TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Убиен 15-годишник од соученик во училиште во Германија

Република - тукушто објавено

Ученик во средно училиште во близина на германскиот град Дортмунд е убиен од негов соученик, соопшти полицијата. Според извештајот, 15-годишникот бил избоден со остар предмет од 14-годишно момче, објави „Би-би-си“.

5 поврзани вести »

Итна седница на Синодот на Грчката црква за разговорите за името

Република - тукушто објавено

Светиот синод на Грчката црква свикал вонредна седница за грчко-македонските разговори за името, јавува „Катимерини“ , повикувајќи се на свои извори. Седницата ја свикал архиепископот Јеронимос и на неа ќе се разговара за неделниот протест во Солун ...

156 поврзани вести »

МВР со детали за убиството на „Дижонска“: Го испрскала убиецот со солзавец, тој ја пробол со нож

Република - тукушто објавено

Министерството за внатрешни работи соопшти детали за убиството кое во саботата се случи во куќа на улицата „Дижонска” во скопски Чаир. Според полицијата на убиството му претходела вербална расправија. Наводно жртвата Ж.К.

27 поврзани вести »

Угледниот „Индепендент“ за „Македонисимо“: Оваа група мора повторно да се врати!

Република - пред: 16 мин

Критичарот Мајкл Чрч во угледниот британски весник „Индепендент“ објави рецензија за најновиот проект со музика од Македонија „Македонисимо“ на пијанистот Симон Трпчески кој беше претставен во салата за камерна музика, лондонскиот „Вигмор хол“, која ...

14 поврзани вести »

ДУИ ќе бара укинување на патните трошоци за пратениците за да не се мета на новинарите

Република - пред: 20 мин

Пратеникот на ДУИ Џеват Адеми на комисиската расправа за труд и социјална политика во Собранието, најави амандман со кој ќе се бара укинување на сите патни трошоци за пратениците. -На овој начин треба да ги испровоцираме и другите функционери, а со ...

34 поврзани вести »

Некој го прекина Морган Фримен во говорот – тој му врати на фраерски начин (видео)

Република - пред: 21 мин

На завчерашното доделување на SAG Awards (Screen Actors Guild Awards, Скреен Актерс Гилед Авордс) актерската легенда Морган Фримен доби награда за животно дело. Додека култниот актер држеше говор некој во првите редови разговараше гласно, што ...

19 поврзани вести »

Скопјанец ја претепал својата мајка со рачка од секира

Република - пред: 27 мин

Против 25-годишниот Д.М. од Скопје е покрената кривична пријава за „тешка телесна повреда во вршење семејно насилство“. Според полицијата Д.М. ја претепал својата мајка, при што и ја скршил раката, па по неколку дена продолжил да ја удира по ...

3 поврзани вести »

ДОАЃА, ДОАЃА СМРТТА (ноктурно)

Република - пред: 50 мин

ДОАЃА, ДОАЃА СМРТТА Доаѓа Смртта, со катран-очи, слепи од омраза, без повод и причина. Доаѓа Смртта, со црна рака, крената да удри и да удира, не и да се поддаде за здраво-живо и за пријателска прегратка.

Роналдо тренира со повредено око (видео)

Република - пред: 50 мин

Раната на лицето и отокот под левото око не го спречи Кристиано Роналдо да биде дел од денешниот тренинг на Реал Мадрид. Тренингот беше отворен за јавноста и новинарите, па сите видоа дека Роналдо има повреда поради која не се чувствува комотно, но ...

93 поврзани вести »

Распродаден мечот Хрватска – Франција, карти „на црно“ се нудат и за 1 300 евра

Република - пред: 55 мин

Можеби на првиот натпревар од главната фаза на Европското првенство хрватските навивачи комплетно потфрлија против Белорусија, но затоа се искупија против Норвешка. За одлучувачкиот натпревар на Хрватска за пласман во полуфиналето против Франција во ...

2 поврзани вести »

Зголемена стапката на сиромаштија: Македонските граѓани едвај врзуваат крај со крај

Република - пред: 59 мин

Стапката на сиромаштија се зголемила 0.4 процентни поени за една година и достигнала 21.9% на крајот на 2016-та. Оттука секој петти или 453 илјади Македонци се сиромашни! Прагот на сиромаштија е приходи од 6.880 денари за самечки домаќинства и ...

8 поврзани вести »

Кина: 1500 работници за девет часа изградиле делница за пруга

Република - пред: 1 час

Изградбата почнала на 19 јануари навечер, а завршена е девет часа покасно, во раните утрински часови на 20 јануари – вака изгледала изградбата на делницата на пруга за нова железничка станица во Кина.

9 поврзани вести »

Драма во Ново Лисиче: Пожар во влез, жителите заробени во своите станови!

Република - пред: 1 час

Запалена цигара фрлена во влез во скопската населба Ново Лисиче предизвика пожар. Цигарата запали скутер кој бил паркиран во влезот на улицата „АСНОМ“ број 180. Очевидец раскажува дека пожарот почнат на приземјето, почнал да се шири и на првиот кат ...

12 поврзани вести »

Главната причина зошто имате напади на глад во доцните часови

Република - пред: 1 час

Оваа навика едноставно предизвикува дијабетис. Цел ден сте гладни, но вечерта надохнадувате за тоа, ова е честа грешка која е последица на брзиот живот кој го живееме. Неодоливата потреба за прејадување во доцните часови не е само последица на ...

3 поврзани вести »

В петок аукција на УЈП: На продажба се солариуми, гарнитури, автомобили, лаптопи, деловен простор…

Република - пред: 1 час

Управата за јавни приходи на 26 јануари (петок) ќе организира јавна аукција и комерцијална продажба на голем број на предмети запленети од даночните обврзници. На таа аукција ќе се продаваат деловни простории за 150.000 евра во Штип, земјоделско ...

2 поврзани вести »

Филмот „Види ја ти неа“ во официјална програма на фестивалот во Клермон, Франција

Република - пред: 2 часа

По селекцијата во Интернационалната компетиција на Филмскиот фестивал во Санденс (18-28 јануари), каде што ќе има 4 проекции, кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски влезе и во официјалната програма на најпрестижниот ...

Затвореник избегал од затвор и направил „парче” во Берово

Република - пред: 2 часа

Полицајците од Берово фатиле затвореник од делчевското село Вирче кој избегал од затворот во Штип и во текот на минатата недела извршил 23 кражби во туристичката населба Абланица во беровско.

11 поврзани вести »

Момче од Радишани уценувало девојка која му испратила интимна фотографија

Република - пред: 2 часа

На 22.01.2018 година околу 22.30 минути А.Ф. (26) од Тетово пријавила уцена од Џ.З. (24) од с.Радишани, скопско. Таа со него во декември минатата година остварила контакт преку социјалната мрежа Инстаграм. а пред извесно време Џ.З.

9 поврзани вести »

Червар со неблагодарна споредба: Ја видовте Македонија, на што личеше тоа…

Република - пред: 2 часа

Лино Червар не може да смета на Домагој Дувњак уште по првиот натпревар на Хрватска на Европското првенство, а обидувајќи се да опише колку другите играчи одлично го заменуваат неговиот придонес на теренот, искусниот хрватски стручњак направи една ...

7 поврзани вести »

Ни Северна Кореја, ни Америка: Оваа држава го држи клучот за нуклеарната драма во светот

Република - пред: 2 часа

Клучниот елемент за составување на нуклеарна бомба е ураниум. Повеќе од третина од овој природен елемент на глобалниот пазар бил извезен од една поранешна советска република. Нивното влијание на глобалниот пазар е толку големо, што државната ...

3 поврзани вести »