TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеталиште

Филип Лазаров се враќа во тимот за Шпанија

Шеталиште - пред: 5 часа

Селекторот Раул Гонзалез подготви замена за утрешниот натпревар со Шпанија во Вараждин. Левиот бек Филип Лазаров поради ситна повреда го пропушти дуелот со Германците. Сега Лазаров е подготвен за игра и ќе се врати во составот за дуелот со Шпанија, ...

73 поврзани вести »

Ракометарите ја почувствуваа „Вараждинска арена“

Шеталиште - пред: 5 часа

Момците на Раул Гонзалез го оддржаа првиот тренинг во „Вараждин Арена” каде што утре против Шпанија ќе ја почнат втората фаза на Европското првенство. По историската прва фаза во Загреб, македонските ракометари имаа краток период без натпревар кој ...

77 поврзани вести »

Дали е бракoт компромис?

Шеталиште - пред: 11 часа

Од неодамна некоја ,,мудра” девојка слушнала дека компромисот не е наоѓање на заедничко решение, туку потклекнување на мислењето на другиот. За една современа ,,домаќинка” во денешното рапидно живеење, тоа би значело потполно потклекнување на ...

Нови откритија за месечината: Пронајдена мрежа од таинствени тунели

Шеталиште - пред: 14 часа

НАСА откри тунели што водат длабоко под површината на Месечината – проценето е дека овие тунели би биле идеални за нова Месечева база. „Со оглед на нивната големина, форма, осветлување и геолошко опкружување, станува збор за добри кандидати за ...

10 поврзани вести »

Белоруски судии ќе судат на дуелот меѓу Македонија и Шпанија

Шеталиште - пред: 14 часа

Челниците на ЕХФ еден ден пред одигрувањето на утрешниот меч помеѓу Македонија и Шпанија, прв за нашата селекција од втората фаза на ЕП во Хрватска, ја одредија судиската двојка која ќе се грижи за регуларноста на овој исклучително значаен дуел за ...

12 поврзани вести »

Генетски мутации што не знаеме дека ги имаме

Шеталиште - пред: 15 часа

Има неколку факти за нашето тело за кои не знаеме дека се генетски мутации, најверојатно бидејќи сега се честа појава кај многу луѓе. Ако се вратиме назад кон еволуцијата, ќе видиме дека секоја предност што луѓето ја поседуваат е создадена од генска ...

2 поврзани вести »

Ван Перси ги напушти Фенер и се врати во Феенорд

Шеталиште - пред: 15 часа

Робин ван Перси се враќа во својот „матичен“ клуб Феенорд откако се договори за прекин на договорот со Фенербахче. 34-годишниот поранешен играч на Арсенал и Манчестер јунајтед е роден во Ротердам и е дел од академијата на Феенорд, дебитирајќи како ...

23 поврзани вести »

Битолчанка пронајдена мртва со изгореници по телото

Шеталиште - пред: 16 часа

На 20.01.2017 година во 00,10 часот било пријавено дека во Битола на ул.„Сремска Митровица“ во нејзиниот дом била пронајдена почината В.А. (66). Од страна на лекар од Итна медицинска помош била констатрана смрт со видливи изгореници кај лицето, како ...

19 поврзани вести »

Научниците развиле нов тест за крв што препознава осум вида на тумор

Шеталиште - пред: 16 часа

Меѓународен тим на научници развил нов тест што проверува повеќе видови рак користејќи само примерок од крв. Истражувањето, предводено од научниците од училиштето за медицина „Џон Хопкинс“ од Балтимор, го развило тестот наречен „КанцерСик“, кој може ...

11 поврзани вести »

Коман го продолжи договорот со Баерн Минхен до 2023 година

Шеталиште - пред: 16 часа

Кингсли Коман и официјално потпиша нов договор со германскиот шампион. Според новата соработка, францускиот фудбалер ќе биде обврзан со договор со германскиот гигант до летото 2023 година. „Имам одлична соработка со соиграчите и тренерот.

28 поврзани вести »

Шалке потврди дека Горецка се сели во Баерн

Шеталиште - пред: 17 часа

Леон Горетцка и официјално од јуни ќе биде фудбалер на Баерн (М). И покрај најавите за негова можна преселба во Ливерпул или Јувентус, тој со неговиот агент сепак се одлучиле да ја прифатат понудата на Баерн Минхен.

16 поврзани вести »

Барса му го позајми Рафиња на Интер

Шеталиште - пред: 18 часа

Рафиња ќе ја напушти Барселона и како позајмен играчќе ја продолжи кариерата во Интер, објавија медиумите во Шпанија. Бидејќи „нероаѕурите“ сега не можат да купуваат играчи поради финансискиот фер-плеј, Каталонците по долгите преговори се согласиле ...

10 поврзани вести »

Двете Кореи заедно ќе маршираат на отворањето на ЗОИ

Шеталиште - пред: 19 часа

Северна и Јужна Кореја за прв пат ќе имаат заеднички тим на Олимписките игри, и ќе маршираат заедно на свечената церемонија на отварањето. Во период на големи тензии на Корејскиот полуостров, делегации на двете држави минатата недела седнаа на маса ...

12 поврзани вести »

Најмладите му се израдуваа на Лазаров во Мурско Средишче

Шеталиште - пред: 20 часа

Македонските ракометари денешниот тренинг го одржаа во училишната сала во Мурско Средишче. Нашите херои имаа пријатен пречек од повеќе ученици и нивната учителка. Главна ѕвезда беше Кире Лазаров од кои децата, но и учителката бараа фотографија и ...

77 поврзани вести »

Тешка кражба во куќа во Битола

Шеталиште - пред: 20 часа

На 18.01.2018 година било пријавено дека истиот ден во времето од 12,15 до 15,10 часот во Битола на ул.„Анести Пановски“ непознат сторител извршил тешка кражба во куќата сопственост на Л.Ј.(58).

4 поврзани вести »

Фалсификувал документ за неосудуваност за да добие виза за Австралија

Шеталиште - пред: 21 часа

СВР Битола поднесе кривична пријава против Ф.Л. (43) од село Граешница, битолско, за сторени кривични дела: “поттикнување“ во врска со “Фалсификување службена исправа“ и “Фалсификување исправа“.

5 поврзани вести »

Данска со одличниот Ласе Сван ги победи Словенија и Вујовиќ во Вараждин

Шеталиште - 20.01.2018

Во вториот натпревар од групата во Вараждин, Данска ја победи Словенија со 31-28. Два важни бода за Данците, а Словенците ги загубија сите шанси за полуфинале Голманот Скок имаше одличен натпревар, но неговите соиграчи правеа многу грешки од кои ...

53 поврзани вести »

(Видео) Путин за Богојавление влезе во езеро на минус шест степени

Шеталиште - 19.01.2018

Рускиот претседател, Владимир Путин, се искапи во замрзнатото езеро на традиционалната прослава на Богојавление во Русија. Станува збор за долгогодишна традиција на православната црква, а верниците низ цела Русија се капат во студена вода.

42 поврзани вести »

ФОТО: Битолчанецот Никола Аврамовски го изваде крстот од Радика

Шеталиште - 19.01.2018

На Ростушки мост и оваа година голем беше бројот на верници кои го следеа фаќањето на крстот во водите на реката Радика. Најсреќен меѓу учесниците беше Никола Аврамовски од Битола. На фрлањето на крстот во Радика претходеше Божествената Златоустова ...

152 поврзани вести »

Дваесеттите – незапирлива модна инспирација!

Шеталиште - 19.01.2018

Сензуалност, екстравагантност, накит, гламур и опуштеност се само неколкуте зборови кои ги опишуваат тие 20тите години на модниот свет. Што носеле жените и дали сеуште тие убави сензуални „дваесетти“ имаат ретро влијание врз современите девојки? ...