TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Трудниците во Венецуела ќе добиваат нецели 4 долари месечна помош од државата

Слободен Печат - пред: 50 мин

Претседателот на Венецуела, Никола Мадуро, најавил дека бремените жени во државата ќе добиваат дополнителна финансиска помош од државата. Секоја бремена жена ќе добива парична помош од 700.000 боливари (венецуелска национална валута), вредност ...

8 поврзани вести »

Во Македонија годинава ќе се изградат 80 километри гасовод

Слободен Печат - пред: 1 час

Изградба на 80 километри гасовод, за кој се наменети 40 милиони евра во буџетот, е предвидено за оваа година. Според министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, гасификацијата на Македонија е еден од најголемите приоритети на Владата, а на ...

32 поврзани вести »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе стори сè за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Слободен Печат - пред: 2 часа

На средбата со амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ изјавил дека партијата е насочена кон тоа да се обезбеди членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Според Мицкоски, во оваа насока од страна на власта се гледаат само ...

29 поврзани вести »

Средба Влада-КСС: Двете страни се отворени за изнаоѓање на заеднички решенија

Слободен Печат - пред: 2 часа

Заменик – претседателката на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, министерката за образование и наука Рената Тренеска Десковска, министерот за ...

20 поврзани вести »

Спасовски се сретна со генералниот секретар на Интерпол

Слободен Печат - пред: 4 часа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во седиштето на Генералниот секретаријат на Интерпол во Лион, Република Франција, оствари работна средба со Јирген Сток, генерален секретар на Интерпол.

19 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ се враќаат во Собрание само за обраќањето на Столтенберг

Слободен Печат - пред: 4 часа

Пратениците од опозициска ВМРО-ДПМНЕ, кои веќе извесен период ја бојкотираат работата на Собранието, во четврток се враќаат за да го проследат обраќањето на првиот човек на НАТО, Јенс Столтенберг.

27 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделба и изолација

Слободен Печат - пред: 4 часа

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани. Договорот за добрососедство и пријателство помеѓу Македонија и Бугарија е во интерес на двете држави и нивните граѓани и е во согласност ...

38 поврзани вести »

Стравот и загриженоста водат до Алцхајмерова болест

Слободен Печат - пред: 5 часа

Во САД секоја година меѓу возрасните лица се евидентираат 40-тина милиони новозаболени од анксиозни нарушувања, а новата студија покажала дека кај постарите луѓе, на кои со текот на годините чувството за загриженост и страв се интензивира, неретко ...

5 поврзани вести »

Четири најчести симптоми тумор на мозокот

Слободен Печат - пред: 5 часа

Туморите на мозокот настануваат во различни облици и големини па така се разликуваат и нивните симптоми. Важно е да знаете да ги препознаете, иако симптомите често се нејасни. Затоа потребно е да обрнете внимание на некои од нив.

7 поврзани вести »

Ивановиќ ќе биде погребан во Белград

Слободен Печат - пред: 6 часа

Оливер Ивановиќ ќе биде најверојатно погребан во Белград, на барање на членови на неговото семејство, јави Танјуг повикувајќи се на извори блиски до семејството. Телото на Ивановиќ ќе и биде предадено на семејството по обдукцијата што денеска ќе се ...

193 поврзани вести »

Како да разликувате стомачен грип од труење со храната?

Слободен Печат - пред: 6 часа

Силната болка во желудникот, мачнината, грчевите, проблемите со варењето, благо зголемената температура – сите тие се симптоми на стомачен грип, но и на труење со храната. Како да ги разликувате тие две состојби и кога да реагирате? Како да ги ...

Утревечер во Станица 26 настапува Четкар со познати македонски музичари

Слободен Печат - пред: 6 часа

Со почеток во 21.30 часот, утревечер, во ноќниот клуб Станица 26 ќе настапи македонскиот џез и фанк гитарист Владимир Василевски – Четкар. Концертната свирка е во организација на „3Гонга“, а Четкар за првпат ќе настапи во Македонија со септет ...

7 поврзани вести »

МТСП: Градинките да го почитуваат Законот за заштита на децата

Слободен Печат - пред: 6 часа

Министерството за труд и социјална политика испрати Допис до Јавните установи за деца-детски градинки во кој потсетува на одредби од Законот за заштита на децата. Имено, Министерството за труд и социјална политика ги потсетува градинките на ...

33 поврзани вести »

ДОМ: Законот за урбано зеленило ќе го “зазелени“ урбанизмот

Слободен Печат - пред: 6 часа

„Конечно после седум години успеавме да го донесеме овој Закон за кој сметам дека ќе донесе револуција во просторното планирање, односно ставаме рачна кочница на уништување на зеленилото и бетонирање на општините.

28 поврзани вести »

По земањето на витамините чувствувате мачнина? Можеби правите една од овие 4 грешки

Слободен Печат - пред: 6 часа

Сезоната на грипот и настинките е во полн ек, а за да се заштитите од вирусите кои демнат од сите страни, сте одлучиле да ја посетите аптеката. Се вооружавте со витамини и разни суплементи (додатоци на исхраната) кои во тој момент ви зазвучиле ...

11 поврзани вести »

Челси се вклучи во трката за Санчез

Слободен Печат - пред: 6 часа

Алексис Санчез дефинитивно е решен да го напушти Арсенал, но иднината на неговата кариера во моментов се чини како многу неизвесна. Веќе беше истакнато дека тој има преддоговор со Манчестер сити, но понудата на „граѓаните“ испадна дека е многу ...

54 поврзани вести »

„Воините“ се пресилни за „коњаниците“

Слободен Печат - пред: 6 часа

Во реприза на ланското финале се одигра дерби дуелот на НБА-лигата, во кој актуелниот шампион Голден стејт вориорс однесе гостинска победа во дуелот со финалистот Кливленд кавалирс од 118-108.

23 поврзани вести »

Вучиќ: Убиството на Оливер Ивановиќ е терористички акт!

Слободен Печат - пред: 6 часа

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, пак, изјави дека убиството е терористички чин. – За државата Србија тоа е терористички акт и така ќе се однесуваме кон него – изјави Вучиќ на прес конференција по седница на Советот за национална безбедност.

119 поврзани вести »

Повеќе од 40 верници се пријавиле за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Слободен Печат - пред: 6 часа

Повеќе од 40 луѓе досега се пријавиле да учествуваат во традиционалното фаќање на крстот в петок на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје. Пријавувањето почна на 10-ти и ќе трае до утре, 17 јануари.

29 поврзани вести »

Мелбурн во знакот на Ѓоковиќ и Федерер

Слободен Печат - пред: 6 часа

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го одигра првиот официјален натпревар по долгата пауза предизвикана од повредата на лактот на десната рака, во кој успеа да оствари лесна победа од 3-0 против американскиот тенисер Доналд Јанг и да се пласира во 2.

41 поврзани вести »