TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Ристовски: Следува најдоброто од Македонија

Скопје инфо - пред: 45 мин

„Знаевме дека нè очекува потежок натпревар од натпреварот со Словенија. Чувствувавме дополнителен притисок бидејќи победата во овој натпревар овозможуваше да пренесеме два бода во втората фаза што би било првпат за Македонија“, изјави Борко ...

26 поврзани вести »

Законот за урбано зеленило: Нема повеќе зграда до зграда, мора да има и зелени површини

Скопје инфо - пред: 45 мин

Законот за урбано зеленило кој вчера е донесен во Собранието на Република Македонија, предвидува при изработка на урбанистичките планови и градежни проекти да се обезбеди најмалку 20 проценти зеленило на секоја градежна парцела.

26 поврзани вести »

Домашен природен лек - Витаминска антивирусна бомба

Скопје инфо - пред: 45 мин

Често се разболувате, постојано пиете апчиња и никако не успевате да го зајакнете имунитетот? Заштитите се на природен начин и зајакнете го својот имунолошки систем со овој стар домашен лек.

7 поврзани вести »

Интересна кампања на Водафон: Погледнете околу себе!

Скопје инфо - пред: 45 мин

За време на важните настани – свадби, родендени и одмори, огромен е бројот на луѓето кои се „залепени“ за своите телефони и делуваат како да не се присутни на самиот настан. Со развојот на паметните телефони, уште потешко е вистински да се поврземе ...

Едно прашање кое Стив Џобс си го поставуваше секое утро

Скопје инфо - пред: 45 мин

Дали некогаш сте замислени во текот на возењето и потоа се прашувате себеси како сте стигнале до крајната дестинација така брзо? Многу често, така минуваме и низ животот, притоа губејќи вид на нашите желби и цели. Но, не мора да биде така.

Децата се справуваат со стресни ситуации полесно со домашен миленик во домот

Скопје инфо - пред: 45 мин

Човековиот најдобар пријател може да биде и најдобар пријател на децата, во текот на нивниот развој. Истражувањето објавено во магазинот Social Development покажува дека децата се справуваат со стресот полесно, кога имаат милениче со себе.

5 работи кои шефовите ги прават, а страшно нѐ нервираат

Скопје инфо - пред: 45 мин

Односите и комуникацијата меѓу шефовите и вработените не се воопшто лесно, поради различните цели, а многу често и поради различни карактеристики на двете страни. Ова се 5 работи кои нашите шефови ги прават, а страшно нѐ нервираат.

МТСП со предупредување до градинките: Казната за политичко и верско организирање на децата е илјада евра

Скопје инфо - пред: 1 час

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) денеска упати допис до детските градинки во кој потсетува на некои одредби од Законот за заштита на децата. Оттаму ги потсетуваат градинките на одредбата од Законот со која „се забранува злоупотреба ...

31 поврзани вести »

Ќе имаат ли можност граѓаните преку субвенции на фотонапонски панели да продаваат струја

Скопје инфо - пред: 2 часа

Министерството за економија за „Макфакс“ потврди дека по донесувањето на законот за енергетика и подзаконските акти, ќе се разгледува можноста за субвенционирање на поставувањето фотонапонски панели за граѓаните и домаќинствата.

5 поврзани вести »

Минатата година во Македонија исчезнале 77 жени – по 11 се уште се трага

Скопје инфо - пред: 2 часа

Минатата година во Македонија за исчезнати биле пријавени вкупно 77 жени.Од нив 66 биле пронајдени,а по 11 и натаму се трага. По нив биле распишани и централни потерници. Вчера пак, полицијата во својот полициски билтен наведе дека татко трага по ...

40 поврзани вести »

Македонија годинава ќе добие уште 80 километри гасовод

Скопје инфо - пред: 2 часа

Со околу 40 милини евра буџетски пари во Македонија годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод, што е најмногу до сега. – Гасификацијата е врвен приоритет на оваа влада. Очекуваме до 2020 да се направи делницата која оди од Неоготино, преку ...

23 поврзани вести »

Гукиќ: Против Македонија игравме како да сме во Скопје

Скопје инфо - пред: 3 часа

Селекторот на ракометната репрезентација на Црна Гора, Драган Ѓукиќ, изјави дека е горд на своите играчи по натпреварот со Македонија и покрај поразот од 29:28. -Горд сум на моите играчи, игравме како да сме во Скопје, а го натеравме протвникот да ...

33 поврзани вести »

Скриена камера: „Поздравување со непознати” во Скопје (видео)

Скопје инфо - пред: 3 часа

Како реагираат луѓето низ Скопје кога непознат човек ги поздравува? Најновото видео на Мартин Јовчевски е „Поздравување со луѓе кои не ги познавам“, ...

3 поврзани вести »

Скопските трговци се жалат: Џабе даваме попусти кога нема кој да пазари!

Скопје инфо - пред: 3 часа

Сопствениците на маркетите за храна и продавниците за облека во метрополата за празниците не ги спуштија цените на производите, но и граѓаните се воздржаа од купување. Иако податоците од продажбата за време на најмасовните денови за шопинг во ...

Искуство на скопјанка која од град се омажила во село – жената таму не се прашува за ништо

Скопје инфо - пред: 3 часа

Марина пораснала на скопскиот асфалт. За време на своето студирање таа се вљубила во момче од село. Неколку години тие се забавувале, а потоа и се венчале, онака како доликува, по старите македонски ( селски) обичаи.

Карпош потпиша меморандум за соработка со „Лајонс клуб“

Скопје инфо - пред: 3 часа

Во знак на унапредување на животната средина, хуманизација на просторот, како и општествена и социјална инклузија, Општина Карпош денеска склучи Меморандум за соработка со „Лајонс клуб – Дистрикт 132 Македонија“.

4 поврзани вести »

Планински маратон: Водно - Матка

Скопје инфо - пред: 4 часа

Оваа пролет, на крајот од март, планината Водно и нејзиното фантастично природно огледало - кањонот Матка ќе бидат домаќини на настанот во планинско (треил) трчање - Водно Матка Треил Маратон.

11 поврзани вести »

Малите индустрии не му штетат на воздухот

Скопје инфо - пред: 4 часа

Малите индустрии (Б-инсталации), кои се во надлежност и контрола на Град Скопје, не биле атмосферски загадувачи, а казните за прекршоци што досега се изречени се однесувале за нарушување на јавната чистота под друг основ.

Алцхајмеровата болест е четврта водечка причина за смртноста во Македонија

Скопје инфо - пред: 4 часа

Алц­хај­ме­ро­ва­та бо­лест е че­твр­та­та во­деч­ка при­чи­на за смрт­ност во све­тот по­ра­ди ко­ја го­диш­но уми­ра­ат по­ве­ќе лу­ѓе откол­ку од кар­ци­ном на дој­ка и про­ста­та за­ед­но.

5 поврзани вести »

ЕХФ ја казни македонската репрезентација - глоба од 2.000 евра

Скопје инфо - пред: 4 часа

ЕХФ ја казни македонската репрезентација. Ракометната федерација на Македонија треба да плати глоба од 2.000 евра поради несоодветна опрема на ракометарите. Казната е поделена на 1.000 евра за различни чорапи на мечот со Словенија и уште 1.000 за ...

34 поврзани вести »