TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Правдико

Во подготовка се измени во Законот за хартии од вредност

Правдико - пред: 20 часа

Со Законот за изменување и дополнување на Законот за хартии од вредност („Службен весник на РМ“ бр.13/13), се воведе задолжителна котација на акционерските друштва. Обврската за задолжителна котација е со рок од 5 години односно до 30.04.2018 година.

2 поврзани вести »

ТИ: Целосно непочитување на законите и преиспитување на работата на судииите

Правдико - пред: 22 часа

Анализата на дванаесет правосилни судски случаи за предмети процесирани во изминатите десет години покажува целосно непочитување на законите и една голема потреба од сериозно преиспитување и на работењето на судиите и на судската практика во ...

16 поврзани вести »

(Видео) Полицијата ќе ги зајакнува капацитетите за истрага на место на настан

Правдико - пред: 22 часа

Полицијата мора динамично и интензивно да се развива и унапредува во сите сегменти од своето работење, а особено тоа важи и за делот на конкретните оперативни ангажмани како што е увидот на место на настан, дотолку повеќе што тој е онаа базична, ...

Струмичанец затаил данок за заработени 20.000 евра на Фејсбук

Правдико - пред: 22 часа

Струмичанец заработи кривична пријава за затајување на данок за пари заработени преку продажба на услуги на „Фејсбук“, каде заработил преку 20 илјади евра. Како што соопштија од МВР Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава ...

26 поврзани вести »

Судскиот совет ќе ја продолжи постапката за утврдување одговорност на судија

Правдико - пред: 22 часа

Судскиот совет закажа седница за 28 февруари (среда) , со повеќе точки на дневен ред. Како четврта точка е предвидено Судскиот совет да ја продолжи постапката по петте барања за утврдување одговорност на судија.

Кривични пријави против 11 лица за третманот на штитеничката од домот „25 Мај“

Правдико - пред: 22 часа

Министерството за труд и социјална политика поднесува 11 кривични пријави за случајот во Заводот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение – Скопје. „Врз основа на записникот и извештајот од извршениот вонреден ...

44 поврзани вести »

Пријава за поранешниот градоначалник на Василево поради незаконско вработување

Правдико - пред: 22 часа

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Василево поради злоупотреба на службената положба и овластување. Според СВР Струмица, 51-годишниот Ване Стојанов од село Едрениково, како градоначалник на општина ...

15 поврзани вести »

Во Собранието ќе се основа парламентарна група за правата на ЛГБТ-лицата

Правдико - 23.02.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија ќе биде основана и промовирана Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ-лицата, во која ќе членуваат пратеници од постоечкиот собраниски состав од различни политички партии.

44 поврзани вести »

Разбиена аргентинско-руска мрежа за шверц на кокаин

Правдико - 23.02.2018

Поранешен руски дипломат и аргентински полицаец се меѓу шест лица кои се уапсени по 14-месечна истрага иницирана откако во Руската Амбасада во Аргентина била пронајдена поголема количина кокаин.

26 поврзани вести »

УЈП со дополнителни шалтери за поднесување на годишна даночна пријава

Правдико - 23.02.2018

Со цел доближување на услугите до даночните обврзници и избегнување на метежите, покрај шалтерите лоцирани во сутеренот во Регионалната дирекција Скопје (ул. 11 Октомври број 27 / спроти Даре Џамбаз), Управата за јавни приходи отвори и дополнителни ...

56 поврзани вести »

Колумбиските власти конфискуваа имот на вдовицата на Пабло Ескобар

Правдико - 23.02.2018

Колумбиските власти вчера наредија конфискација на имот на вдовицата и на соработници на наркобосот Пабло Ескобар. Наредбата доаѓа 25 години по смртта на Ескобар. Властите утврдиле дека имотот на Викторија Еухенија Енао, вдовицата на покојниот лидер ...

10 поврзани вести »

Обука за ЗКП во организација на АКРМ и Бирото за меѓународна борба против наркотици и спроведување на законите

Правдико - 23.02.2018

Адвокатската комора на РМ (АКРМ) во соработка и со финансиска поддршка на Амбасадата на САД во Скопје, Бирото за меѓународна борба против наркотици и спроведување на законите (ИНЛ) во рамки на заеднички проект организира практична обука за адвокати ...

Македонската полиција уапсила Косовец по барање на Интерпол

Правдико - 23.02.2018

По барање на Интерпол од Сојузна Република Германија, македонската полиција од слобода го лишила 29-годишниот Г.И. (29) од Косово. Како што истакнуваат од МВР, тој бил фатен на граничниот премин Долно Блаце вчера околу 8 часот наутро, по што бил ...

24 поврзани вести »

Се подготвува Закон за поддршка на млади при купување на музички инструменти

Правдико - 23.02.2018

Со Законот за поддршка на млади при купување на музички инструменти, се предвидува поврат на дел од средствата за купени нови музички инструменти од страна на ученици и студенти, што се овозможи поквалитетно понатамошно образование на учениците и ...

Син со нож до смрт го избоде татка си во Штип

Правдико - 22.02.2018

Дваесет и деветгодишен штипјанец го убил својот татко вчера изутрина во семејниот дом. Според првичните сознанија на полицијата, во тоа му помогнал неговиот 24-годишен пријател. Двајцата се приведени во штипската полиција, каде што е во тек ...

15 поврзани вести »

Заев: Во ПИОМ фалат 500 милиони евра, може ќе треба да се зголеми возраста за пензионирање

Правдико - 22.02.2018

Jавноста треба да знае некои работи за дупката во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија (ПИОМ), некои првпат ќе ги соопштам… Секоја година државата ја покрива дупката во ПИОМ и оваа година таа е приближно 500 милиони евра.

36 поврзани вести »

Ќерка го ограбила татка си, му украла накит и пари вредни 10.000 евра

Правдико - 22.02.2018

Осумнаесетгодишна девојка од тетовското село Туденце е осомничена дека од сефот на татка си украла разновиден златен накит и повеќе 10.000 евра. Според информациите на МВР, вчера Н.С. (45) од село Туденце пријавил дека во периодот од 27 декември ...

20 поврзани вести »

Јовески: Обвинителството не може да покрене постапка против непознато лице

Правдико - 22.02.2018

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска во Парламентот, во врска со случајот со сексуалното злоставување на 13-годишното девојче од Домот „25 Мај“ изјави дека ОЈО Велес води постапка против конкретен сторител, додека во скопското ...