TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руска реч

Како СССР во 1971 го расипа „каубојскиот“ план на Никсон за напад на Индија

Руска реч - пред: 3 часа

За тоа како Индија ја однесе прочуената победа над Пакистан благодарение на своите прекрасни војници, непоколебливото политичко раководство и моќната дипломатска поддршка од Москва за Russia Beyond пишува познатиот индиски новинар и политиколог ...

Супермоделот Наталија Водјанова пушти во оптек своја крипто валута

Руска реч - пред: 3 часа

Сега можете да разменувате ваши пари за LoveCoins и дури и да земете учество во натпреварување. Рускиот модел и хуманитарен активист Наталија Водјанова пушти во оптек сопствена крипто валута.

МиГ-31БМ: Ловец за дејства на екстремни далечини и височини

Руска реч - пред: 8 часа

Благодарение на интеграцијата на современиот офанзивно-навигациски системи и вооружувањето од новата генерација, ефикасноста на ловецот-пресретнувач МиГ-31БМ во однос на својата претходна верзија МиГ-31 е зголемена на речиси трипати.

Точка на пробив на ПВО! Тактиката на употребата на современата ловечко-бомбардерска авијација

Руска реч - 20.01.2018

Ескадрила ловци-бомбардери се спушта на исклучително мала висина на летот се движи кон цела, максимално користејќи го релјефот на теренот. Екипажите преминуваат на режим на радиотишина, ги гасат своите комуникациски уреди и се приближуваат на ...

Германски сајт: Зошто војна со Русија е гарантирано самоубиство

Руска реч - 20.01.2018

Германскиот сајт „Контра Магазин“ (Contra Magazin) смета дека воени дејствија против Русија се самоубиствени. Материјалот што го објави изданието на германски јазик Contra Magazin носи ваков наслов: „НАТО против Русија: Оној кој мечтае за војна со ...

Видео: Како изгледаат руските ракетоносци Ту-160 во очите на белгиските пилоти

Руска реч - 20.01.2018

Објавена е видеоснимка која со помош на систем монтиран во пилотската кабина (JHMCS) ја направија белгиски пилоти на ловци F-16. Тие на 15 јануари полетаа над Северното море за да ги следат руските ракетоносци Ту-160.

Каде ги чува Русија своите резерви на злато?

Руска реч - 20.01.2018

Дали сакате да дознаете како изгледа главниот трезор на Централната банка на Русија? Погледнете ги овие ексклузивни фотографии! Во трезорот на Централната банка на РФ во моментов има повеќе од 1800 тони злато и според тој показател Русија е на ...

Стрелба, чкрипење на гасеници и облаци од снежен прав: „Тенковски биатлон 2018” во Русија

Руска реч - 20.01.2018

Натпреварувањето кое гарантирано го крева адреналинот почна на 15 јануари ширум целата земја. Евгениј Бијатов/Reuters Тенкови, снежна прашина, стрелба, експлозии, пречки... Во Русија почна „Тенковскиот биатлон 2018“.