TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

Судењето за лажните пасоши на Грујевски и бошковски фатени во Солун ќе го преземат македонските судови

Сакам да кажам - пред: 11 часа

Судскиот процес против ексначалникот на Петтата управа Горан Грујевски и соработникот од УБК Никола Бошкоски за фалсификуваните патни исправи со кои ги фати грчката полиција во Солун, ќе биде даден во надлежност на македонските судови, дознава ...

9 поврзани вести »

Ракометарите тешко ја победија Црна Гора за пласман во вториот круг на Европското првенство

Сакам да кажам - пред: 20 часа

Најдобрите македонски ракометари ја совладаа Црна Гора со 29:28, со што го потврдија пласманот во вториот круг на Европското првенство во Хрватска. Со четири бода по првите две кола, Македонија е лидер во Ц-групата во Загреб и тоа ќе се обиде да го ...

176 поврзани вести »

Кристијан Бејл се кае што го снимил „Терминатор: Спасување“

Сакам да кажам - пред: 23 часа

Кристијан Бејл откри дека се кае што глумел во „Терминатор: Спасување“ во 2009 година, четвртиот дел од славната франшиза. Актерот, кој игра главна улога во новиот филм „Непријатели“, вели дека трипати ја одбил улогата на Џон Конор, пред да ја ...

2 поврзани вести »

Пејачката на Кренберис Долорес о’риордан почина на 46 години

Сакам да кажам - пред: 23 часа

Пејачката на ирскиот бенд Кренберис Долорес О’Риордан почина во Лондон на 46 години, соопшти нејзиниот публицист. „Пејачката на ирскиот бенд Кренберис беше во Лондон за куса сесија на снимање.

46 поврзани вести »

Вратарот Сашо Василески, Јохан Тарчуловски, Љубен Арнаудов и Елена Доцевска од кабинетот на Вељаноски остануваат во ...

Сакам да кажам - 15.01.2018

Советот од организиран криминал во Апелациониот суд Скопје ги одби и жалбите на пратениците Сашо Василески, Љубен Арнаудов и Јохан Тарчуловски и ги потврди одлуките на Основниот суд Скопје 1 за продолжување на притворот.

47 поврзани вести »

„Форд“ вложува 11 милијарди долари во електрични автомобили

Сакам да кажам - 15.01.2018

Компанијата „Форд“ објави дека ќе вложи 11 милијарди долари во развојот на електрични автомобили во наредните пет години, што е двојно повеќе од претходните најави. Претседателот Бил Форд кажа дека е во план производство на 40 хибридни и целосно ...

9 поврзани вести »

На Попова Шапка растат само дивоградбите, не бива ски центар

Сакам да кажам - 15.01.2018

Последниве неколку години, Попова Шапка е заспана убавица, свесна за својата убавина ама немоќна сама да се разбуди и повторно да заживее. Надлежностите за развој на Попова Шапка не се јасно дефинирани меѓу државната и општинската власт, па ...

„Хародс“ ќе ја отстрани скулптурата на Дијана и Доди Фајед

Сакам да кажам - 15.01.2018

Лускузната стоковна куќа „Хародс“ во Лондон, наводно, планира да го отстрани споменикот на принцезата Дијана и Доди Фајед. Британските медиуми, меѓу кои и „Тајмс” и Би-Би-Си, објавија дека бронзената статуа ќе му биде вратена на таткото на Доди, ...

Уапсен лажен полицаец од Тетово

Сакам да кажам - 15.01.2018

При рутинска контрола на возило, службеници на СВР Тетово откриле лице кое лажно се претставувало како полицаец. Лицето било затекнато вчеравечер во 20.10 часот на магистралниот пат Гостивар-Кичево, кога полициските службеници забележале паркирано ...

24 поврзани вести »

Научната серија „Космос“ се враќа со втората сезона во 2019

Сакам да кажам - 15.01.2018

Омилената научно-документарна серија „Космос“ и официјално се враќа со уште една сезона. Дополнителна добра вест е што водител повторно ќе биде најпопуларниот светски астрофизичар Нил Деграс Тајсон.

Сакаме Македонија да стане членка на НАТО за време на бугарското раководење со ЕУ, рече бугарскиот амбасадор Петков

Сакам да кажам - 15.01.2018

Бугарија ќе ја поддржува Македонија за членството но НАТО и во Европската унија за време на претседателствување со Советот на Европската унија, рече бугарскиот амбасадор во Македонија Иван Петков, на денешната презентација на програмата и ...

Хаосот со паркирани возила се префрли од Средно Водно во Нерези, од Град Скопје најавуваат измени на одлуката

Сакам да кажам - 15.01.2018

Хаосот со паркирани коли од Средно Водно се префрли во Нерези. Откако пред два месеци Град Скопје ја воведе забраната за движење на возила до Средно Водно, сега паркингот кај манастирот Свети Пантелејмон и патот кај Горно Нерези е блокиран од возила.

Собранието го ратификуваше Договорот за добрососедство со Бугарија

Сакам да кажам - 15.01.2018

Парламентарното мнозинство на СДСМ и ДУИ, во отсуство на премиерот Зоран Заев, со 61 глас „за“ и еден „воздржан“ (Ферид Мухиќ), го ратификуваше Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија.

194 поврзани вести »

Ди Каприо ќе глуми во Филмот на Тарантино за Чарлс Менсон

Сакам да кажам - 15.01.2018

Оскаровецот Леонардо ди Каприо ќе глуми во филм за убиствата на Чарлс Менсон, објавија холивудските медиуми, но тој нема да ја игра улогата на озлогласениот водач на култ. Филмот го продуцира и режира оскаровецот Квентин Тарантино.

3 поврзани вести »

Како ДА се справите со тажниот ПОНЕДЕЛНИК, најдепресивниот ДЕН во годината

Сакам да кажам - 15.01.2018

Кога ќе поминат празниците, празната сметка, мамурлакот, тмурното време и враќањето на работа како совршена бура се спојуваат во еден ден, за кој се верува дека е најдепресивен во годината.

18 поврзани вести »

Документ – што предвидува Договорот за добрососедство со Бугарија

Сакам да кажам - 15.01.2018

Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Македонија и Бугарија беше потпишан од премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов на први август минатата година. Договорот е ратификуван лани во ноември од бугарскиот Парламент.

194 поврзани вести »

Јас сум најмалку расистичка личност што ја знаете, вели Трамп

Сакам да кажам - 15.01.2018

Доналд Трамп негираше дека е расист, откако беше осуден од целиот свет за наводната употреба на терминот „посрани држави“, со кој ги опиша Хаити, Ел Салвадор и африканските земји, жалејќи се на голем прилив на мигранти оттаму.

41 поврзани вести »

Мали замени во исхраната за потенок струк во 2018

Сакам да кажам - 15.01.2018

Сигурно за многу луѓе една од главните цели во 2018 година е намалување на тежината. Меѓутоа, една од најчестите грешки е да се почне со строга диета, посакувајќи драстична промена. Здравиот процес на ослабнување се одвива постепено.

4 поврзани вести »

Основниот суд Скопје 2 ослободи погрешно осуден човек, откако заедно со МВР И со Топлана Скопје Север му го украдоа ...

Сакам да кажам - 15.01.2018

Основниот суд Скопје 2 конечно го ослободи од стравот и траумите Гуте Миленковски од скопското село Марино, кој никогаш немал централно градско парно, а поради тоа што му беше украден идентитетот, беше тужен од АД Топлана Скопје Север како должник ...

Собранието ќе гласа за договорот со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ ќе бојкотира

Сакам да кажам - 15.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ нема да го гласа предлог – законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија, кој е на дневен ред на денешната собраниска седница, потврдија од ВМРО-ДПМНЕ за ...

194 поврзани вести »