TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sport 1

Фабрегас: Дефанзивна игра во Каталонија е еднаква на самоубиство!

Sport 1 - пред: 21 часа

Европските гиганти, Челси и Барселона минатата вечер одиграа 1-1 на „Стемфорд бриџ“ во првиот меч од осминафиналната средба од Лигата на шампиони. „Сините“ стигнаа први до предност, меѓутоа во финишот на натпреварот гостите од Барселона успеаа да ја ...

55 поврзани вести »

Вон: Цело тело ме боли, инаку сакам да скијам засекогаш!

Sport 1 - пред: 21 часа

Линдзи Вон освои бронза на спустот во Пјонгчанг и so 33 години и четири месеци стана највозрасната освојувачка на олимписки медал во алпското скијање. Посакува да се натпреварува и на следната Олимпијада, во Пекинг во 2022 година, но вели нејзиното ...

41 поврзани вести »

ФФМ за маркетинг и пропаганда годинава ќе потроши – 400.000 евра!

Sport 1 - пред: 21 часа

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) потрошила 152 илјади евра (9.359.078 денари) на маркетинг и пропаганда во минатата 2017 година, а за оваа 2018 има буџет од 400.000 евра, покажува финансискиот извештај за минатата година и планиранот ...

Русите убедливо до полуфинале, Финките освоија бронза

Sport 1 - пред: 22 часа

Хокеарскиот турнир во Пјонгчанг продолжи со нови натпревари претпладнево, од кои победници излегоа Русите и Финките, првите за полуфинале, вторите за медал. Хокеарите на Русија ѝ се придружија на Чешка меѓу четирите најдобри на ЗОИ во Пјонгчанг, ...

28 поврзани вести »

Србите за време на ЕП лумпувале низ Загреб и купиле билети за дома пред време!

Sport 1 - пред: 22 часа

Веројатно, не постои репрезентација со подобри поединци, а со полоши резултати и полоша атмосфера од српската. Иако успеаја да се пласираат во втората фаза од ЕП во Хрватска и завршија само едно место зад нас, Србите ги извадија на површина сите ...

3 поврзани вести »

Ракитиќ: Челси како да играше ракомет!

Sport 1 - пред: 23 часа

Челси и Барселона одиграа 1-1 во првото осминафинале од Лигата на шампионите, а Каталонците се чувствуваат како поголеми добитници од натпреварот. Доминираа на теренот, имаа многу шанси, а на крајот на краиштата завршија со реми со голови на ...

55 поврзани вести »

Серена Вилијамс: За малку ќе умрев по породувањето!

Sport 1 - пред: 23 часа

Сопственичката на 23 титули од тениските грен-слеми, Серена Вилијамс, откри една страшна реалност, која морала да ја преживее минатата есен. Серена првпат во животот стана мајка во септември.

12 поврзани вести »

Пцовки, навивање, комплименти: Батшуаи царуваше на Твитер за време на Челси - Барса? (ФОТО)

Sport 1 - пред: 1 ден

Челси се ослободи од Миши Батшуаи, но тој и како играч на Борусија Дортмунд не ги крие емоциите за лондонските сини. Еден од најоригиналните твитерџии меѓу фудбалерите, го коментираше мечот меѓу Челси и Барселона (1-1) без задршка во изразувањето.

Вардар има голем предизвик: Само еднаш успеал да ја елиминира Шкендија во Купот!

Sport 1 - пред: 1 ден

Единаесет години најтрофејниот македонски клуб Вардар чека на трофеј во Купот во 2007 го освои последниот куп-трофеј), а за да го прекине деценискиот пост во најмасовното наше фудбалско натпреварување, прв чекор е да го мине својот најголем ривал ...

58 поврзани вести »

Американците страдаа на пенали, Чешка е првиот полуфиналист! (ВИДЕО)

Sport 1 - 21.02.2018

Хокеарите на Чешка се први кои изборија пласман во полуфиналето, на турнирот на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг. Во изедначено четврт-финале, Чешка не ја надигра репрезентацијата на САД, но затоа ја победи на пенали, за конечни 3-2.

28 поврзани вести »

Линдзи Вон само трета, Софија Гоџа ја украде славата во спуст!

Sport 1 - 21.02.2018

Италија слави историско прво злато во женски спуст на Зимските Олимписки игри, а „виновна“ за тоа е Софија Гоџа. Италијанската скијачка триумфираше во највозбудливата алпска дисциплина со време 1:39.22 и за само девет стотинки ја наттрка ...

41 поврзани вести »

Нема намера да се пензионира: Нориаки Касаи ќе лета и на ЗОИ во Пекинг во 2022!

Sport 1 - 21.02.2018

Нориаки Касаи, легендарниот Јапонец е неповторлив. Човек кој веќе две ипол децении постојано е дел од Зимските Олимписки Игри, човек кој напиша бројни историски потфати и кога сите очекуваа дека Пјонгчанг ќе биде неговиот крај на кариерата, тој – ...

3 поврзани вести »

Германците открија како освоија 23 медали на ЗОИ: Пијат пиво со тони!

Sport 1 - 20.02.2018

Знаете како по напорен ден на работа, сакате да се напиете ладно пиво и да си речете: Ооох! Токму тоа го прават германските олимпијци во Пјонгчанг. Досега имаат освоено 23 медали, имаат 11 златни, колку и лидерот Норвешка и еден од факторите за тоа ...

5 поврзани вести »

Најголемата шаховска срамота: Каспаров „прави иле“ – фатен на камера! (ВИДЕО)

Sport 1 - 20.02.2018

Еден од најхаризматичните шаховски светски шампиони, Гари Каспаров, е всушност „автор“ на најголемата срамота на древната игра. Во 1994 година, на супертурнирот во Линарес, Каспаров играше со тогашното чудо од дете, 17-годишната Јудит Полгар, која ...

Сите фудбалери на Реал возат Ауди, само тројца се двојат со Порше, Мерцедес и Бентли! (ФОТО)

Sport 1 - 20.02.2018

Возниот парк на Реал Мадрид е едно мало богатсво, во кое предничат автомобилите од марката Ауиди, од едноставна причина што тоа е спонзор на клубот. Меѓутоа има тројца од ѕвездите кои се издвојуваат.

4 поврзани вести »

Зошто американските лизгачи имаат истакнато меѓуножје?

Sport 1 - 20.02.2018

Американските лизгачи на ЗОИ во Пјонгчанг посебно паѓаат во очи поради нивните костими. Делува во најмала рака чудно тоа што меѓуножјето на нивните униформи е во посветла боја, воочлива среде темната целина.

Може да „летнат“ од ЗОИ зашто ја малтретирале својата сонародничка!

Sport 1 - 20.02.2018

На Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг е започната петиција против две корејски натпреварувачки во брзо лизгање, со која се бара да бидат суспендирани, а истата досега ја потпишале 350,000 луѓе.

Во Сочи доживеа тешка повреда, но сега се врати подобра и „пожешка“ од било кога! (ФОТО)

Sport 1 - 20.02.2018

Роуан Чешчер успеа да заврши на седмата позиција во „халфпајп“ на финалната трка на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Оваа девојка беше фаворитка за медал на ЗОИ во Сочи, но доживеа голема несреќа, па мораше да паузира неколку месеци.

Швајцарците „паднаа“ на продолженијата, Финска го елиминираше домаќинот!

Sport 1 - 20.02.2018

На хокеарскиот турнир на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг беа одиграни натпреварите од осминафиналето, а во последните натпревари пласман понатаму обезбедија Германија и Финска. Германија по продолженија ја победи Швајцарија со 2-1, па во ...

28 поврзани вести »

Германците доминираа на големата скокалница – ги освоија сите три медали!

Sport 1 - 20.02.2018

Германецот Јоханес Риџек освои златен медал во нордиска комбинација на големата скокалница и скијачко трчање на десет километри на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг додека до сребрен и бронзен медал исто така стигнаа германски ...