TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

Немате план Б за НАТО, мора да го решите прашањето за името, рече Столтенберг по средбата со Заев

Сакам да кажам - пред: 2 часа

Немате план Б, морате да го решите прашањето за името кое го имате со Грција, рече Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев во Владата. „Ќе бидам искрен со вас, ги поздравуваме вашите реформи, но без решение ...

348 поврзани вести »

Решена сум да ја исполнам целта на СЈО, Јанева се сретна со Столтенберг во еден скопски ресторан

Сакам да кажам - пред: 2 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Стoлтенберг се сретна и со специјалната обвинителка Катица Јанева. Разговорот на Столтенберг со Јанева се случил во еден ресторан по неговото обраќање пред пратениците во Собранието, непосредно пред да замине во ...

21 поврзани вести »

Големо невреме во Холандија уби три лица И откажа стотици летови

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Аеродромот во Амстердам „Схипхол“ ги откажа сите летови, а холандската државна железница ги запре возовите, откако големо невреме ја погоди Холандија, при што три лица загинаа. Од аеродромот соопштија дека тој ќе остане затворен на неодредено време ...

17 поврзани вести »

„Емирати“ ја спаси европската гордост „А380“ со зделка вредна 16 милијарди долари

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Компанијата „Емирати“ соопшти дека постигнала договор за купување на 20 авиони од типот „ербас А380“, со можност за дополнителни 16, што ќе значи спас за гордоста на европската авијација. Неодамна беше објавено дека „Ербас“ би можел да го прекине ...

13 поврзани вести »

Елен Помпео мразела што ѝ нашле љубовник веднаш откако Патрик Демпси ја напушти „Вовед во анатомија“

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Ѕвездата на ТВ-серијата „Вовед во анатомија“, Елен Помпео, вели дека била фрустрирана кога нејзиниот лик Меридит Греј бил втурнат во нова љуовна авантура веднаш по смртта на сопругот д-р Дерек Шепард, кој го игра Патрик Демпси.

Гинекологот да не ги изразува своите религиозни ставови пред пациенти, бара невладината ХЕРА

Сакам да кажам - пред: 5 часа

Асоцијација за здравствена едукација и истражување ХЕРА најостро го осудува секое советување за абортус кое е пристрасно, субјективно, засновано врз религиозни догми за да ја одврати бремената жена од прекинувањето на бременоста.

4 поврзани вести »

Работници си ги бараат платите од „Трансмет“ со блокада на ископ на јаглен во РЕК Битола

Сакам да кажам - пред: 5 часа

Со блокада на багерите и камионите за ископ на јаглен и јаловина што се во сопственост на фирмата „Трансмет“, неколку десетици работници од оваа компанија четврти ден штрајкуваат во рудникот „Брод Гнеотино“ при РЕК „Битола“ барајќи „Трансмет“ им ги ...

2 поврзани вести »

Ќе се снима филм за „Црната вдовица“ со Скарлет Јохансон

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Студиото „Марвел“, конечно, почна со подготовки за долгоочекуваниот филм „Црната вдовица”, со Скарлет Јохансон во главната улога. Студиото ја ангажираше сценаристката Џек Шефер, а повеќе детали, како што пишуваат холивудските медиуми, не се познати, ...

Настаните во оваа зграда од 27 април го шокираа НАТО, но импресионирани сме од напредокот што го постигнавте, кажа ...

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред пратениците во Собранието ги пофали реформите кои Македонија ги спровела по настаните од 27 април и рече дека вратата за членство во НАТО е отворена за земјава.

348 поврзани вести »

Трамп ги додели првите „награди“ за лажни вести, победи „Њујорк тајмс“

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Доналд Трамп го искористи својот омилен медиум Твитер за да ги соопшти победниците на првите „награди за лажни вести“, кои опфаќаат и мали грешки на новинари и медиумски извештаи кои подоцна биле коригирани.

22 поврзани вести »

Алаѓозовски вети дека годинава ќе започне обновата на Офицерскиот дом во Битола

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Уште годинава се очекува на терен да започне заштитата на Офицерскиот дом, негова ревитализација и обнова, најави министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Владата на Министерството за култура веќе му префрлила 10 милиони денари за почнување на ...

2 поврзани вести »

Падна канделабра за време на антинато протестот пред собрание

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Силниот ветер урна канделабра со две рекламни паноа пред Собранието, додека во непосредна близина, во паркот Жена борец се одржува мал антинато протест со десетина демонстранти. Повод за протестот е денешната посета на Скопје на генералниот секретар ...

40 поврзани вести »

МКЦ слави роденден со фотоизложби, перформанси И концерти

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Со фотоизложби, поетски перформанс, филмски маратон и со концерти, Младински културен центар (МКЦ) вечерва од 20 часот, по седми пат, го слави глобалниот Роденден на уметноста. За светски роденден на уметноста, 17 јануари е прогласен во 1963 година ...

4 поврзани вести »

Рускиот пијанист Харитонов солист со Филхармонијата

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Младиот руски виртуоз на пијано Даниел Харитонов е вечерашен солист на концертот на Македонската филхармонија, со почеток во 20 часот. Концертот е дел од циклусот „Лауреати“, а ќе диригира Даниел Рајскин од Русија.

12 поврзани вести »

Цело Скопје паркира на улица, полицијата тврди дека казнува

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Низ Скопје се паркира кој каде стигне. Колони возила стојат паркирани на улици, булевари, тротоари, на најпрометните места во градот. Од полицијата велат дека казнуваат, но сликата на улиците низ градот кажува нешто сосема друго.

3 поврзани вести »

Столтенберг денеска ќе се обрати на Собранието на Македонија

Сакам да кажам - пред: 17 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг синоќа имаше неофицијална вечера со дел од неговите денешни официјални домаќини во ресторан на периферијата на Скопје, откако на Скопскиот аеродром го пречека министерката за одбрана Радмила Шеќеринска.

348 поврзани вести »

Законот за јазиците до 9 февруари пак во Собрание, откако Иванов одби да го потпише

Сакам да кажам - пред: 17 часа

Законот за употреба на јазиците најдоцна до 9 февруари треба повторно да биде ставен на разгледување во Собранието, откако претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека нема да го потпише указот, бидејќи го смета за противуставен.

118 поврзани вести »

Владата ќе го анализира предлогот НА Нимиц ЗА кој преговарачот НАУМОВСКИ рече дека е далеку од достоинствен

Сакам да кажам - пред: 17 часа

Владата соопшти дека внимателно ќе го анализира предлогот на посредникот за името Метју Нимиц, откако претходно македонскиот преговарач Васко Наумовски кажа дека е далеку од достоинствен. Вчера во Њујорк, посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц ...

61 поврзани вести »

Не може да се оштети веќе оштетена фасада, обвинителството се откажа од гонење на пратеникот Павле Богоевски

Сакам да кажам - пред: 18 часа

Судскиот процес што се водеше во Основниот суд Скопје 1 против пратеникот Павле Богоевски од Шарената револуција се стопира на барање на Обвинителството. Тоа констатира дека фасадата на зградата на Министерството за култура, која е прогласена за ...

52 поврзани вести »

Македонија ќе ја почне главната фаза на Европското како лидер на групата во Вараждин

Сакам да кажам - пред: 20 часа

Македонската ракометна репрезентација ќе стартува како лидер во својата група од главната фаза на Европското првенство во Хрватска, како единствена селекција која што пренесува три бода од прелиминарната фаза.

89 поврзани вести »