TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

Гратис гушкање во сабота пред ГТЦ

Радио МОФ - пред: 2 часа

Гушкачите се враќаат на старата локација во градот, со нова доза љубов и радост. По повод Светскиот ден на гушкањето, во сабота пред ГТЦ во Скопје ќе има гратис гушкање. „Со широко раширени раце, ве покануваме на уште една весела дружба, оваа сабота ...

Играчка „Библиотекарка“ се бори против цензурата и незнаењето

Радио МОФ - пред: 3 часа

„Библиотекарката“ е висока само 9,5 сантиментри, но нејзината супермоќ е писменоста и е решена да се бори против денешната цензура и незнаењето! Таа има наметка што може да се извади, поседува големо знаење, и знае да ви каже која книга следна да ја ...

2 поврзани вести »

МТСП ги потсетува градинките дека е забрането политичко и верско агитирање

Радио МОФ - пред: 4 часа

Министерството за труд и социјална политика испрати Допис до Јавните установи за деца-детски градинки во кој ги потсетува на одредбата од Законот за заштита на децата (член 12, став (4) ) со која „се забранува злоупотреба на децата поради политичко ...

32 поврзани вести »

#СегаКажувам, #TaniTregoj: Лични приказни против сексуалната злоупотреба се споделуваат на Фејсбук

Радио МОФ - пред: 5 часа

Под хаштаговите #СегаКажувам и #TaniTregoj граѓаните на социјалните мрежи ги споделуваат личните приказни за сексуална злоупотреба или принуда од позиција на моќ во кампања на неколку независни активистки за подигање на свеста во јавноста по овие ...

14 поврзани вести »

Водно-Матка планински маратон на 25 март, во тек е пријавување

Радио МОФ - пред: 5 часа

Оваа пролет, на крајот од март, планината Водно и кањонот Матка ќе бидат домаќини на настанот во планинско (треил) трчање – Водно-Матка треил маратон. Настанот е закажан за 25 март кога ќе се одржи и првото издание на трките во организација на ...

11 поврзани вести »

Фридом Хаус: Македонија делумно слободна и под посебно внимание за нејзиниот демократски правец

Радио МОФ - пред: 6 часа

Македонија е држава со делумна слобода и случувањата во земјава оваа година треба да се следат, оценува „Фридом Хаус“ во новиот извештај за слободата во светот за 2018 година. Според вкупниот скор, Македонија се наоѓа на 113 место од вкупно 209 ...

41 поврзани вести »

Започна пријавувањето за трките Прв до врв на Водно

Радио МОФ - пред: 6 часа

Пријавувањето за најмасовниот планински настан во регионот, „Прв до врв“ на Водно, е отворено за сите оние кои сакаат да се пријават за учество во трките по намалена цена, информираат организаторите.

11 поврзани вести »

Супермаркети во Велика Британија целосно ќе ја исфрлат пластичната амбалажа за своите брендови

Радио МОФ - пред: 7 часа

Британскиот ланец на супермаркети „Исланд“ е првиот поголем трговец на мало кој се обврзува да ја елиминира пластичната амбалажа за сопствените брендови во рок од пет години со цел да помогне во намалување на загадувањето од пластика.

4 поврзани вести »

Данска: Над 1000 млади обвинети за споделување секс-видео со малолетници

Радио МОФ - пред: 7 часа

Над 1000 млади лица се обвинети од полицијата во Данска поради ширење експлицитно секс-видео на Фејсбук месинџер на двајца петнаесетгодишници, објави БиБиСи. Полицијата соопшти дека ваквото дело значи дистрибуција на непристојни слики на деца, ...

3 поврзани вести »

[Став] Економскиот раст и развој во стапицата на медиокритетската средина

Радио МОФ - пред: 7 часа

Пишува: доц. д-р Марјан Николов Загрижува што и новата Влада продолжува со програма за економски раст која е палијативна, ги следи стратешките трендови на државно субвенциониран раст од парадигмата на претходната Влада и не ги адресира вистинските ...

[Фото] Женските тела и пејсажите на Нов Зеланд

Радио МОФ - пред: 8 часа

Фотографот Мет Куере и уметникот Ендру Стил две години патувале и фотографирале различни жени во пејсажите на Нов Зеланд. Погледнете дел од серијата „Телесен пејзаж“ („BodyLandscap“), дела што ги спојуваат женските тела и пределите на оваа земја.

2 поврзани вести »

Лебеди-роботи го тестираат квалитетот на водата во Сингапур

Радио МОФ - пред: 8 часа

Со помош на машини кои личат на лебеди во Сингапур почна да се тестира квалитетот на водата за пиење на резервоарите, објавија азиските медиуми. Според „ Канал њуз Азија “ пет лажни птици се пуштени во резервоари кои служат за да го следат ...

Европската Унија атакува против лажните вести

Радио МОФ - пред: 8 часа

Во Европската Унија се формираше работна група која треба да придонесе во идентификување на лажните вести и која ќе предложи начини за решавање на тој проблем. Тие се загрижени дека, лажните информации би можеле да влијаат на изборот на членки на ...

10 поврзани вести »

„Епохата на естетскиот плурализам“ – трибина посветена на Милан Ѓурчинов

Радио МОФ - пред: 8 часа

По повод 90-годишнината од раѓањето на академик Милан Ѓурчинов, Друштвото на писателите на Македонија организира трибина под наслов „Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката“, во која ќе учествуваат акад. Влада Урошевиќ, акад.

9 поврзани вести »

Трагедијата што ја отпеа Долорес О’Риордан во песната „Зомби“ поради која ирскиот бенд стекна светска слава

Радио МОФ - пред: 9 часа

Иако „The Cranberries“ веќе беа во пораст благодарение на баладите како „Dreams” и „Linger”, дури со песната „Zombie” бендот успеа да постигне светски успех. По објавувањето на нивниот деби албум „Сите го прават тоа, зошто да не можеме и ние?“ ...

46 поврзани вести »

„Исцелител“ ќе се прикажува на филмскиот фестивал „Тромсо“ во Норвешка

Радио МОФ - 15.01.2018

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран да се прикажува на најголемиот интернационален филмски фестивал во Норвешка – Тромсо. Премиерното прикажување ќе биде на 16-ти јануари, а филмот ќе има уште две проекции во текот на ...

21 поврзани вести »

Хрватски остров има седум жители и едно куче: Тука сме поради мир и тишина

Радио МОФ - 15.01.2018

Немаат продавница. Немаат болница. Немаат доктор. Немаат пошта. Немаат канализација. Немаат автомобили. Немаат кафуле, а единствениот ресторан работи само три месеци годишно. Училиштето е реновирано, но со години нема ниту еден ученик, па зјапа ...

5 поврзани вести »

Законски измени за возилата – еколошки налепници и посебни таблици за таксистите

Радио МОФ - 15.01.2018

Министерство за економија е во процес на подготовка на предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за возила. Со предлог-законот се воведуваат посебни таблици за такси возилата и се воведуваат еколошки налепници за возилата.

Новиот Закон за урбано зеленило предвидува најмалку 20% зелена површина на секоја градежна парцела

Радио МОФ - 15.01.2018

Собранието на денешната 30-та седница гo донесе Законот за урбано зеленило, чија основна цел е управување со зеленилото со што ќе се сочува и зголеми неговата вредност, како и спроведување на неговите функции.

28 поврзани вести »

Бојкот во градинката „Кочо Рацин“ поради смена на воспитувачка, МТСП се оградуваат од случајот

Радио МОФ - 15.01.2018

Со смената на воспитувачка од првата мала група од градинката „Кочо Рацин“, од страна на новата в.д директорка, а без да се земе предвид мислењето на родителите и најдобриот интерес на децата, има повреда на детските права, сметаат од Првата детска ...

41 поврзани вести »