TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руска реч

Зошто во Русија воените авиони понекогаш слетуваат на автопати?

Руска реч - пред: 7 часа

Руското воено воздухопловство за првпат во историјата вежба слетување на тешки бомбардери и ловци на автопати. На почетокот на оваа година еден тежок бомбардер Су-34 и два ловци Су-39М2 слетаа на федералниот автопат во Ростовската област ( над 1.000 ...

7 причини никогаш да не излегуваш со Русинка

Руска реч - пред: 7 часа

Или зошто односите со руска девојка можат да се покажат како едно огромно разочарување Таа е премногу убава за тебе Сите девојки се девојки, а Русинки се божици. Па, речиси. Стереотипот за убиствената убавина на руските девојки е еден од најчестите.

Експертите во САД воодушевени од руското оружје против дронови во Сирија

Руска реч - пред: 8 часа

Дејствијата на руската војска која спречи масовен напад на терористички дронови на воздухопловната база Хмејмим и пристаништето Тартус предизвикаа воодушевување кај американските стручњаци.

Домашно милениче: Во куќа во Санкт Петербург полицијата пронајде нилски крокодил

Руска реч - пред: 11 часа

Полицајците наидоа на џиновскиот влекач во подрумот. Еден љубител на историски реконструкции го чувал како домашно милениче и го хранел со глувци. На 18 јануари 2018 година неколку полицајци во Петерхоф (општина во Санкт Петербург) пребаруваа голема ...

Нурнаа во историјата: Русија ги испрати во отпад двете најголеми „Ајкули” на светот

Руска реч - пред: 13 часа

Во Русија е донесена одлука за исфрлање од употреба на двете најголеми нуклеарни подморници на светот од Проектот 941 „Ајкула”, објави РИА „Новости”, повикувајќи се на извор од бродската индустрија.

3 поврзани вести »

Германскиот печат пишува за „најстрашното оружје на Русија“

Руска реч - пред: 14 часа

Според пишувањето на германските медиуми, Русија го усовршува едно од најопасните оружја – тешкиот повеќецевен ракетен систем ТОС-1А „Сонцепјок“. Како што пишува „Штерн“, Русија работи на ТОС-2 на платформа на тенкот „Армата“ или оклопниот ...

Новиот дизајн на познатата руска „Векна“: Во чекор со времето или премногу „гламурозен“?

Руска реч - пред: 15 часа

Рускиот Централен научноистражувачки автомобилски и автомото институт НАМИ разви и на својата страница на „Инстаграм“ објави скица на дизајнот на новиот автомобил на Фабриката за производство на автомобили од Улјановск во народот попознат како ...

Путин по повод Богојавление се искапи во ледената вода на езерото Селигер

Руска реч - пред: 17 часа

Илјадници луѓе ширум Русија го слават Богојавление со капење во студените реки и езера. Рускиот претседател не е исклучок. Прочитајте повеќе за Богојавление во Русија: некогаш и сега При користење на материјалите на Russia Beyond задолжителен е ...

40 поврзани вести »

Пред него не останува ниедна непријателска мина: „Змејот Горинич“ во услови на улична борба

Руска реч - 18.01.2018

Инженериско-деминерските единици на армијата за општа намена на Западниот воен округ почнаа вежби за деминирање на територија во услови на населено место, соопшти прес-службата на овој округ.

Најновиот руски тенк Т-14 „Армата“: Сите карактеристики во еден графикон

Руска реч - 18.01.2018

Тенковите и понатаму остануваат едно од клучните оружја во модерното војување, и покрај драстичното зголемување на употребата на тнр. „паметно“ оружје во судирите со низок интензитет. Кон крајот на 2017 година руското Министерство за одбрана ја ...

Во ЕУ продадени повеќе автомобили „Лада“ отколку „Бентли“, „Бугати“ и „Ламборгини“ заедно

Руска реч - 18.01.2018

Продажбата на автомобили од марката „Лада“ во Европската Унија во 2017 година пораснала за 28,9% во однос на 2016, соопшти агенцијата „Автостат“ повикувајќи се на податоците за продажба на автомобили на европскиот пазар кои ги објави Асоцијацијата ...

„Лимузината за Путин”: Почна тестирањето на руските возила „Кортеж”

Руска реч - 18.01.2018

Стручњаците почнаа во специјална гаража да ги примаат новите возила од проектот „Кортеж“, изјави извор запознаен со организацијата на испораката на автомобилот. Едно од возилата кои стигнаа во гаражата е лимузината во која, како што се очекува , ќе ...

2 поврзани вести »

Руската гарда ќе ги добие новите снајперски пушки „Точност“ и системите „Шепот“

Руска реч - 18.01.2018

Националната гарда на Русија годинава планира набавка на новата снајперска пушка „Точност” (Прецизност) и системот за нелетално акустичко дејство „Шепот”, соопштија медиумите. За набавка на десет пушки калибар 7,62 милиметри и десет со калибар 8,6 ...

Видео: Најновата руска балистичка ракета „Булава“ базирана на подморница

Руска реч - 18.01.2018

Со неа се вооружени нуклеарните подморници од Проектот 955 „Бореј“. Погледнете го и видеото од лансирањето на интерконтиненталната балистичка ракета „Булава“ од стратешката нуклеарна подморница „Јуриј Долгоруки“ .

3 поврзани вести »