TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Видео: Исечоци од гостувањето на д-р Димитар Апасиев во Топ Тема на Телма телевизија

Скопје инфо - пред: 12 часа

Исечоци од гостувањете на д-р Димитар Апасиев на стручната дебата за т.н. Закон за јазици и употребата на претседателското ...

7 поврзани вести »

Временска прогноза за наредните денови - зимата сеуште не е завршена

Скопје инфо - пред: 12 часа

Денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поинтензивни процеси се очекуваат во раните утрински часови во западните, а околу пладне во источните делови од земјава, каде за кратко време можно е да наврнат ...

37 поврзани вести »

Тензично во Сопиште и Аеродром: Народот гневен, полицијата ги брани пратениците (видео)

Скопје инфо - пред: 12 часа

Група на граѓани вечерва се собра пред домот на пратеникот на СДСМ од скопско Сопиште Далибор Богдановски кој се најде на листата на пратеници од Македонска националност кои учествуваа во силеџиското изгласување на законот за двојазичност на ...

33 поврзани вести »

Големи температурни промени проследени со пороен дожд, грмежи и засилен ветар

Скопје инфо - пред: 12 часа

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поинтензивни процеси се очекуваат во раните утрински часови на запад, а околу пладне во источните делови од земјава каде за кратко време можно е да ...

40 поврзани вести »

Анастејжа доаѓа во Скопје

Скопје инфо - 17.03.2018

Американската поп пејачка Анастејжа на 15 мај ќе одржи концерт во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Скопскиот концерт, кој е во организација на „Прагма мјузик ентертејнмент“, е дел од нејзината светска турнеја „Еволуција“, насловена по ...

2 поврзани вести »

Дознајте дали некој ви ги злоупотребува фотографиите на Фејсбук

Скопје инфо - 17.03.2018

Иако станува збор за многу корисна опција, можноста на Фејсбук да ве препознае во секој момент вознемири многумина. Новиот додаток на најпопуларната социјална мрежа користи препознавање на лица за да ви испрати нотификација доколку некој неовластено ...

Колку двојазичноста ќе ги чини граѓаните?

Скопје инфо - 17.03.2018

Иако иднината на законот за двојазичност сѐ уште е нејасна, со оглед на фактот дека претседателот на државата веќе се изјасни дека нема да го потпише, неизбежно се наметнува и прашањето колку неговата имплементација ќе ги чини граѓаните, пишува Нова ...

Тепачка во Скопје - полицајци нападнати со нож и уништен автомобил

Скопје инфо - 17.03.2018

Вчера во СВР Скопје било пријавено дека во 19:35 часот во Скопје, на игралиштето на место викано „Јурија“, имало нарушен јавен ред и мир со тепачка од страна на 21-годишниот М.Ш. од Гостивар, 20-годишниот Ф.Н.од Гостивар од една и 23-годишниот С.А.

9 поврзани вести »

Тешка сообраќајка во Скопје: Повреден моторциклист префрлен на Клиника

Скопје инфо - 17.03.2018

Вчера во 02 часот и 10 минутина булеварот “Трета Македонска бригада“ се случила сообраќајна незгода во која учествувале автомобил и моторцикл. Имено сообраќајката се случила со патничко моторно возило “Форд Фокус“ со скопски регистерски таблици ...

4 поврзани вести »

Убавина која плени со векови – црква Св. Ѓорѓи во Старо Нагоричане

Скопје инфо - 17.03.2018

Ако се уште не знаете како и каде да го искористите убавиот викенд, тогаш не се мислете многу. На само неколку километри од Скопје, поточно во Куманово, во селото Старо Нагоричане се наоѓа црвата Св.Ѓорѓи. Вистинско место за одмор и мир во душата.

До колегите кои му се умилкуваа на шефот: Ве остави на цедило кога најмногу му верувавте

Скопје инфо - 17.03.2018

Имавме шеф кој беше прекрасен човек ,со него можеше на секоја тема да се разговара, но дојде време тој да си замине.На негово место донесоа типче аутсајдер, без искуство во работата, но горд и многу самоуверен.

Скопјанец со пиштол ограбувал аптеки и им се заканувал на вработените

Скопје инфо - 17.03.2018

Секторот за внатрешни работи Скопје со кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје гo предаде 40-годишниот С.Х. од Скопје, поради основи на сомнение дека извршил две кривични дела - „разбојништво“, предвидено и казниво по ...

35 поврзани вести »

Активности за „Деновите на водата“ во повеќе училишта

Скопје инфо - 17.03.2018

По повод Светскиот ден на водата, 22 Март, ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје во соработка со Град Скопје и општините на територијата на градот Скопје организира повеќе настани под мотото „Денови на водата”.

5 поврзани вести »

„Денови на пролетта – Денови на екологијата“ во Градскиот парк

Скопје инфо - 17.03.2018

ЈП „Паркови и зеленило“ се вклучи во реализација на проектот „Денови на пролетта – Денови на екологијата“ во организација на Град Скопје, а во соработка со ЈП „Комунална хигиена“, Пакомак и УНДП.

4 поврзани вести »

Горивата во Македонија од понеделник ќе добијат нова цена

Скопје инфо - 17.03.2018

Регулаторната комисија за енергетика треба да ја направи новата корекција на малопродажните цени на нафтените деривати, која ќе важи од понеделник. При последната промена на цените Дизелот поскапе 1 денар, 98 октанскиот супер за половина.

6 поврзани вести »

Наскоро наплив на стари возила од Европа: Во Македонија најбарани се оние до три илјади евра

Скопје инфо - 17.03.2018

Во Македонија од година во година се намалува бројот на возила што се увезуваат. Податоците на Царинската управа за регистрирани возила покажуваат дека минатата година се регистрирани 2.615 возила помалку во споредба со 2016 година, а драстично ...

8 поврзани вести »

Македонски синдром: Да не работиме, а да имаме пари

Скопје инфо - 17.03.2018

Една пуста, позната желба на секој Македонец, да не работи, но да има пари... Да најдеш нормална работа во оваа денешно време, каде ќе бидеш платен добро, според она што го работиш и заслужуваш, е навистина голем предизвик во Македонија.

На 40 километри од Скопје - глетка од која застанува здивот

Скопје инфо - 17.03.2018

Езерото Козјак се наоѓа во западниот дел од Македонија, односно во поречкиот крај. Се наоѓа на реката Треска, во нејзината Голема Клисура, на 15 км спротивно од браната на реката Треска. Бидејќи тоа нема никаква допирна точка со планината Козјак ...

Вечерва „Виенски бал“ во Скопје

Скопје инфо - 17.03.2018

Во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“ и под покровителоство на Амбасадата на Република Австрија во Македонија, вечер ќе се одржи традиционалниот 19. „Виенски бал“ во Скопје.

28 поврзани вести »

Концертна промоција на албумот „Мајчин јазик“ на Влатко Стефановски

Скопје инфо - 17.03.2018

Влатко Стефановски вечер концертно ќе го промовира „Мајчин јазик“ - негов прв соло акустичен албум кој за регионот го објави „Кроација рекордс“ од Загреб. Вечерашниот е прв од трите концерти (17-ти, 18-ти и 20 март) за промоција на албумот, кои ги ...

26 поврзани вести »