TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Драма на настапот на Јелена Карлеуша: Се ни изгоре поради лошата инсталација

Press24 - 22.01.2018

Јелена Карлеуша викендов имаше настап во Луксембург, а на сцената преживеа вистинска драма додека работите се искомплицирале поради лошата инсталација. За нејзиниот настап се чекало во ред, се би преполно, а и покрај проблемот со кој се соочиле ...

14 поврзани вести »

Многумина мислат дека треба да завршат во ѓубре, но не и таа: Италијанка дизајнира чевли какви досега не се видени ...

Press24 - 22.01.2018

Италијанска дизајнерка која живее во Берлин, Магдалена Вудман сама прави чевли кои изгледаат навистина чудно. Инспирација за моделите, пронаоѓа на сликите од ренесансата, а иако корисниците на друштевните мрежи мислат дека нејзините чевли изгледаат ...

Регулаторна одлучува: Нафтата поскапува

Press24 - 22.01.2018

Денеска околу пладне Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) треба да ја донесе најновата одлука за малопродажните цени на нафтените деривати. Движењето на цената на суровата нафта на светските берзи најавува дека од полноќ, најверојатно ќе ...

40 поврзани вести »

Изгоре куќа во Прилеп

Press24 - 22.01.2018

Во текот на вчерашниот ден во 15 часот и 30 минути било пријавено дека во Прилеп на улицата „Задарска“ во куќа сопственост на 35-годишниот Д.В. избувнал пожар, при што опожарена била целата куќа. Причина за пожарот бил неисчистен оџак.

41 поврзани вести »

Грчка ЕРТ: Нимиц во посета на Скопје и Атина во наредните денови

Press24 - 22.01.2018

Метју Нимиц кој е посредник во преговорите за името има намера во наредните десет дена да ги посети Атина и Скопје, објави грчката телевизија ЕРТ. Нимиц, како што пренесува ЕРТ, оценува дека предлозите кои што минатата недела ги упатил и претставил ...

29 поврзани вести »

Страшна несреќа утринава во Македонија: Изгубил контрола и се превртел

Press24 - 22.01.2018

Во 03 часот по полноќ на локалниот пат село Мраморани – село Дупјачани во Прилеп, се случила сообраќајна незгода во која 21-годишниот Д.П. од Велес управувајќи возило „Сеат Ибица“ со велешки регистарски ознаки изгубил контрола над возилото, преминал ...

41 поврзани вести »

Арачиново: Седел во двор со семејството - братучед му дошол со пушка и почнал да пука

Press24 - 22.01.2018

Во 14 часот и 30 минути во Полициско одделение Арачиново, 33-годишниот Н.С. од Орланци пријавил дека истиот ден околу 13 часот откако со тракторот пристигнал во неговиот двор од зад грб слушнал еден истрел од огнено оружје.

14 поврзани вести »

Лила сакаше да се пофали со накитот, но сите забележаа нешто друго (фото)

Press24 - 22.01.2018

Нашата популарна водителка Лила Филиповска, е доста активна на социјалните мрежи, а деновиве објави интересна фотографија. Таа сакаше да го покаже накитот, но сите забележаа нешто друго. Лила сакаше да го презентира накиотот кој го носи на себе, па ...

Се одложи судењето за дедото на Тамара - сведок ќе биде мајката

Press24 - 22.01.2018

Судењето за дедото на Тамара, Љупчо Стојановски, кој пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се одложи. Апелација денеска ја прифатил жалбата на обвинителството, откако претходно Судскиот совет го отфрли вештачењето на обвинетиот ...

54 поврзани вести »

Протест за малиот Алмир денеска на Камениот мост

Press24 - 22.01.2018

Граѓани денеска во 14 часот ќе излезат на протест на Камениот Мост во Скопје и ќе протестираат за преквалификација на кривичното дело „убиство“ во кривично дело „сообраќајна несреќа со смртни последици“ во случајот на убиеното дете Алмир.

49 поврзани вести »

Драгана Мирковиќ прослави јубилеен роденден- оваа забава ќе ја памети до крајот на животот, а ова е причината

Press24 - 22.01.2018

Драгана Мирковиќ го прослави својот 50 - ти роденден а по тој повод направила голема прослава во Австрија на која присуствувале голем број на нејзините колеги, но претходно таа добила неколку подароци поради кои овој јубилеен роденден нема никогаш ...

8 поврзани вести »

Над 90.000 граѓани на вчерашниот протест во Солун „за одбрана на името Македонија“

Press24 - 22.01.2018

Вчерашниот собир во Солун за „одбрана на името Македонија“, на кој според грчката полиција присуствуваа околу 90.000 граѓани, го коментираат двете најголеми грчки партии. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, од Нова демократија упатуваат ...

179 поврзани вести »

Бојкот на наставата во основно училиште во Ѓорче Петров

Press24 - 22.01.2018

Смена на одделенски наставници од второ одделение во целодневна настава, при тоа без никаква најава и за време на зимскиот распуст, е причина за бојкот на наставата во основното училиште Димитар Поп Ѓеорѓиев Беровски во скопската населба Ѓорче ...

34 поврзани вести »

Воскопулос: Грција треба да го смени името на регионот Македонија

Press24 - 22.01.2018

Грција треба да го смени името на грчкиот регион Македонија, вели Павле Воскопулос Филипов, еден од лидерите на Виножито, партијата на Македонците во Грција. За надминување на разликите околу името на нашата држава, Воскопулос предлага пет имиња за ...

95 поврзани вести »

Заврши распустот, МОН најави големи измени: Часот ќе трае 55 минути, нема домашни

Press24 - 22.01.2018

Учениците денеска се враќаат во училишните клупи по зимскиот одмор. Министерството за образование и наука предвидува измени за нив кои ќе се разгледаат на јавна дебата. За учениците од прво до петто одделение еден наставен час да трае 55 минути, во ...

53 поврзани вести »

Ќе се изначекаме за неработен ден - кога ќе одмориме?

Press24 - 22.01.2018

Во април се велигденските празници. Велигден ќе биде на 8 април, а неработен ќе биде понеделникот, на 9 април. Заедно со неработниот Велики петок на 6 април, ќе се отвори можност за подолг одмор со оглед на тоа што ќе можете да отпатувате на петок ...

15 поврзани вести »

Полиција се справуваше со несовесните возачи - несреќи за продолжениот викенд

Press24 - 22.01.2018

Пет лица биле потешко повредени во четири од вкупно 35 сообраќајки регистрирани во текот на продолжениот празничен викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во девет сообраќајки полесно се повредени 14 лица, а во 22 е причинета материјална штета.

24 поврзани вести »

Променливото време ни подготвува изненадување - метеоролозите најавуваат промена

Press24 - 22.01.2018

Времето денеска претпладне беше променливо облачно, во северните и источните делови се уште има провејување на слаб снег. Преку денот облачноста се намали и беше сончево со умерена облачност.

62 поврзани вести »

Беше во врска со Аца Лукас, имаше 30 килограми повеќе- се повлече од сцената, а како изгледа денес (фото)

Press24 - 22.01.2018

Пејачката која своевремено голема популарност стекна со добрите настапи во најголемите белградски клубови, но и регионални, Даниела Враниќ, помина многу работи во животот. Имаше проблем со штитната жлезда, 30 килограми повеќе, во 2015-та доживеа ...

Монструмот Марко не се самоубил туку бил убиен во затвор? - случајот под лупа

Press24 - 22.01.2018

Адвокатот на монструмот од Србија кој си ја задави сопругата пред четири годишниот син, па го уби и него, Марко Николиќ, вели дека смртта е ставена под лупа, бидејќи новите докази укажуваат на тоа дека се работи за убиство, а не самоубиство.

2 поврзани вести »