TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Роденден на уметноста во Младинскиот културен центар

Република - 16.01.2018

Младинскиот културен центар, кој во декември одбележа 45 години постоење, задутре шести пат ќе ја организира манифестацијата „Роденден на уметноста“, со која ќе ги почне активностите во 2018 година.

9 поврзани вести »

Ја прашаа Шерон Стоун дали и неа некој ја малтретирал во Холивуд (ВИДЕО)

Република - 16.01.2018

Шерон Стоун – „Основен инстинкт“ – секс симбол. Цели 40 години. Номинирана за Оскар и Златен глобус, Шарон Стоун беше една од најпознатите актерки од 90-тите. Во 2001 година едвај преживеа мозочен удар, а здравствената состојба речиси ѝ ја запре ...

5 поврзани вести »

Лазаров со победничко селфи по вчерашниот меч: Четири Филиповци – 15 гола

Република - 16.01.2018

Во македонската ракометна репрезентација играат четири Филиповци, а тие вчера заедно запишаа 15 гола и беа едни од најдобрите на теренот. Најмногу голови зад своето име во победата на Македонија од 29:28 запиша Филип Кузмановски кој имаше 5 гола, ...

54 поврзани вести »

Ракометарите од петок се во Вараждин, еве кога ќе игра Македонија

Република - 16.01.2018

По првите два победи Македонија обезбеди пласман во четвртфиналната група на Европското првенство (ЕП). За два дена ќе знаеме од која позиција ќе се квалификуваме, но „Фалангата“ ќе остане и ќе се зголеми најмалку уште една недела во Хрватска.

137 поврзани вести »

Хрватска, Франција, Шпанија и Македонија се единствените со две победи на ЕП досега

Република - 16.01.2018

Фаворитите за медал и плус Македонија се единствените четири репрезентации кои по 2. кола забележаа две победи на Европското ракометно првенство (ЕП) кое е во тек во Хрватска. Македонија е во друштво на Хрватска, Франција и Шпанија.

Груевска-Маџоска до Беса Арифи: Етничката припадност си ја избравте за професија

Република - 16.01.2018

Универзитетската професорка Симона Груевска Маџоска на фејсбук жестоко и одговори на сестрата на градоначалничката на Тетовво, Теута Арифи, Беса Арифи. Арифи претходно напиша колумна насловена „А штрајкот со глад кога ќе го почнат?“ во која ...

15 поврзани вести »

Тарчуловски спроведен од куќен притвор во Обвинителство да даде исказ

Република - 16.01.2018

Од куќен притвор денеска во Обвинителството за организиран криминал и корупција е спроведен пратеникот Јохан Тарчуловски, пренесува „24 вести“ Според неофицијалните информации, тој треба да даде исказ во врска со настаните во Собранието што се ...

28 поврзани вести »

Раул Гонзалес: Денеска ќе уживаме, а утре ќе заборавиме на се’

Република - 16.01.2018

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалес не го криеше задоволството по синоќешната победа над Црна Гора. Неговите избраници моментално се први во групата Ц со максимален учинок во пресрет на последниот натпревар од групната ...

59 поврзани вести »

Миркуловски проговори каква е неговата здравствена состојба

Република - 16.01.2018

Филип Миркуловски во неколку наврати заврши со грч на лицето поради хроничната повреда која ја влече, а која ја обнови на мечот со Словенија, но како и секогаш, беспоштедниот борец стисна заби и повторно беше важен дел од триумфот на Македонија во ...

166 поврзани вести »

Скопско семејство моли за помош – исчезна нивната ќерка!

Република - 16.01.2018

Во Полициското одделение Сарај, Р.А. (73) од село Грчец вчера пријавил дека пред околу 20 дена од семејниот дом во село Грчец во непознат правец се оддалечила неговата внука П.Н. (26). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

30 поврзани вести »

Која е единствената дама на победничкото селфи на ракометарите?

Република - 16.01.2018

Филип Кузмановски, играчот на мечот Македонија – Црна Гора, синоќа го објави победничкото селфи на ракометарите по триумфот над Црногорците, 29-28, на Европското првенство (ЕП) кое е во тек во Хрватска.

6 поврзани вести »

Испукани четири куршуми во Ивановиќ, детали за убиството

Република - 16.01.2018

Со четири куршуми од огнено оружје утрово, околу 8:15 часот било пукано врз лидерот на граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“. Веста ја потврдила и Ксенија Божовиќ од СДП, која рекла дека нападот се случил пред неговата канцеларија ...

234 поврзани вести »

Сопругата на Оливер се онесвестила кога слушнала дека починал

Република - 16.01.2018

Милена Ивановиќ, сопругата на Оливер Ивановиќ кој свирепо бил убиен денеска пред неговата канцеларија во Косовска Митровица пред операционата сала дознала дека нејзиниот сопруг починал. Веднаш кога слушнала за веста пристигнала во болница, каде што ...

234 поврзани вести »

Вучиќ закажал итна седница на Советот за национална безбедност поради убиството на Ивановиќ

Република - 16.01.2018

Како што пишуваат српските медиуми, поради убиството на Оливер Ивановиќ, претседателот на Србија Алксандар Вучиќ во 12 часот денеска закажал итна седница на Советот за национална безбедност.

109 поврзани вести »

Червар со чудна забрана за хрватските ракометари: Нема веќе играње, шефот укина се’

Република - 16.01.2018

Овој пат нема играње, шефот укина се. Сака да сме фокусирани само на ракомет, вели за 24сата.хр, Игор Карачиќ кој во пар во Лука Циндриќ одлично го заменија повредениот капитен против Исланд.

32 поврзани вести »

Чешки автобус се заглави во портата во Задар (видео)

Република - 16.01.2018

Чешки автобус се заглави во портата Фоша во центарот на Задар, каде што е забрането движење на автомобили. Поради широките ретровизори, автобусот, кој по грешка завршил во зоната забранета за возила, едвај бил извлечен од преминот.

Родители од пеколот: Држеле 13 деца врзани со синџири во куќа во Калифорнија

Република - 16.01.2018

Полицијата во Калифорнија пронашла 13 лица, на возраст од 2 до 29 години, заробени во куќа, а некои од нив биле врзани со синџири за кревет, пренесуваат американските медиуми. Поради злоставување на деца, уапсени се родителите Дејвид Ален Турпин ...

27 поврзани вести »

Убиство утрово на Косовска Митровица: Ликвидиран лидерот на српската партија, блокиран северниот дел на Косово

Република - 16.01.2018

Лидерот на партијата „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, е убиен утрово на Косовска Митровица, потврдиле извори на Радио-телевизија Србија (РСТ). Ивановиќ бил застрелан со три куршуми и им подлегнал на повредите.

234 поврзани вести »

Од март се укинува забраната за купување алкохол по 19 часот

Република - 16.01.2018

Измените на Законот за трговија со кој треба да се укине ограничувањето за продажба на алкохол после 19 часот се готови и треба до крајот на неделава да бидат објавени на Единствениот национален регистар за прописи (ЕНЕР).

26 поврзани вести »

Возач тешко повреден во сообраќајка во Скопје

Република - 16.01.2018

Возач на патничко моторно возило се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно седум сообраќајни незгоди регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две сообраќајки повредени биле пет лица, а во четири била ...

33 поврзани вести »