 22.01.2018

Една нова студија вели дека луѓето со аутизам може да имаат премногу мозочни врски, кои предизвикуваат комуникациски проблеми во нивните нервни систем Една нова студија вели дека луѓето со аутизам може да имаат премногу мозочни врски, кои ...

2 поврзани вести »

ДОЈДЕ ЖИВОТ Се бара копирант со средно во МЕПСО за плата од 25.000 денари

+инфо - 22.01.2018

Како и да е, кој и да го лапне ова убаво работно место, со среќа да си ги троши парите. Акционерско Друштво за пренос на електрична енергија и управување со електроенергетскиот систем во државна сопственост Скопје или скратено АД МЕПСО, Скопје, ...

12 поврзани вести »

Сончево со температура до шест степени

+инфо - 22.01.2018

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер.. Температурата ќе се движи од еден до осум степени.

66 поврзани вести »

САД ја обвини Русија за сириското хемиско оружје

+инфо - 22.01.2018

Русија не успеа да го отстрани хемиското оружје од Сирија, обвини американскиот државен потсекретар Голдстин. Американскиот државен потсекретар Стив Голдстин ги критикуваше Сирија и Русија по тврдењата дека сириската армија извршила нов хемиски ...

11 поврзани вести »

Гонзалез: Настапот на Лазаров неизвесен, но во мислите ни е само победа

+инфо - 22.01.2018

На тренингот покрај вообичаениот „баскет“ се разработуваше и тактиката за утрешниот противник - селекцијата на Чешка. Македонската ракометна репрезентација вечерва одржа тренинг, но на него не тренираше капитенот Кире Лазаров поради повредата ...

103 поврзани вести »

САД ја повикаа Турција на соработка околу кризата во Африн

+инфо - 22.01.2018

Турската армија ги потиснува борците на УПГ во областа Африн, на границата меѓу Турција и Сирија. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска ја повика Турција да работи со САД на создавање на безбедносна зона на северозападниот дел на ...

75 поврзани вести »

Одлучувала ли Неделкова за „легитимирањето“ на СЈО сама во име на Врховниот суд

+инфо - 22.01.2018

Врховниот суд за ова правно прашање зазел став уште во 2016 година, за време на претседателствувањето на контроверзна Лидија Неделкова. Во 2016 година, на барање на тогашниот Претседател на Основен Суд Скопје 1 – Скопје, Кривичниот оддел на ...

2 поврзани вести »

СЛОБОДЕН УДАР: Доктор Кетонал

+инфо - 22.01.2018

Седнав во чекалницата. Станав, прошетав, излегов надвор, се вратив, повторно седнав. Помина половина час. Станав. Почнав да ги читам постерите. Напад на бубрег. Болка до превртување. Нешто неиздржливо.

МЗТ Скопје поразен од Црвена Звезда

+инфо - 22.01.2018

Најефикасен на дуелот беше Огњен Добриќ од Црвена Звезда со 23 поени, додека кај МЗТ Скопје најмногу поени постигна Андреј Маслинко - 15. Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа 14-тиот пораз во АБА лигата откако вечерва на домашен терен ...

38 поврзани вести »

Владата на САД одблокирана до 8 февруари

+инфо - 22.01.2018

Одлуката беше усвоена откака лидерот на демократите во Сенатот, Чак Шумер, неочекувано предложи гласање за привремено финансирање до 8 февруари. Американскиот Сенат денеска со 81 гласови „за“ и 18 „против“ го одобри привремено финансирање на ...

44 поврзани вести »

Законот за употреба на јазиците пред пратениците повторно во понеделник

+инфо - 22.01.2018

На координацијата не присуствувале пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Законот за употреба на јазиците се очекува во понеделник да биде ставен на собраниска седница. Ова е договорено на денешната координација на претседателот на Собранието Талат Џафери со ...

114 поврзани вести »

Над 50 загинати во турската офанзива во северна Сирија

+инфо - 22.01.2018

Според Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, во борбите и турските воздушни напади во реонот на Африн загинале 26 Курдите. Вкупно 54 борци на силите на сириските Курди и припадници на бунтовниците, кои се поддржани од Турција, загинаа ...

75 поврзани вести »

Франција прв полуфиналист на Европското ракометно првенство

+инфо - 22.01.2018

Ракометарите на актуелниот светски првак во првиот денешен натпревар од програмата во групата 1 во Загреб очекувано ја совладаа Србија со 39:30. Репрезентацијата на Франција е првиот полуфиналист на Европското првенство во ракомет што се одржува во ...

66 поврзани вести »

ЦИА: Се поизвесно е дека Северна Кореја ќе изврши нуклеарен напад врз САД

+инфо - 22.01.2018

Програмата за нуклеарно вооружување на Северна Кореја продолжува да се шири, унапредува, станува помоќна, поспособна и посигурна, изјави Помпео. Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Мајк Помпео предупреди дека најновиот ...

36 поврзани вести »

Јотовски ќе настапи на трет фјучрс во Тунис

+инфо - 22.01.2018

Јотовски има една победа против Вакита во единствениот меѓусебен дуел одигран лани во Грузија. Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски оваа недела го очекува настап на нов фјучрс турнир во Тунис.

8 поврзани вести »

Жена произведува повеќе од галон мајчино млеко на ден и им помага на стотици нови мајки

+инфо - 22.01.2018

Елизабет Андерсон-Сиера има синдром на хипер лактација и произведува повеќе од галон и половина млеко на ден кое го донира во банка за млеко. Мајка на две деца, Елизабет Андерсон-Сиера им помага на стотици мајки да ги нахранат своите деца со ...

Холеребах нов тренер на Хамбургер

+инфо - 22.01.2018

Четирисет и осумгодишниот Холеребах е добро познат во Хамбург. Тој како играч на Хамбургер настапуваше во периодот од 1996 до 2004 година. Германскиот бундес лигаш Хамбургер потврди дека Бернд Холеребах е новиот тренер на клубот.

2 поврзани вести »

Каратистките на „Макпетрол“ пред настапот во Светската Премиер лига

+инфо - 22.01.2018

Екипата на „Макпетрол“ ќе биде претставувана од најдобрите сениорки: Сара Радичевска, Симона Заборска, Наташа Стефановска и Моника Стефановска. Каратистките на „Макпетрол“ од Скопје, подготвени заминуваат на првиот турнир од Светската 1 Премиер ...

8 поврзани вести »

Лазаров ги чека резултати од дополнителни прегледи

+инфо - 22.01.2018

Дали Кирил Лазаров ќе биде на располагање на селекторот Раул Гонзалес дефинитивно се очекува да биде познато во текот на утрешниот ден. Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров со смирувачка порака до македонската јавност, ...

137 поврзани вести »