TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SportMedia

Германија ги симна „Трите круни“, Канада го доби дербито со Финска

SportMedia - тукушто објавено

Хокеарската репрезентација на Германија приреди сензација и го елиминира олимпискиот вицешампион Шведска со победа од 4:3 по продолженија и ќе игра во полуфиналето на турнирот во Пјонгчанг. Противник ќе им биде актуелниот шампион Канада.

2 поврзани вести »

Ново реми на дербито и нова мајсторија на Фелипе (Видео)

SportMedia - пред: 23 мин

Вардар и Шкендија повторно одиграа нерешено, 1:1, вторпат за една седмица, овојпат во Скопје, во првиот четвртфинален меч во националниот Куп. Индивидуалните мајстории на Бесарт Ибраими и особено на Хуан Фелипе беа главните моменти на мечот. Во 63.

38 поврзани вести »

Попрво би делел бонуси отколку казни!

SportMedia - пред: 37 мин

Павел Астахов уште еднаш ја изненади копшаркарската јавност во Русија, и повторно е поврзана со клубот каде е генерален менаџер – Химки. Астахов потврди дека она што го изјави после поразот на екипата од Калев во ВТБ лигата повеќе не важи.

Анри го „пецна“ Нејмар: Смени го спортот ако сакаш да излезеш од сенката на Меси

SportMedia - пред: 1 час

Легендата на францускиот фудбал, Тјери Анри му даде пријателски совет на ѕвездата на Пари Сен Жермен, Нејмар. Бразилецот тврдеше дека минатото лето решил да си замине од Барселона, за да може да „излезе од сенката“ на Лионел Меси.

8 поврзани вести »

Свејни како рекреативка во Пјонгчанг, ги заборави акробациите дома (Видео)

SportMedia - пред: 1 час

Унгарката Елизабет Свејни имаше повеќе трикови користејќи ги дупките во правилникот за настап во акробатско скијање, отколку што покажа елементи на било каква акробација на ЗОИ во Пјонгчанг.

5 поврзани вести »

Делува како да го нема на теренот, а статистиката покажува дека Барселона не може без него

SportMedia - пред: 2 часа

Барселона одигра 1:1 против Челзи, а сите зборат за тоа дека Лионел Меси повторно е спасителот на каталонците и за неверојатно дефанзивната стратегија на Челзи. Статистиката покажува дека Барселона имала 73 отсто посед на топката.

114 поврзани вести »

СТАРТ БЕЗ СЕЛЕКТОР: Интернационалците поодморени од домашните...

SportMedia - пред: 2 часа

Селекторот на сениорската машка репрезентација на Македонија, Јорданчо Давитков, на подготовките за натпреварот со Словачка в недела вечер во „Јане Сандански", ќе има одморени кошаркари кои настапуваат во странски клубови.

2 поврзани вести »

Василев добива шанса, Милевски со јуниорите...

SportMedia - пред: 3 часа

Поделени се селекторските места во младиската репрезентативна кошарка кај нас за летото 2018... Се чека само потврда на одборниците... Иако веќе вообичаено, е толку од не-транспарентноста од страна на Македонската кошаркарска федерација, ...

Битанг е изненадувањето за Шкендија, Камерунецот ќе го почне мечот со тетовци

SportMedia - пред: 3 часа

Камерунецот Кларенс Битанг за првпат ќе биде стартер за Вардар, отако пристигна во редовите на шампионот во зимскиот преоден рок. И дебито во првите 11 ќе му биде на дербито против Шкендија, денеска од 14 часот во првиот меч од четвртфиналето на ...

38 поврзани вести »

Нант без Кире Лазаров против Вардар

SportMedia - пред: 4 часа

Речиси сигурно е дека Кирил Лазаров нема да биде во составот на Нант за дерби дуелот против Вардар, во претпоследното коло од Лигата на шампионите. Капитенот на македонската репрезентација и член на францускиот тим, уште нема закрепнато по повредата ...

3 поврзани вести »

Пенезиќ си оди од Вардар, но не оди во пензија

SportMedia - пред: 4 часа

Андреа Пенезиќ и дефинитивно ќе продолжи да игра ракомет на врвно ниво и следната сезона. Хрватката која има 32 години имаше дилема дали да продолжи активно со спортот или да се повлече по завршување на сезоната.

4 поврзани вести »

Страшен пад на канадски олимпиец, прогнозите се лоши (Видео)

SportMedia - пред: 5 часа

Уште еден тежок пад на олимпиец за време на Игрите во Пјонгчанг. Канадскиот ски-крос натпреварувач Крис дел Боско брутално падна и доживеа тешка незгода. Иако уште нема официјална потврда, се верува дека се работи за скршеница на карлицата.

6 поврзани вести »

Ракитиќ: Мислевме дека играме ракомет, Челзи беше во формација 10-0

SportMedia - пред: 5 часа

Барселона успеа да даде гол и да стигне до поволни 1:1, по првиот меч одигран на „Стемфорд Бриџ“ против Челзи. Ова е резултат кој дава големи шанси за каталонскиот гигант. Досега 13 пати во нокаутфазата на првиот меч на гости одиграле 1:1, а потоа ...

114 поврзани вести »

Русија е моќна машинерија, со 6:1 ги прегазија Норвежаните за полуфинале

SportMedia - пред: 5 часа

Руската хокеарска репрезентација моќно, во свој стил ја прегази Норвешка со 6:1 и ќе игра полуфинале против Чешка на ЗОИ во Пјонгчанг. Русите го решија мечот уште по првиот период од 20 минути и со головите на Григоренко, Гусев и Војнов поведоа со ...

2 поврзани вести »

Ново дерби меѓу Вардар и Шкендија, на ред е првата епизода во Купот

SportMedia - пред: 5 часа

Вардар и Шкендија продолжуваат со дерби мечевите, а по ремито во првото пролетно коло во домашното првенство, на ред е првиот меч од четвртфиналната пресметка во националниот куп. Денеска од 14 часот Вардар ќе и биде домаќин на Шкендија на Арената ...

38 поврзани вести »

БРОНЗЕНАТА ЛИНДЗИ ВОН ИСКРЕНО: Оставив се што имам во себе на оваа планина

SportMedia - пред: 6 часа

Со 33 години е најстарата скијачка со медал на ЗОИ со што ја помина Михаела Дорфмајстер која освои златен медал во спуст и во супервелеслалом на игрите во Торино 2006 година. „Тажно е, ова беше мојот последен спуст.

20 поврзани вести »

КАСАИ КАКО ВИСТИНСКИ „КАМИКАЗА": Ќе скока на Олимпијадата и со 49 години!

SportMedia - пред: 6 часа

Иако на следното планетарно натпреварување ќе има полни 49. години, Јапонецот не планира да се повлече од она што знае добро да го работи–да скока со скии. „Не сакам да кажам, дека ќе одам во пекинг, сигурен сум во тоа.

3 поврзани вести »

Судијата им се заканувал: Ако прозбориш на баскијски, ќе бидеш исклучен!

SportMedia - пред: 7 часа

Автономната заедница Баскија е регион на северот на Шпанија кој со децении се бори за независност и самостојност. Тензиите помеѓу Баскијците и централната власт во Мадрид, траат долга низа на години, и често се манифестираат и во спортот.

Конте: Направивме една грешка и тоа скапо го плативме

SportMedia - пред: 7 часа

Челзи имаше водство од 1:0, контрола на играта, две погодени стативи, но на крајот одигра 1:1 против Барселона, во првиот меч од Лигата на шампионите. Една наивна грешка на одбраната на Челзи беше причина поради која Барселона дојде во чиста ...

114 поврзани вести »

Маестро Јуп Хејнкес има само еден пораз во 24 меча: Уживавме во второто полувреме

SportMedia - пред: 8 часа

Јуп Хејнкес маестрално го води Баерн од клупата, а Баварците го декласираа Бешикташ со 5:0 и ја забележаа 23. победа во 24. меч, откако 72-годишниот стратег повторно е кормилар на тимот. „Игравме млитаво во првото полувреме.

55 поврзани вести »