TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Правдико

Во подготовка се измени во Законот за хартии од вредност

Правдико - 23.02.2018

Со Законот за изменување и дополнување на Законот за хартии од вредност („Службен весник на РМ“ бр.13/13), се воведе задолжителна котација на акционерските друштва. Обврската за задолжителна котација е со рок од 5 години односно до 30.04.2018 година.

ТИ: Целосно непочитување на законите и преиспитување на работата на судииите

Правдико - 23.02.2018

Анализата на дванаесет правосилни судски случаи за предмети процесирани во изминатите десет години покажува целосно непочитување на законите и една голема потреба од сериозно преиспитување и на работењето на судиите и на судската практика во ...

16 поврзани вести »

(Видео) Полицијата ќе ги зајакнува капацитетите за истрага на место на настан

Правдико - 23.02.2018

Полицијата мора динамично и интензивно да се развива и унапредува во сите сегменти од своето работење, а особено тоа важи и за делот на конкретните оперативни ангажмани како што е увидот на место на настан, дотолку повеќе што тој е онаа базична, ...

Струмичанец затаил данок за заработени 20.000 евра на Фејсбук

Правдико - 23.02.2018

Струмичанец заработи кривична пријава за затајување на данок за пари заработени преку продажба на услуги на „Фејсбук“, каде заработил преку 20 илјади евра. Како што соопштија од МВР Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава ...

27 поврзани вести »

Судскиот совет ќе ја продолжи постапката за утврдување одговорност на судија

Правдико - 23.02.2018

Судскиот совет закажа седница за 28 февруари (среда) , со повеќе точки на дневен ред. Како четврта точка е предвидено Судскиот совет да ја продолжи постапката по петте барања за утврдување одговорност на судија.

Кривични пријави против 11 лица за третманот на штитеничката од домот „25 Мај“

Правдико - 23.02.2018

Министерството за труд и социјална политика поднесува 11 кривични пријави за случајот во Заводот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение – Скопје. „Врз основа на записникот и извештајот од извршениот вонреден ...

44 поврзани вести »

Пријава за поранешниот градоначалник на Василево поради незаконско вработување

Правдико - 23.02.2018

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Василево поради злоупотреба на службената положба и овластување. Според СВР Струмица, 51-годишниот Ване Стојанов од село Едрениково, како градоначалник на општина ...

Во Собранието ќе се основа парламентарна група за правата на ЛГБТ-лицата

Правдико - 23.02.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија ќе биде основана и промовирана Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ-лицата, во која ќе членуваат пратеници од постоечкиот собраниски состав од различни политички партии.

44 поврзани вести »

Разбиена аргентинско-руска мрежа за шверц на кокаин

Правдико - 23.02.2018

Поранешен руски дипломат и аргентински полицаец се меѓу шест лица кои се уапсени по 14-месечна истрага иницирана откако во Руската Амбасада во Аргентина била пронајдена поголема количина кокаин.

26 поврзани вести »

УЈП со дополнителни шалтери за поднесување на годишна даночна пријава

Правдико - 23.02.2018

Со цел доближување на услугите до даночните обврзници и избегнување на метежите, покрај шалтерите лоцирани во сутеренот во Регионалната дирекција Скопје (ул. 11 Октомври број 27 / спроти Даре Џамбаз), Управата за јавни приходи отвори и дополнителни ...

56 поврзани вести »

Колумбиските власти конфискуваа имот на вдовицата на Пабло Ескобар

Правдико - 23.02.2018

Колумбиските власти вчера наредија конфискација на имот на вдовицата и на соработници на наркобосот Пабло Ескобар. Наредбата доаѓа 25 години по смртта на Ескобар. Властите утврдиле дека имотот на Викторија Еухенија Енао, вдовицата на покојниот лидер ...

Обука за ЗКП во организација на АКРМ и Бирото за меѓународна борба против наркотици и спроведување на законите

Правдико - 23.02.2018

Адвокатската комора на РМ (АКРМ) во соработка и со финансиска поддршка на Амбасадата на САД во Скопје, Бирото за меѓународна борба против наркотици и спроведување на законите (ИНЛ) во рамки на заеднички проект организира практична обука за адвокати ...

Македонската полиција уапсила Косовец по барање на Интерпол

Правдико - 23.02.2018

По барање на Интерпол од Сојузна Република Германија, македонската полиција од слобода го лишила 29-годишниот Г.И. (29) од Косово. Како што истакнуваат од МВР, тој бил фатен на граничниот премин Долно Блаце вчера околу 8 часот наутро, по што бил ...

23 поврзани вести »

Се подготвува Закон за поддршка на млади при купување на музички инструменти

Правдико - 23.02.2018

Со Законот за поддршка на млади при купување на музички инструменти, се предвидува поврат на дел од средствата за купени нови музички инструменти од страна на ученици и студенти, што се овозможи поквалитетно понатамошно образование на учениците и ...