TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

Њујорчани ќе се запознаат со брутализмот во Југославија на изложба во МОМА

Радио МОФ - тукушто објавено

Музејот на современа уметност во Њујорк, кој се смета за еден од најреномираните во светот, ќе ја постави изложбата „Кон бетонска утопија: Архитектурата во Југославија, 1948–1980“. Изложбата ќе биде поставена од 15 јули, 2018 до 13 јануари, 2019 ...

6 поврзани вести »

[Став] Мојата Агенција за млади и спорт и нашите политики за млади

Радио МОФ - пред: 32 мин

На последниот настан за млади организиран од мојата матична организација „Младински Сојуз- Крушево“ кога ги запрашав младите „која институција во Македонија е институција посветена на вас – младите“, во група од 30-ет млади луѓе повеќето одговори ...

Преку „Мрдни со прст“ ревија за акцијата „Сите стоплени во зима“

Радио МОФ - пред: 19 часа

Акцијата „Сите стоплени во зима“ има цел да се собере користена зимска облека за луѓето на кои им е најпотребна, а ќе кулминира со модна ревија на 15 македонски модни дизајнери на која јавни личности ќе ги претстават нивните креации со користена ...

Стручно водење низ изложбата на Петар Мазев

Радио МОФ - пред: 21 часа

По повод затварањето на изложбата „Петар Мазев 90 години од раѓање“, која привлече огромно внимание и постигна несекојдневен публицитет, Националната галерија на Македонија на 25 јануари (четврток) организира стручно водење низ изложбата.

4 поврзани вести »

Илјадници демонстранти маршираа против Трамп и сексуалното вознемирување

Радио МОФ - пред: 1 ден

На првата годишнина од инаугурацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп ширум светот се организираа улични собири и маршеви против политиката на Трамп и во знак на поддршка на движењето против сексуалното вознемирување.

52 поврзани вести »

Шпанската крајбрежна стража спасила 56 мигранти во Средоземно море

Радио МОФ - пред: 1 ден

Шпанската крајбрежна стража соопшти дека спасила 56 мигранти од Африка од два чамци на Средоземно море. Еден чамец со 23 мигранти бил пресретнат кај Гибралтарскиот залив, додека друг чамец со 33 мигранти е лоциран источно од малиот остров Алборан, ...

4 поврзани вести »

Отворен час со Слободан Унковски во Јавна соба

Радио МОФ - 21.01.2018

Првиот „Отворен час“ оваа година во Јавна соба ќе се одржи на 24 јануари во 19 часот со театарскиот режисер Слободан Унковски, кој е поранешен професор по театарска режија на Факултетот за Драмски уметности во Скопје.

2 поврзани вести »

МОС и Тврдокорни денеска организираат „Протест против двојазичноста“

Радио МОФ - 21.01.2018

Македонски обединети сили (МОС), Тврдокорни и уште неколку здруженија денеска во 13 часот пред Собранието на Република Македонија иницираат „Протест против двојазничноста и албанизација на Македонија“.

61 поврзани вести »

[Рецензија] Три билборди надвор од Ебинг, Мисури

Радио МОФ - 20.01.2018

Игор Анѓелков Тргнувајќи од славниот цитат на Маршал МекЛуан, „Медиумот е порака“, сценаристот и режисер Мартин МекДона во своето ново остварување „Три билборди надвор од Ебинг, Мисури“, земајќи ги токму билбордите како медиум на отворено кои со ...

Турција е земја со најмногу бегалци во светот

Радио МОФ - 20.01.2018

Комисијата за човекови права во турскиот Парламент во својот извештај наведува дека во земјата живеат 4,3 милиони бегалци, пишува весникот „Хуриет“. Според документот, само 600.000 од нив имаат дозвола за престој.

2 поврзани вести »

Папата венчаше стјуардеса и стјуард во авион

Радио МОФ - 20.01.2018

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуардот на авионот за време на летот од престолнината на Чиле, Сантијаго со градот Икика на север од државата. Двојката го изговори судбоносното „да“ во четвртокот, откако на папата му кажале дека се ...

Исклучените од Топлификација денес на протест по 150-ти пат

Радио МОФ - 20.01.2018

Точно на пладне, исклучените од системот на Топлификација денеска пред Регулаторна комисија за енергетика ќе го одржат својот јубилеен, 150-ти протест. „На протестот ќе објасниме зошто калориметрите се задолжителни и чија одговорност е нивното ...

6 поврзани вести »

„Kултурно уметнички работници“ во МКЦ ќе го промоцираат албумот „KUR VI“

Радио МОФ - 20.01.2018

На 27 јануари (сабота), со почеток од 21 часот во Младински културен центар ќе се одржи концерт на рокенрол бендот „Културно уметнички работници“. Се работи за концертна промоција на албумот „K.U.R.VI“, издаден за „Балкан Велики“.

Креативни работилници за деца „Social Sunday“ во Јавна соба

Радио МОФ - 20.01.2018

Концептот на работилниците е создаден со цел викендот да биде квалитетно исполнет со продуктивност кај децата, кои со својата креативност создаваат финален производ. Неделата е ден резервиран за семејството, најблиските, оттука и идејата да можеме ...

3 поврзани вести »