TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Тврдокорните излегоа на протести пред Собранието: Со двојазичноста ја губиме државата

Press24 - 21.01.2018

Со транспаренти и патриотски песни, Тврдокорните денеска на протест пред Собранието на Република Македонија, против Законот за јазиците. Тие со транспаренти и патриотски песни се „борат“ против Законот за јазици.

Маж од Монтреал измамил полицајци - направил автомобил од снег, а тие тргнале да му напишат казна

Press24 - 21.01.2018

Триесет и три годишниот Симон Лаприсе, уметник од Монтреал изработил копија на автомобил од снег, за што му требале 4 часа, а потоа седел и уживал во глетката на збунетите комуналци кои го чистеле снегот наоколу, освен на паркинг местото каде што ...

Полициска акција во угостителски објект во Тетово - приведени 7 лица

Press24 - 21.01.2018

Вчера, во периодот од 00:00 часот до 1 часот по полноќ, од страна на полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово при извршена акциска контрола во угостителски објект лоциран во Тетово.

4 поврзани вести »

Претепано младо момче префрлено во болница во Куманово

Press24 - 21.01.2018

Утринава околу 03,00 часот било пријавено дека 23- годишниот Д.Д од Куманово додека бил заедно со негови другари во ноќен клуб во Куманово, 23- годишниот М.С од село Умин Дол– кумановско започнал вербална расправија со него и почнал да му се ...

5 поврзани вести »

Кражба во продавница кај „Рузвелтова“

Press24 - 21.01.2018

Кражба се случила вчера вечерта во трговски дуќан на улица „Рузвелова“ во Скопје. Имено, вчера околу 19:30 часот во трговски дуќан неколку непознати маскирани лица со закана од вработената одзеле околу 30.000 денари, по што го напуштиле местото на ...

2 поврзани вести »

Обвинителството го расветлува синоќешното убиството на жената во Чаир

Press24 - 21.01.2018

Основното јавно обвинителство (ОЈО) - Скопје го расветлува синоќешното убиство на жената во населбата Чаир. Како што соопшти, јавен обвинител донел Наредба за обезбедување и прибирање траги од местото каде се случило убиството.

Одземено возило со грчки регистерски таблици на граничниот премин Табановце

Press24 - 21.01.2018

Вчера во 18 часот и 30 минути на Граничниот Премин-Табановце на влез во Македонија, било одземено возило. -При извршена контрола на патничко моторно возило“Опел вектра“ со грчки национални ознаки управувано од 55- годишниот И.Д од Прокупље, Србија ...

3 поврзани вести »

Драма пред скопска кафеана: Момче нападнато со стаклено шише и клоци по главата

Press24 - 21.01.2018

Синоќа во 1 часот и 40 минути во полициска станица во Скопје, 19-годишниот С.С. пријавил дека истиот ден околу 1 часот по полноќ на улицата „Венјамин Мачуковски“ во Скопје на паркинг пред угостителски објект физички бил нападнат од неколку лица.

8 поврзани вести »

Тимоние: Има простор за подобрување на Законот за јазици

Press24 - 21.01.2018

Мислам дека не сум единствениот што не успеал да го разбере законот за јазици, бидејќи се работи за многу комплициран текст, барем во однос на неговата содржина, но и на последиците. Од друга страна, да бидам целосно искрен, постои простор за ...

11 поврзани вести »

Тешка сообраќајка во близина на Пробиштип- пет лица тешко повредени

Press24 - 21.01.2018

Вчера во 16 часот и 25 минути на улица „Миро Барага“ во близина на излезот од Пробиштип, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Опел Мерива“ со кочански регистерски таблици управувано од 32- годишниот Д.Н од Кочани и патничко ...

41 поврзани вести »

Автомобил удри во метална канделабра во Ѓорче - шест лица повредени

Press24 - 21.01.2018

Синоќа околу 1 часот и 20 минути пополноќ на улицата “Ѓорче Петров“ после крстосницата со улица “Васил Иљоски“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило “Мини Купер“ со скопски регистерски таблици управувано од 25-годишната Е.М.

41 поврзани вести »

Ловец се самоповредил - итно пренесен на скопските клиники

Press24 - 21.01.2018

Вчера околу 12,00 часот било пријавено дека на планината Плачковица при испукување од ловџиска пушка се самоповредил маж. - 68 годишниот М.К се самоповредил во шаката и прстите од левата рака.

3 поврзани вести »

Вучиќ шест часа разговараше со србите на Косово

Press24 - 21.01.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ, вчеравечер во Лапље село , во близина на Косовска Митровица шест часа разговараше за проблемите на Србите , кои живеат на Косово . Тие , во салата на домот на културата во селото , му се пожалија дека имаат ...

4 поврзани вести »

Сообраќајка во Скопје - жена веднаш префрлена во болница

Press24 - 21.01.2018

Вчера околу 17 часот во Скопје на булеварот„Александар Македонски“ се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „Лада Нива“ со скопски регистерски таблици управувано од 70-годишниот Т.А. од Скопје удрило во бетонска жардиниера.

41 поврзани вести »

Струга: Со пиштол им се заканил на вработените па побегнал со многу пари

Press24 - 21.01.2018

Рано утринава околу 05 часот и 40 минути било пријавено грабеж во центарот на Струга. Имено,во казино лоцирано во центарот на Струга, непознато маскирано лице со закана со пиштол од вработените одзело околу 600.000 денари, по што го напуштило ...

19 поврзани вести »

Следете го протестот за името Македонија во Солун во живо

Press24 - 21.01.2018

Со паролата „Македонија значи Грција“, неколку грчки здруженија и организации на грчката дијаспора, почнаа протестен митинг во Солун. Изминативе неколку дена, низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на денешниот протест.

178 поврзани вести »

Тепачка во ресторан во Дебар Маало - газдата нападнат со тупаници и електро шок по телото

Press24 - 21.01.2018

Вчера околу 21:20 часот во СВР-Скопје, 59-годишниот М.В. пријавил дека истиот ден околу 20:30 часот во угостителски објект во Дебар Маало, кој бил негова сопственост, дошлe 33-годишниот Љ.С. и 23-годишниот Д.С.

14 поврзани вести »

Велосипедист тешко повреден во сообраќајна несреќа

Press24 - 21.01.2018

Скопјанецот 64- годишен Ц.П е тешко повреден во сообраќајна несреќа која вчера околу 17 часот и 20 минути се случила на крстосница ул.“Димо Хаџи Димов“ со улица “Божидар Аџија“. Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале „Фолксваген ...

7 поврзани вести »

Страшна несреќа синоќа во Македонија: Маж почина на лице место, повредено и 13-годишно дете

Press24 - 21.01.2018

Синоќа, во 2 часот и 30 минути на магистралниот пат Охрид-Ресен кај село Опеница, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „Фиат Мареа“ со охридски регистерски таблици управувано од 21-годишниот С.М.

14 поврзани вести »

МВР со детали за убиството на „Дижонска“: Ја прободел роднината со нож

Press24 - 21.01.2018

Министерството за внатрешни работи соопшти детали за убиството кое вчера се случи во куќа на улицата „Дижонска“ во скопски Чаир. -33 годишниот М.Ш од Скопје со нож ја прободел во пределот на стомакот 41- годишната Ж.К од Тетово, со која биле во ...

38 поврзани вести »