TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

Дали личиш на Мона Лиза? Гугл апликација која го наоѓа вашиот двојник во уметничките дела

Радио МОФ - 15.01.2018

Апликацијата на Гугл за уметност и култура (Google Arts and Culture) стана најпопуларната бесплатна апликлација викендов во САД откако преку нова надградба овозможува корисниците да ги споредат своите „селфи“ фотографии со каталогот на познати ...

2 поврзани вести »

Кинески власти прскале вода на сензорите за мерење на квалитетот на воздух за да покажуваат помало загадување

Радио МОФ - 15.01.2018

Во Кина се казнети властите на провинциите Џиангкси и Хенан поради упад во уредот на мониторирање на загадувањето, со цел резултатите да покажуваат помалку смог. Ова го соопшти министерот за животна средина.

30 поврзани вести »

Конкурс за наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија за 2017

Радио МОФ - 15.01.2018

Македонскиот институт за медиуми (MИM), по 17-ти пат го објавува конкурсот за престижната новинарска награда „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија на годината. Конкурсот е отворен за сите професионални новинари и редакции кои објавиле ...

Демонстрантите и полицијата во Тунис се судрија на одбележувањето на годишнината од „Арапската пролет“

Радио МОФ - 15.01.2018

Синоќешниот масовен протест во Тунис во текот на вечерта се претворил во насилен, откако полицијата употребила солзавец врз десетици млади демонстранти во сиромошниот туниски кварт Етадамен.

4 поврзани вести »

СОНК најавува социјален протест, наставничкиот синдикат обвинува за манипулација

Радио МОФ - 15.01.2018

Во организација на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС), раководството на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) најави социјален протест на 17 јануари, во 5 минути до 12 часот, пред Владата на Република Македонија.

37 поврзани вести »

[Фото] Пат околу светот со мапата на данскиот уметник Сорен Полсен

Радио МОФ - 15.01.2018

Колкумина од вас посакале да ја пропатуваат Земјата? Со оглед на тоа дека планетата е со периметар над 3800 километри, би биле потребни околу 11 години за да се заобиколи (тоа е под претпоставка дека би се движеле и по вода).

[Став] Операционализирање на областа млади во Агенцијата за млади и спорт

Радио МОФ - 15.01.2018

Со оглед на фактот што ова ми е прва колумна во новата 2018 година, дозволете ми да рекапитулирам со една реченица како лично ја доживеав 2017 во рамки на процесите и политиките за млади. Таа реченица би била некоја извртена верзија од познатата ...

Училиштата во Велика Британија го забрануваат „Снепчет“

Радио МОФ - 15.01.2018

Дел од училиштата во Велика Британија веќе започнаа да им забрануваат „Снепчет“ на учениците во текот на наставата, а детскиот комесар Ана Лонгфилд смета дека родителите би требало да продолжат со истата пракса и по училиште.

2 поврзани вести »