TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Хит во регинот: Во Јагодина осветена протипожарна цистерна, навалица по богојавленска вода - за 2 часа наточени 9.000 ...

Сител - тукушто објавено

Голем број граѓани се собраа пред портите на црквите во Поморавје, Ресава и Левиќ за да го одбележат празникот Богојавление и да однесат дома „богојавленска водичка“. Во портата на црквата Свети Петар и Павле покрај пет буриња по 500 литри донесена ...

73 поврзани вести »

Кога мразот ќе ја направи дневната соба дворец од бајките: Ваква куќа никогаш не сте виделе!

Сител - пред: 31 мин

Оваа бајковите ледена куќа е напуштена зграда во рускиот град Екатеринбург. Поради силните мразови зградата сега изгледа како дворец на Снежната кралица. Мебелот и ѕидовите се покриени со иње.

Ужас во Русија: Тинејџер со секира искасапи 6 ученици, потоа го запали училиштето и се обиде да се самоубие

Сител - пред: 35 мин

Во напад во училиштето во село Соснови Бор во руската република Бурјатија утрово се ранети шест деца и жена, а истражителите соопштија дека тинејџерот кој ги нападна ученциите со секира делувал самостојно и се наоѓа во болница откако се обидел да се ...

3 поврзани вести »

„Македонија во срцето“, македонски јазик се учи во училиште во Нови Сад

Сител - пред: 42 мин

“За некои мали чекори потребна е голема сила. Ако постои голема љубов за малите чекори, тогаш нема пат кој не може да се помине, вели учителката Снежана Алексиќ Станојловиќ, од основното училиште Вељко Влаховиќ во Нови Сад каде таа предава ...

42 поврзани вести »

Старлетата која е мајка на три деца ги налути фановите откако објави фотографија гола во кревет

Сител - пред: 1 час

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан објави нова фотографија на нејзиниот Инстаргам профил, но не доби позитивни коментари за истата. Ким (37), која е мајка на три деца, позираше целосно гола.

10 поврзани вести »

Историско ДА: Папата венчаше двојка во авион

Сител - пред: 1 час

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуардот на авионот за време на летот од престолнината на Чиле, Сантијаго со градот Икика на север од државата. Двојката го изговори судбоносното „да“ утринава, откако на папата му кажале дека се венчани ...

18 поврзани вести »

Паника во Британија: Волк побегна од резерват близу училиште, учениците не смееле да излезат надвор

Сител - пред: 1 час

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во близина на училиште во Рединг, јужна Англија. Полицијата го бара животното, кое избегало откако силните ветрови ја урнале оградата на резерватот.

3 поврзани вести »

Претепан и ограбен мигрант од Авганистан во Ваксинце

Сител - пред: 1 час

Вчера во 18,30 часот во СВР-Куманово, С.А. (31) од Авганистан пријавил дека на 16 овој месец околу 19,00 часот бил депортиран од страна на полициски службеници од Р.Србија на територијата на Р.Македонија во реонот на с.Лојане.

5 поврзани вести »

Кражба на „Партизанска“: Го оставил клучот во бравата, еве без што остана

Сител - пред: 2 часа

Вчера во 17,25 часот Б.П.(25) пријавил дека истиот ден околу 16,15 часот на бул.“Партизански Одреди“ од страна на непознат сторител било одземено патничко моторно возило “Голф- 6“ со скопски регистерски таблици во кое имало еден лап топ компјутер, ...

6 поврзани вести »

Сакал чисто минато: Поранешен осуденик фалсификувал потврда за неосудуваност за да добие австралиска виза

Сител - пред: 2 часа

СВР Битола поднесе кривична пријава против Ф.Л. (43) од село Граешница, битолско, за сторени кривични дела: “поттикнување“ во врска со “Фалсификување службена исправа“ и “Фалсификување исправа“.

3 поврзани вести »

Барал работа во Германија преку „Реклама 5“, еве како бил измамен

Сител - пред: 2 часа

Вчера во 09.30 часот И.М.(32) пријавил дека од 11 до 16.01.2018 година од страна на лицето Д.К. бил измамен, а во врска со претходна објава на “Реклама 5“ за вработување во Германија. Оштетениот контактирал за работата во Германија со лицето Д.К.

8 поврзани вести »

Измамен скопјанец кај Буњаковец, вешти измамници му продале приказна на абортус на нивната ќерка

Сител - пред: 2 часа

Вчера во 15.10 часот во ПС Центар, Ј.К. (71) од Скопје пријавил дека истиот ден во времето меѓу 14.00 и 15.00 часот на ул.“Владимир Положанов“, бил измамен од страна на две непознати машки лица.

8 поврзани вести »

Драма во судот за прекршоци, судија доби закани по живот

Сител - пред: 2 часа

Вчера во 12.15 часот В.П. (44) од Скопје пријавил истиот ден околу 09.30 часот на ул. “Ј.Х.Џинот“ поточно во ОСС1, Суд за прекршоци, во канцеларија бр. 61 каде извршува функција - судија, додека во канцеларијата била и неговата соработничка дошло ...

2 поврзани вести »

Заканувачко писмо испратено до директорот на Драмски

Сител - пред: 2 часа

Вчера во 12,30 часот, С.Т. од Скопје пријавил дека истиот ден во 10,30 часот, во службената канцеларија на Драмски театар-Скопје, пристигнало писмо адресирано лично до него. Тасевски откако го отворил писмото забележал дека во истото има напишана ...

15 поврзани вести »

Среде бел ден ограбен куќа во Битола, украдени девизи, денари и злато

Сител - пред: 2 часа

Вчера било пријавено дека истиот ден во времето од 12,15 до 15,10 часот во Битола на ул.„Анести Пановски“ непознат сторител извршил тешка кражба во куќата сопственост на Л.Ј.(58). Имено, сторителот со употреба на подесен алат делувал на прозорот од ...

2 поврзани вести »

Пари, икони и свеќи украдени од црква во тетовско

Сител - пред: 2 часа

Вчера било пријавено дека на 17/18.01.2018 година во с.Фалише-тетовско, од страна на непознат сторител била извршена тешка кражба во црквата „Свети Атанасије“, при што биле одземени 1.800 денари две икони и околу еден килограм свеќи.

5 поврзани вести »

Поради расправија околу девојка со нож во глава повреден малолетник (17) од Тетово

Сител - пред: 2 часа

Вчера околу 17,40 часот било пријавено дека во Клиничкиот Центар во Тетово бил донесен повреден 17 годишен малолетник од с.Ново Село, Општина-Боговиње, кој имал расекотина на главата и по укажаната лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.

33 поврзани вести »

Антонио Станков прв доплива до крстот во Брегалница

Сител - пред: 2 часа

Од студените води на Брегалница светиот крст го фати Антонио ...

69 поврзани вести »

Даниел Дончевски по петти пат го фати крстот во Скопје

Сител - пред: 2 часа

Младиот скопјанец Даниел Дончевски по петти пат го извади светиот крст од водите на реката Вардар кои претходно ги освети архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан и свештенството на МПЦ-ОА.

34 поврзани вести »

Хорор: Силувани две малолетнички од Тетово, запознале момче преку апликација, отишле кај него дома и ги обљубил

Сител - пред: 3 часа

Ноќеска во 01,30 часот во ПСОН-Тетово, малолетничка од Тетово во присуство на нејзината мајка во придружба на Дежурен јавен обвинител, психолог при Центарот за социјални работи на Тетово и адвокат, пријавила дека на претходниот ден околу 15,00 часот ...

13 поврзани вести »