TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Падна договор: Алексис во Манчестер Јунајтед, Мхитарјан во Арсенал

Република - пред: 22 часа

По се изгледа во текот на утрешниот ден, или најдоцна во понеделник ќе се комплетира една од најзвучните размени во последните неколку години на Островот. Хенрик Мхитарјан ги прифатил условите на Арсенал и се согласил да се пресели на „Емирати“, а ...

70 поврзани вести »

Валенсија поразена на гостувањето кај Лас Палмас, натпреварот го заврши со 9 играчи (видео)

Република - пред: 22 часа

Фенерџијата во шпанската Примера, екипата на Лас Палмас стигна до изненадувачки триумф од 2-1 против Валенсија во 20. коло. Валенсија доби вистинска лекција во тензичен натпревар во кој гостите, покрај двата погодоци во својата мрежа, заработија и ...

7 поврзани вести »

Червар си ја отвори душата: Ова никогаш не сум го доживеал ова во мојата земја

Република - пред: 23 часа

Репрезентацијата на Хрватска вечерва прикажа фантастичен ракомет и сосема заслужено ја победи Норвешка со 32-28, а иако со тоа домаќините на Европското првенство си ги задржаа шансите за пласман во полуфиналето, Лино Червар одлучи да проговори за ...

71 поврзани вести »

Неверојатни комбинации: Кој со кого е цимер во македонската репрезентација?

Република - пред: 23 часа

На сите репрезентативни патувања, ракометарите на Македонија се селат од хотел во хотел, па затоа логично е да се утврдат постојани цимерски двојки. Некои од нив ги претпоставувате судејќи по односот на играчите на теренот, но некои сигурно се ...

5 поврзани вести »

Денеска протест во Солун за името Македонија

Република - пред: 23 часа

Под паролата „Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на соседна Грција, а за поголема масовност, грчките медимуи пишуваат дека се откажани сите спортски натпревари.

132 поврзани вести »

Протестот во Солун за името Македонија во 1992 година (видео)

Република - пред: 23 часа

Се започна на 8 септември 1991 година, со осамостојувањето на Македонија. Уште тогаш Европска Заедница (ЕЗ), се држеше резервирано кон Македонија, иако таа беше единствена ЈУ република која доби позитивна оцена од францускиот правен експерт Робер ...

Градоначалничката на светска метропола ги предупреди жителите: За 90 дена остануваме без вода

Република - пред: 23 часа

Милионскиот Кејптаун, главниот град на ЈАР до 22 април ќе ја потрожи резервата на вода. Затоа, потрошувачката е ограничена на 87 литри по човек дневно. На граѓаните им се советува да се тушираат по најмногу две минути, да го ограничат користењето на ...

3 поврзани вести »

Хет – трик на Агуеро за нова победа на Манчестер Сити (видео)

Република - пред: 1 ден

Најдобриот стрелец во историјата на „граѓаните“, Серхио Агуеро со хет-трик му пресуди на Њукасл за да го врати својот тим на победничкиот колосек, откако сезонава Манчестер сити постави рекорд во серија на победи и испиша историски успех во ...

28 поврзани вести »

Шокантни сцени на „Гудисон“: Рондон му ја скрши ногата на Мекарти, па не можеше да ги сопре солзите (видео)

Република - пред: 1 ден

Денешниот натпревар од Премиер лигата меѓу Евертон и ВБА ќе остане во сенка на страшната повреда на Џејмс Меккарти. Фудбалерот на Евертон кој само што се врати на терените доживеа скршеница на ногата по дуелот со напаѓачот на ВБА, Саломон Рондон.

13 поврзани вести »

Познат лик се враќа во тимот: Раул направи една замена за мечот со Шпанија

Република - 20.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гоназлез направи една промена во составот за дуелот со Шпанија. Шпанскиот стратег го враќа Филип Лазаров, кој поради болки во задната ложа го прескокна мечот со Германија.

90 поврзани вести »

Место да работи за да го подобри стандардот на граѓаните, СДСМ повторно им удри по џебот

Република - 20.01.2018

СДСМ уште еднаш ги излажа граѓаните и наместо да работи за да го подобри стандардот, повторно им удри по џебот, истакна на прес-конференција Слободанка Алексовска од ВМРО-ДПМНЕ. – Наместо намалување на давачките и враќање пари од данокот на додадена ...

42 поврзани вести »

Повторно ќе ни суди истата двојка: Еве кои судии ги одреди ЕХФ за утрешниот дуел Македонија – Шпанија

Република - 20.01.2018

Судиската комисија на ЕХФ денеска ги одреди судиите за утрешните натпревари на Европското ракометно првенство во Хрватска, меѓу кои и дуелот меѓу Македонија и Шпанија. Натпреварот на кој ќе настапи нашата репрезентација им е доделен на Белорусите – ...

13 поврзани вести »

Заложничка драма во Кабул: Талибанци упаднаа во најпознатиот хотел, се ликвидираат гости (видео)

Република - 20.01.2018

Најмалку четворица напаѓачи вечерва упаднаа во хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул. Тие прво ги киднапирале гостите, а потоа почнале и да ги ликвидираат. Како што јавува агенцијата TOLO news, полицијата го обиколила регионот и хотелот.

52 поврзани вести »

Искри на теренот на Фенербахче: Јаховиќ гради в гради со Шкртел, Демирел го фати Македонецот за врат (видео)

Република - 20.01.2018

Тимот на македонскиот репрезентативец, Адис Јаховиќ денеска гостуваше кај екипата на Фенербахче, а фаворитот едвај успеа да дојде до победата и да извече 3 бода против Гезтепе. Македонецот Јаховиќ беше асистент на голот на Гезтепе за изедначување на ...

10 поврзани вести »

Венгер за трансферот на Санчез: Не може истовремено да возите на север и да играте фудбал

Република - 20.01.2018

Арсен Венгер откри колку блиску се Арсенал и Манчестер Јунајтед до реализација на размената на Алексис Санчез и Хенрик Мхитарјан. Двајцата играчи не беа во составите на нивните тимови за денешните дуели, на кои што и „црвените ѓаволи“ и „топчиите“ ...

70 поврзани вести »

Вучиќ на Косово положи цвеќе на местото каде беше убиен Оливер Ивановиќ: Од вас бараме нешто што малкумина би го ...

Република - 20.01.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска положи венец со цвеќе на местото на убиството на водачот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, за време на неговата посета на Косово. Тој на Србите на Косово им се заблагодари што „ги чуваат огништата ...

50 поврзани вести »

Командантот и неговата армија: Раул Гонзалес е најдобриот ракометен тренер во светот

Република - 20.01.2018

Одличните игри на Македонија на европското првенство во Хрватска и освоенотот прво место во групата Ц ги поттикнаа блкнаксите ракометни стручњаци и спортски новинари се повеќе да и посветат внимание на нашата репрезентација.

90 поврзани вести »

Професорот Марковиќ за најавените давачки: Тевдо, немој ова да го дозволиш, мерката е промашај од невидени размери

Република - 20.01.2018

Политикологот Ненад Марковиќ преку социјалните мрежи упати јавен апел до најголемата партија во владата и министерот за финансии Драган Тевдовски кој најави дека и физички лица кои што ќе заработат над 1 милион денари ќе бидат даночни обврзници и ќе ...

2 поврзани вести »

Јовановиќ: И физичките лица ќе мора да плаќаат ДДВ

Република - 20.01.2018

Физичките лица кои остваруваат промет повисок од еден милион денари мора да плаќаат ДДВ и за тоа не треба да има никакви дискусии или дилеми, вели советникот во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ.

42 поврзани вести »

Протсет на Македонците во Лондон: Патриотите кои 2 месеци го бранеа Уставот да бидат ослободени од притвор ( фото – ...

Република - 20.01.2018

Македонските иселеници во Лондон денеска излегоа на простес од каде испратија поддршка за неправедно притворените патриоти кои повеќе од два месеци го бранеа Уставот на Македонија. – Им даваме безрезервна поддршка на нашите патриот кои два месеца го ...

4 поврзани вести »