TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Smartportal

Apple ќе овозможи исклучување на функцијата која го забавува iPhone поради батеријата

Smartportal - пред: 2 часа

Корисниците одамна се сомневаат дека производителите прават се што можат за да ги мотивираат истите да што почесто ги менуваат своите телефони, односно да го купуваат најновиот модел во понудата.

15 поврзани вести »

Nissan развива читач на мисли за управување на возила

Smartportal - пред: 2 часа

Фото: Nissan Јапонскиот авто производител Nissan подготвува систем за управување кој буквално ги чита мислите. На прв поглед, системот за управување личи на кацига за велосипед. Од неа произлегуваат 11 електроди кои се поврзани со главата на ...

Game of Thrones: Што ќе заврши попрво: книгите или серијата?

Smartportal - пред: 3 часа

Како стојат работите, многу е веројатно дека книгите. Седмата сезона од Игра на престоли веќе далеку го престигна дејствието во последната објавена, петта книга („ Танц со змејови “). Прашањето е дали Џорџ РР Мартин е навистина толку бавен што му ...

Sony ќе се приклучи во групата на најдобрите со Xperia XZ Pro?

Smartportal - пред: 3 часа

Кој е трендот кај најголемите производители на смартфони од минатата година ? Претставување на прилично поголеми, скоро без рамка, со цена од 1000 долари и нагоре, смартфони. Според неофицијални информации од кинескиот сајт MyDrivers, Sony ќе се ...

4 поврзани вести »

YouTube мануелно ќе ги прегледува видеата на кои ќе има реклами

Smartportal - пред: 3 часа

YouTube мануелно ќе ги прегледува популарните видеа пред на нив да постави било каков рекламен материјал. Ваквиот потег доаѓа по низата обвиненија од страна на компании кои плаќале за рекламирање на популарната платформа.

7 поврзани вести »

Meizu го претстави M6s со сензорот за отпечатоци поставен на страната од уредот

Smartportal - пред: 3 часа

Можеби овој кинески производител ја нема продажбата и популарноста на Huawei и Xiaomi, меѓутоа сепак добро стои на пазарот на смартфони. Како и другите кинески производители и Meizu може да се пофали со одлични уреди, а пониска цена од најпознатите ...

Вендинг машините се враќаат во попаметна верзија

Smartportal - пред: 4 часа

Фото: Swyft Автоматите за кафе или цигари се составен дел од речиси секое прометно место. Уште пред децении тие ги заменија коиосците и трафиките, а денес „се закануваат“ да направат уште поголем исчекор во сферата на е-продажбата.

Лукави куќни помошнички – Опкружени со луксузот и богатството што никогаш нема да го имаат

Smartportal - пред: 23 часа

Четири куќни помошнички со латинско потекло работат за најбогатите семејства на Беверли Хилс, ги знаат сите нивни (валкани) тајни и сонуваат за подобар живот и за сопствен бизнис. Добрата вест е што сите сезони можете да ги најдете на домашниот ...

Самсунг Галакси А8(2018) претставен во Македонија

Smartportal - 17.01.2018

Поголем “бесконечен“ екран, двојна камера со оптичка стабилизација на дигитални фотографии и видеа и IP68 o тпорност на вода и прашина Скопје , 17 . Јануари 2018 – Новиот Самсунг Галакси А8( 2018 ) ( Galaxy A8(2018)) денес беше претставен во ...

17 поврзани вести »

Dynamics: паметна платежна картичка со дисплеј и мобилна конекција

Smartportal - 17.01.2018

Фото: Dynamics Платежната картичка на Dynamics е софистицираниот роднина на вашата „обична“ чипувана VISA или MasterCard картичка. Именувана Wallet Card (новчаник), на прв поглед таа е сосема идентична со своите роднини.

Boeing го покажа хиперсоничниот наследник на Blackbird

Smartportal - 17.01.2018

Фото: Boeing Компанијата Boeing претстави нацрт од својот нов хиперсоничен авион. Се работи за наследник на популарниот Blackbird, од кој се очекува да биде речиси двојно побрз. Заоблениот дизајн на телото, како и двојната „опашка“ имаат цел да го ...

2 поврзани вести »

Facebook претстави план за Messenger во 2018 – се планира и поедноставување на сложената апликација

Smartportal - 17.01.2018

Фото: Facebook Facebook како за почеток на новата година, претстави план за развој на Messenger. Тој е составен од 6 точки во кои се разработуваат посебни аспекти од сервисот кои се планира да бидат унапредени.

7 поврзани вести »

Самсунг го претстави лимитираното издание на Галакси Ноут8 за Олимписките Игри Пјонгчанг 2018

Smartportal - 17.01.2018

Сеул, Кореа – 17, jануари 2018 – Помалку од еден месец пред започнувањето на Зимските Олимписки Игри, Пјонгчанг 2018 ( Winter Olympic Games PyeongChang 2018 ) , компанијата Самсунг Електорникс ( Samsung Electronics Co.

5 поврзани вести »

Xiaomi забележа вредност од 100 милијарди долари

Smartportal - 17.01.2018

Кинескиот гигант Xiaomi е школски пример за успехот на кинеската индустрија и економска политика во целост. Компанијата која забележува вредност од 100 милијарди американски долари се занимава со производство на технологија.

Сребрени медали за Петар Заборски и Моника Пендаровска и бронза за Анѓела Мојсовска на турнирот во Самобор

Smartportal - 16.01.2018

Каратистите на Макпетрол имаа уште еден успешен настап на најсилниот европски турнир што викендов се одржа во Самобор, Хрватска, каде што учествуваа 1780 спортисти од 23 држави. Најдобриот Македонски млад спортист за 2017 г.