TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Правдико

Новиот судски процес за петкратното убиство кај Смиљковско езеро почнува на 12 февруари

Правдико - 18.01.2018

На 12 февруари во Кривичниот суд е закажан почетокот на новиот судски процес за петкратното убиство кај Смиљковско езеро, за кое се обвинети шест лица. Судењето за случајот „Монструм“ ќе го води судијата Огнен Ставрев, а процесот стартува од почеток ...

13 поврзани вести »

Ќе се отвара можност кредитно биро да изготвува извештаи за кредитната способност на кредитобарателите

Правдико - 18.01.2018

Согласно Закон за кредитно биро, кредитно биро може да изготвува извештаи за состојбата на обврските на правни и физички лица, но не може да изготвува извештаи за нивната кредитната способност што е вообичаена активност на кредитните бироа во ...

9 поврзани вести »

Украинскиот Парламент усвои закон за реинтеграција на Донбас

Правдико - 18.01.2018

Украинскиот Парламент усвои закон со кој се регулира државната политика во областите на истокот кои ги контролираат сепаратистите поддржани од Русија. Законот поради кои се случуваа тензии и протести во земјата, денеска беше усвоен во украинското ...

9 поврзани вести »

Мрежа 23: Да се овозможи целосна имплементација на Законот за заштита на укажувачи

Правдико - 18.01.2018

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачи беше разгледан и утврден на 48та седница на Владата на РМ која го достави до Собранието на Република Македонија на понатамошно усвојување.

74 поврзани вести »

Стив Бенон ќе биде сослушан од специјалниот обвинител Мјулер

Правдико - 18.01.2018

Стив Бенон, поранешниот политички советник на американскиот претседател Доналд Трамп, се согласи да биде сослушан од страна на тимот на специјалниот обвинител Роберт Мјулер, кој ги испитува тврдењата дека кампањата на Трамп соработувала со руски ...

66 поврзани вести »

Одложено рочиштето за „Труст“

Правдико - 18.01.2018

Судењето за предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство денеска е одложено поради влошена здравствена состојба на второобвинетиот Василије Авировиќ. Ново рочиште во Кривичниот суд за овој предмет е закажано за 23 јануари.

32 поврзани вести »

Бугарското Собрание едногласно го ратификуваше договорот со Македонија

Правдико - 18.01.2018

Националното собрание во Бугарија едногласно го ратификуваше Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија. Во салата присуствуваше и македонскиот амбасадор во Бугарија, Маријан Ѓорчев, ...

50 поврзани вести »

Столтенберг во Собрание, пратениците ќе гласаат за измените за следење на комуникациите

Правдико - 18.01.2018

Законите за полиција, внатрешни работи и електронски комуникации денеска ќе се најдат пред пратениците. Предлог законот за измени и дополнувања на Законот за електронските комуникации ги уредува условите и постапката за спроведување на мерките за ...

23 поврзани вести »

(Видео) Осудени демонстрантите што голи заклаа јагне пред Аушвиц

Правдико - 18.01.2018

Дванаесет луѓе кои се соблекоа голи пред поранешниот нацистички логор на смртта во Аушвиц и притоа заклаа јагне во знак на протест во вид на перформанс беа осудени за сквернавење на местото.

6 поврзани вести »