TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Се протестира пред домови на пратеници oд СДСМ поради Законот за јазици (Видео)

Република - пред: 6 часа

Пред домот на пратеничката на СДСМ, Кети Смилеска вечерва се собра група граѓани која протестира, нарекувајќи ја предавник, објави Нетпрес. Граѓаните извикуваат „Кети предавник“, како и „Нејќам три, нејќам два, еден јазик сакам ја“.

37 поврзани вести »

Драма на фудбалскиот терен, Караско му го спасуваше животот на Гаитан (Видео)

Република - пред: 6 часа

Кариерите на Николас Гаитан и Јаник Фереира Караско во новиот клуб во Кина не започнаа добро. Поранешниот фудбалери на Атлетико Мадрид денес доживеаја вистинска драма на теренот. За време на натпреварот на нивниот тим Далијан против Пекинг, по ...

9 поврзани вести »

Нова фудбалска трагедија: Почина 20-годишен норвешки репрезентативец

Република - пред: 6 часа

Нова фудбалска трагедија го потресе светот денеска, по смртните случаи на капитенот на Фиорентина Давиде Астори и на талентираниот француски фудбалер Томас Родригес, откако во болница починал 20-годишниот Норвежанец, Адријан Лилебек Овлиен.

15 поврзани вести »

Џафери: Со непотпишување на указот, Иванов го крши Уставот

Република - пред: 6 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека е личен избор на претседателот Ѓорге Иванов дали ќе го потпише Законот за јазици, но со непотпишување на указот претседателот го крши Уставот зашто, рече, доколку мнозинството го изгласа по вторпат ...

160 поврзани вести »

Фрчковски: Цената на ароганцијата на ДУИ за Законот за јазици ќе ја плати СДСМ

Република - пред: 6 часа

Професорот Љубомир Фрчкоски во вечерашното гостување на телевизија 21 рече дека ДУИ покажала ароганција и нечувствителност при инсистирањето сега и ваков каков што е, да се усвои Законот за јазиците.

4 поврзани вести »

Политички притвор за монтиран случај: Доневски жртва на актуелните скандали

Република - пред: 7 часа

Уште да измислеа дека може да склучи нов договор, иако веќе не е директор на СОЗР, па сликата за оваа срамна одлука ќе беше комплетна“. Вака упатени судски извори ја коментираат одлуката донесена попладнево со која што му беше изречен притвор на ...

80 поврзани вести »

Ја удирал со тупаници по лице, ја влечел за коса по скали, Васкез ја претепа девојка си (Видео)

Република - пред: 8 часа

Бејзбол играчот Данри Васкез добил отказ во клубот, откако на интернет се појавила снимка на која брутално ја претепува својата девојка! Спортистот од Венецуела бил уапсен откако безбедносните камери во зградата го снимиле екстремно насилното ...

13 поврзани вести »

Средба на министрите од Западен Балкан: Регионот да зборува во еден глас

Република - пред: 9 часа

Министрите за надворешни работи од Западен Балкан на денешната неформална средба во Сараево се согласија дека вакви состаноци можат да ја зајакнат меѓусебната соработка и разбирање и отвораат можност регионот да „зборува во еден глас“ за работите ...

62 поврзани вести »

Коѕијас и Димитров ќе се сретнат со Нимиц на 27 март во Виена

Република - пред: 10 часа

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиjас со првот директен лет Атина-Скопје ќе дојде на посета во Македонија, идната недела на 22 март кога ќе остави средби со државниот врв, објави 24 вести.

31 поврзани вести »

Мицкоски: СДСМ дојде на власт со тепање, кршење и фарбање, така и владее

Република - пред: 11 часа

Имам многу тешка задача да им објаснам на членовите внатре во партијата дека овие луѓе како дојдоа на насилен начин, со тепање, фарбање фасади, така имплементира и ја практицираат власта во Република Македонија, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

58 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поведе народот во поход против оваа ненародна власт (ВИДЕО)

Република - пред: 11 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во денешното гостување на вестите во Алфа телевизија, истакна дека незадоволството од донесувањето на Законот за јазици во јавноста е огромно.

58 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ никогаш нема да го признае неуставниот Закон за јазици

Република - пред: 11 часа

СДСМ ја погази демократијата, Уставот и законите, само за да изгласа закон кој ќе им овозможи да останат на власт без разлика што при пазарењето за зачувување на коалицијата – на маса е ставен неуставен, неприменлив и штетен закон за двојазичност, ...

63 поврзани вести »

Прилеп: Стотина наставнички и воспитувачки останаа без работа

Република - пред: 11 часа

Осумдесет наставнички и шеснаесет воспитувачки од детските градинки во Прилеп, останаа без работа. Нивните договори, новоназначените директори не им ги продолжија и на нивно место донесоа кадри блиски до актуелната власт, како што велат, најчесто ...

5 поврзани вести »

Димитров: Неопходен е стимул од ЕУ за европерспектива на регионот

Република - пред: 11 часа

Сега е вистинскиот момент кога земјите од Западен Балкан треба да се најмногу сплотени и заеднички да ја градат својата европска перспектива со цел побрзо интегрирање во европското семејство, истакнал министерот за надворешни работи Никола Димитров ...

62 поврзани вести »

Ахмети: По Законот за јазиците, ДУИ ќе гради нова политика

Република - пред: 11 часа

Централното Претседателство на ДУИ, едногласно го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците, кој се изгласа вчера во Собранието, што го симболизира заклучувањето на нормативниот дел на Охридскиот договор и воедно едно важно поглавје ...

53 поврзани вести »

Меркел: Германија нема да го бојкотира СП во Русија

Република - пред: 11 часа

Германската канцеларка Ангела меркел ја отфрли можноста фудбалската репрезентација на Германија да го бојкотира Светското првенство во Русија за да искаже солидарност со Велика Британија. Меркел истакна дека за одговорот на Европската Унија на ...

21 поврзани вести »

Законот за јазици не смее да профункционира бидејќи е донесен во недемократска и непроцедурална атмосфера

Република - пред: 11 часа

sobranieИмаме една тешка, антидржавна одлука на парламентарното мнозинство да влезе во авантура која ќе остави големи последици за Македонија како држава, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во вестите на Алфа ...

58 поврзани вести »

По смртта на уличниот продавач, судири на улиците на Мадрид (Видео)

Република - пред: 11 часа

На протест во центарот на Мадрид синоќа избија судири поради смртта на еден уличен продавач, со потекло од Африка, кој според очевидците, загинал во обид да избега од полицијата, која засилено почна да ја контролира нелегалната улична продажба.

2 поврзани вести »

Мицкоски: Заев е кукавица

Република - пред: 12 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски во неговото денешно интервју во вестите на ТВ Алфа изјави дека Законот за јазици е донесен на целосно насилен начин и дека ова е само продолжување на начинот на кој СДСМ дојде на власт во Македонија.

58 поврзани вести »

„Секјуриком“: Не сме ја злоупотребиле својата позиција

Република - пред: 12 часа

Групацијата „Секјуриком“ ги оценува како неосновани обвинувањата дека влијаеле за некој тендер и дека злоупотребиле положба со што би стекнале противправна имотна корист. , соопшти „Секјуриком“ во допис до медиумите.

82 поврзани вести »