TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Радев: Ја ценам улогата на Бигорскиот манастир за зацврстување на пријателството меѓу Бугарија и Македонија (Видео)

Слободен Печат - пред: 3 часа

Свештената Бигорска обител во навечерието на Неделата на простувањето и почетокот на Чесниот пост, вчера ги пречека бугарскиот претседател Румен Радев и двајца архиереи на Бугарската православна црква, во манастирски и црковен ред.

34 поврзани вести »

Гаши избран за претседател на БЕСА на конгресот во Тетово

Слободен Печат - пред: 3 часа

Африм Гаши е избран за претседател на Движењето „БЕСА“ на денешниот конгрес што се одржа во Тетово. За него гласале 522 делегати, 12 биле против и осум воздржани од вкупно 575 делегати. Гаши изјави дека БЕСА отсега ќе биде партија не само на ...

33 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Фуркад со фотофиниш до второто злато во Пјонгчанг

Слободен Печат - пред: 3 часа

Францускиот бијатлонец Мартин Фуркад триумфираше на трката на 15 километри масовен старт на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Фуркад на целта стигна со идентично време како Германецот Симон Шемп, но златото му припадна на францускиот олимпиец ...

7 поврзани вести »

„Кока Кола” со загуба од 2,76 милијарди долари

Слободен Печат - пред: 3 часа

Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во соопштението на компанијата со седиште во Атланта се наведува дека ...

17 поврзани вести »

Ректорот Јанкуловски нема да биде член на МАНУ!

Слободен Печат - пред: 3 часа

Наместо да бара поддршка од матичниот Медицински факултет во Скопје, Никола Јанкуловски побарал да го кандидира одделението на МАНУ – таму добил нога! Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Никола Јанкуловски, поранешен декан на ...

4 поврзани вести »

Уапсен македонски државјанин во Грција поради пренесување нелегални мигранти

Слободен Печат - пред: 3 часа

Грчката полиција во регионот на Дојран, уапси 55-годишен македонски државјанин, бидејќи во приколката од неговиот камион биле пронајдени 11 нелегални мигранти, кои требало нелегално да ги изнесе од Грција.

17 поврзани вести »

Ивона Талевска утре на суд за случајот „Тифани“

Слободен Печат - пред: 5 часа

Судењето за новинарката Ивона Талевска во предметот на СЈО познат како „Тифани“ треба да почне утре во Кривичниот суд. СЈО ја обвини Талевска дека затајувала данок. Според обвинението, Ивона Талевска како сопственик и управител на „Смарт центар“ ...

8 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Норвежаните го освоија златото во штафета

Слободен Печат - пред: 5 часа

Машката репрезентација на Норвешка го освои златото во штафета на четири по десет километри во скијачко трчање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Норвежаните во текот на целата трка беа втори, но шампионот од спринтот во Пјонгчанг, Јоханес ...

6 поврзани вести »

Геровасили: Моментумот во преговорите е идеален

Слободен Печат - пред: 5 часа

Грчката министерка за административна реконструкција смета дека преговорите меѓу Македонија и Грција се наоѓаат во идеален моментум, наспроти тврдењата на лидерот на опозициската Нова демократија дека во овој момент нема околности за решение.

11 поврзани вести »

Честитка од Мицкоски по повод празникот Прочка

Слободен Печат - пред: 5 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски упати честитка по повод денешниот празник Велики Поклади-Прочка до поглаварот на Македонската Православна Црква–Охридска Архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан.

66 поврзани вести »

СДСМ: Владеењето на ВМРО-ДПМНЕ ќе остане запаметено по расипништво и милионски криминални тендери

Слободен Печат - пред: 5 часа

ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, ископот на јаглен е за 40 отсто поевтин од периодот кога ВМРО-ДПМНЕ раководеше со ЕЛЕМ и РЕК Битола. ВМРО-ДПМНЕ, партијата чиешто владеење ќе остане запаметено по расипништво и милионски криминални тендери, очајно ...

37 поврзани вести »

Нетанјаху: Доколку биде потребно Израел ќе дејствува против Иран

Слободен Печат - пред: 6 часа

Иранскиот режим претставува најголема светска закана и доколку биде потребно Израел ќе дејствува, не само против неговите сојузници на Блискиот Исток, туку и против самиот Иран, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

23 поврзани вести »

Фрлена бомба во дискотека во Босна и Херцеговина, повредена една жена

Слободен Печат - пред: 6 часа

Во дискотеката „QM“ во Бановиќи, Босна и Херцеговина, синоќа била фрлена експлозивна направа, при што е повредена една жена. Експлозијата се случила околу 21 часот, а жената е пренесена во Здравствениот дом во Бановиќи.

8 поврзани вести »

Интелектуалци кои го поддржуваа Груевски бараат прекин на преговорите за името

Слободен Печат - пред: 6 часа

Повеќе од 200 македонски интелектуалци кои во изминатиот период отворено застанаа зад поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски меѓу кои Горазд Росоклија, Солза Грчева, Виолета Ачковска, Жидас Даскаловски, Билјана Ванковска, Гордана ...

21 поврзани вести »

Овации од белгиската публика за Симон Трпчески

Слободен Печат - пред: 6 часа

Македонскиот пијанист Симон Трпчески, ја одушеви белгиската публика синоќа во една од најпрестижните сали во земјата, „Бозар“ во Брисел. Заедно со симфонискиот оркестар на белгиската национална оперска куќа „Ла Моне“, Трпчески го изведе концертот ...

6 поврзани вести »

Трамп: ФБИ губи време на мене, наместо да си ги извршува обврските

Слободен Печат - пред: 6 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Федералното истражно биро (ФБИ) дека троши време за да докаже постоење на некаков руски заговор за време на претседателските избори во 2016 година, наместо да се посвети на извршување на своите ...

51 поврзани вести »

Регионалните депонии како решение за проблемот со отпад

Слободен Печат - пред: 6 часа

Од осумте плански региони во Македонија само скопскиот во функција ја има депонијата „Дрисла“, која е регистрирана за обработка и отстранување на безопасниот отпад и за собирање, обработка и отстранување опасен отпад.

12 поврзани вести »

Од утре локални врнежи од дожд

Слободен Печат - пред: 6 часа

Под влијание на серија влажни бранови од утре се очекува промена на времето со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и повеќе се бидат застапни во западните делови од државата.

87 поврзани вести »

Пет лица повредени при излетување на автомобил од патот Скопје-Тетово

Слободен Печат - пред: 6 часа

Пет лица од кои едно потешко се повредени кога возило „рено“ со тетовски регистарски таблички ноќеска излетало од автопатот Скопје-Тетово. Сообраќајката се случила во 00:35 часот кога возачот А.Е.

28 поврзани вести »

Приведен жител на Приштина со фалсификувани документи

Слободен Печат - пред: 6 часа

На граничниот премин „Св. Наум“ на излез од Република Македонија синоќа е приведен У.М.(41) од Приштина кој имал фалсификувани документи. Тој со автобус „Мерцедес“ со косовска регистарска ознака се пријавил како П.Ц.И.(42) од Бугарија.

20 поврзани вести »