TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

ЗОИ 2018: Триумф на Германките во боб двосед

Сител - 21.02.2018

Мариама Јаманка и Лиса Буквиц се закитија со златото во боб двосед во женска конкуренција. Германките имаа за само 7.стотинки побрзо вкупно време од Американките, Елена Мајерс Тејлор и Лорен Гибс.

6 поврзани вести »

Тројца скопјани каснати од кучиња скитници во Центар

Сител - 21.02.2018

Три лица од Скопје вчера и завчера биле каснати од кучиња скитници. Во првиот случај 21-годишната Н.Р. од Скопје во полициската станица Центар пријавила дека завчера околу 16,20 часот во Градскиот трговски центар била нападната од куче скитник кое ...

26 поврзани вести »

Алијанса на Албанците бара поништување на конкурсот за доделување средства во културата

Сител - 21.02.2018

Комисијата за култура во Алијанса на Албанците, на денешната прес конференција побара од Министерството за култура да ја повлече одлуката за доделување средства за годинешната програма за култура, заради неправилности и непочитување на правилникот ...

3 поврзани вести »

Рударството користи помалку штетни материи отколку другите индустрии, уверуваат менаџерите

Сител - 21.02.2018

Во рударството има многу повисоки стандарди отколку во кој и да било друг сектор и постојат механизми за контрола така што не постои опасност по животите на граѓаните и на животната средина, уверуваат првите луѓе на менаџерските тимови во ...

7 поврзани вести »

Силна поддршка од Германија за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Сител - 21.02.2018

Силна поддршка од Германија за стратешките определби на Македонија за влез во ЕУ и НАТО доби македонскиот премиер Зоран Заев на денешната средба во Берлин со германската канцеларка Ангела Меркел.

125 поврзани вести »

Полицијата трага по штитеничка од „Ранка Милановиќ“ и две малолетнички

Сител - 21.02.2018

Три лица лица меѓу кои 19-годишна штитеничка на Јавната установа „Ранка Милановиќ" во Гази Баба, и две малолетнички на возраст од 16 и 17 години од Чаир се оддалечиле во непознат правец, а случаите се пријавени во полиција.

98 поврзани вести »

Кога шминкерот завршил, солзите сами потекле

Сител - 21.02.2018

Анар Агакишјев има веќе 18 години во шминкање на познатите личности. Меѓутоа, овој пат, модел била девојка која никогаш во животот не се нашминкаа. На само 11 години, таа доживеала тешка несреќа поради која ги загубила првобитни контури на нејзиното ...

5 поврзани вести »

Движење БЕСА: Ова е фалсификаторот Билал Касами

Сител - 21.02.2018

Денес и во деновите што следат ќе имаме неколку прес-конференции за да обелодениме еден мега-скандал кој го направил поранешниот претседател на Движењето БЕСА фалсификувајќи ги документите на Движењето БЕСА во судот и поднесувајќи таму документи кои ...

24 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Манчевски ја партизираат администрацијата

Сител - 21.02.2018

СДСМ и Манчевски ја дефокусираат јавноста од партизацијата на администрацијата, која забрзано ја спроведуваат. За која професионализација на администрацијата зборува Манчевски, кога во првиот месец од доаѓањето на власт во владата ги вработија ...

38 поврзани вести »

Внимавајте: Ако имате вакво нешто на автомобилот, казна 300 евра

Сител - 21.02.2018

На стаклата на возилата не се поставуваат огледални фолии. Доколку стаклата на задната страна на возилата се затемнети така што пропуштаат помалку од 30% светлина, тогаш возилото треба да биде опремено со ретровизори на двете страни.

Искористени парите за субвенционирање печки на пелети

Сител - 21.02.2018

Заклучно со денеска, искористени се предвидените 14 милиони денари наменети за субвенционирање на дел од трошоците за купување печки на пелети во домаќинствата за годинава, информира Министерството за економија.

20 поврзани вести »

До зачинот е: Ослабел 45 килограми само со оваа состојка…

Сител - 21.02.2018

Покрај тоа што потикнува будност на организмот, доколку додадете една состојка во кафето е вистински еликсир за слабеење. Мултимилионерот Дејв Аспреј открил дека со помош на само една состојка која ја додал во кафето ослабел 45 килограми! Тајната е ...

3 поврзани вести »

Мицотакис бара пакет решение за името

Сител - 21.02.2018

Пакет решение за сите прашања, бара лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, Мицотакис, во интервју за „Политико.еу“, вели дека Грција треба да прифати договор само ако ...

11 поврзани вести »

Уставен поведе постапка за член од Законот за минималната плата

Сител - 21.02.2018

Уставниот суд на денешната седница ја оценуваше уставноста на одредби од Законот за минимална плата во Република Македонија. Притоа, Судот поведе постапка и изрази сомнеж за уставноста на член 2, став 1 во делот „и исполнет нормиран учинок“ и ...

ССК: Македонија и Турција имаат голем потенцијал за туристичка соработка

Сител - 21.02.2018

Успешна туристичка размена меѓу Македонија и Турција како и подигнување на повисоко ниво од сегашното е наша заедничка цел, порача денеска претседателот на Туристичко угостителската комора во ССК Аркан Керим на туристичката промоција на Турција во ...

3 поврзани вести »

Меркел: Спорот со името треба да се реши, притисокот врз процесот не носи корист

Сител - 21.02.2018

Спорот меѓу Македонија и Грција за името треба да биде решен, но врз процесот не се влијае позитивно, ако се врши притисок, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата со македонскиот премиер Зоран Заев во Берлин.

46 поврзани вести »

За 30 отсто ќе се зголеми платата на шумските полицајци

Сител - 21.02.2018

За 30 отсто ќе се зголемат платите на шумските полицајци. Одлуката ќе се применува по првиот ребаланс на Буџетот за 2018 година, информираше денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

18 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Американките ја изненадија кокуренцијата

Сител - 21.02.2018

Американките, Кикан Рандал и Џесика Дигинс направија изненадување во женска конкуренција, освојувајќи го златото, а пред фаворизираните тимови на Шведска и Норвешка. Во норвешкиот тим настапи Марит Бјорген најсупешната натпреварувачка на зимските ...

12 поврзани вести »

Бремена жена починала, докторите го спасија бебето со царски рез: Она што следуваше е само Божјо чудо

Сител - 21.02.2018

Како и секое утро, така и тогаш тргнала на работа и не ни помислувала дека може да се случи нешто вакво. Ерика Нигрели, 32-годишна наставничка по англиски јазик во Тексас, била во 36-тата недела во бременоста.

5 поврзани вести »

Лажна паника во Берлин: Евакуирана железничката станица поради сомнителна торба

Сител - 21.02.2018

Железничката станица во Берлин беше накратко евакуирана поради сомнителна патничка торба, а полицијата утврдила дека нема никаква закана. Полицијата соопшти дека можно е измена на возниот ред.