TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Македонските кошаркари убедливи против Словачка

Стандард - пред: 2 часа

Македонската кошаркарска репрезентација ја совлада Словачка со 87:74 вечерва во СЦ „Јане Сандански“ за трета победа во групата А од претквалификациите за Евробаскет 2021. Предводени од триото Ричард Хендрикс – Бојан Трајковски – Војдан Стојановски, ...

33 поврзани вести »

„Тврдокорни“ најавија протест за одбрана на името „Македонија“.

Стандард - пред: 2 часа

„Тврдокорни“ и „Македонски Обединети Сили“ 27 февруари најавија протест пред Соборниот храм за одбрана на името „Македонија“. Повикот е објавен на Фејсбук. Протестот ќе почне во 17.30 часот.

10 поврзани вести »

Xiaomi Mi Mix 2S ќе има Snapdragon 845 процесор

Стандард - пред: 2 часа

Продуктниот директор на Xiaomi, Донован Сунг објави на социјалната мрежа Twitter дека компанијата ќе го лансира моделот Mi Mix 2S, кој ќе биде со актуелниот топ процесор на Qualcomm Snapdragon 845.

2 поврзани вести »

Официјално: Samsung Galaxy S9 / S9 + сака да го промени нашето разбирање за смартфон камерата

Стандард - пред: 3 часа

Денес е тешко да се чуваат тајните од новинарите кои пишуваат за технологијата и публиката. Ова е случај и со новите предводници на Samsung – Galaxy S9 / Galaxy S9 +, за кои дознавме денови пред нивната официјална премиера на Светскиот мобилен ...

12 поврзани вести »

Nokia на MWC 2018: Обновена смартфон линија и враќањето на телефонот од „Матрикс“

Стандард - пред: 3 часа

Пред точно една година на Светскиот мобилен конгрес (MWC) во Барселона, Nokia мобилните телефони го направија своето враќање. Денес, Финците од HMD Global, кои ги држат правата на светски познатиот бренд, демонстрираа обновена линија смартфони, со ...

7 поврзани вести »

Huawei на MWC 2018: 5G, MateBook X Pro и нов таблет (ФОТО)

Стандард - пред: 4 часа

На MWC 2018 Huawei ја потврди својата репутација како водечка технолошка компанија, најавувајќи го првиот лаптоп во светот со FullView дисплеј – MateBook X Pro. Освен тоа, компанијата исто така го објави и MediaPad M5 таблетот и првиот комерцијално ...

2 поврзани вести »

Мурињо: Победата е посебна, бидејќи го победивме шампионот

Стандард - пред: 4 часа

Жозе Мурињо беше исклучително задоволен од победата над Челзи. Манчестер Јунајтед победи со 2:1, иако губеше во резултатот и мораше да прави пресврт. „Ние победивме фантастичен тим. Поради некоја причина тие станаа шампиони минатата сезона и поради ...

67 поврзани вести »

Конте: Заслуживме реми

Стандард - пред: 4 часа

Менаџерот на Челзи, Антонио Конте изјави дека неговиот тим заслужувал реми против Манчестер Јунајтед. Тимот од Лондон загубија со 1:2 на „Олд Трафорд“. „Мислам дека реми ќе беше фер резултат, но сега мора да зборуваме за пораз.

67 поврзани вести »

Сити си обезбеди минимум дубл, Пеп со прв трофеј во Англија

Стандард - пред: 4 часа

Манчестер Сити го освои првиот трофеј под водство на Пеп Гвардиола, откако победи категорично Арсенал со 3:0 на „Вембли“ и го крена Лига Купот на Англија. Тоа значи дека „граѓаните“ речиси сигурно ќе ја завршат сезоната со дубл, бидејќи едвај некој ...

40 поврзани вести »

Вардар поразен на гостувањето кај Нант

Стандард - пред: 6 часа

Европскиот првак Вардар го забележа вториот пораз во Лигата на шампионите, откако вечерва на гостувањето во Нант загуби со 27:26, во дуел кој поголемиот дел „црвено-црните“ одиграа под своите можности.

62 поврзани вести »

Европска премиера на филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски на ФЕСТ во Белград

Стандард - пред: 6 часа

На белградски ФЕСТ вечерва најновиот филм на режисерот Милчо Манчевски, Бикини Мун ќе ја има европска премиера. – Филмот кој е во американска продукција и во режија и сценарио на Милчо Манчевски преставува драма, еден психолошки пресек за девојката ...

6 поврзани вести »

Мурињо го надмудри Конте, Лукаку најзаслужен за победата на Јунајтед

Стандард - пред: 7 часа

Манчестер Јунајтед направи комплетен пресврт и постигна многу важна победа од 2:1 над Челзи на „Олд Трафорд“. Тимот од Лондон поведе преку Вилиан во 32. минута, но Лукаку изедначи малку подоцна.

67 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Знае ли Јункер дека Македонија е единствената држава во Европа во која има политички затвореници?

Стандард - пред: 7 часа

„ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на европската интеграција на државата.

44 поврзани вести »

Во Маврово наврна над половина метар снег

Стандард - пред: 7 часа

До 16 часот во Маврово наврнале 56 сантиметри снег, во Лазарополе 31, Пожаране 20, пет сантиметри во Тополчани два во Тетово, Штип, Претор и Битола и еден сантиметар во Скопје, Прилеп и Охрид.

114 поврзани вести »

Вардарки со прв пораз во ЛШ

Стандард - пред: 7 часа

Вардар денеска го забележа првиот пораз во Лигата на шампионите на гостувањето кај Мец во Франција од 22-24 (10-10). По серијата од девет натпревари без пораз, „црвено-црните“ првпат во сезоната губат во било кое натпреварување.

62 поврзани вести »

Поглед кон морето за посреќен живот

Стандард - пред: 8 часа

Секој од нас има омилен пејзаж, кон кој да гледа неговиот прозорец – некои сакаат да гледа во планини, други претпочитаат рамни полиња, а трети немаат против да гледаат кон соседските тераси. Поглед на море сепак е нешто друго, велат научници.

МТСП со апел да им се помогне на бездомниците од студеното време

Стандард - пред: 8 часа

Министерството за труд и социјална политика апелира до граѓаните да пријавуваат случаи на бездомништво во Црвениот крст и во центрите за социјална работа. Како што соопштија од Министерството, апелот е поради неповолната временска состојба и ...

14 поврзани вести »

Путин разговараше со Макрон и Меркел за ситуацијата во Сирија

Стандард - пред: 8 часа

Рускиот претседател Владимир Путин разговараше денеска за сириската криза во телефонски разговор со францускиот колега Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, соопшти прес-службата на Кремљ, цитирана од агенциите.

73 поврзани вести »

Иванов – Јункер: Деблокирањето на евроинтеграциите позитивно ќе влијае врз целата општествено-политичка состојба во ...

Стандард - пред: 8 часа

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на преседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во ...

112 поврзани вести »

Српскиот принц Филип Караѓорѓевиќ и неговата сопруга Даница станаа родители

Стандард - пред: 8 часа

Принцот Филип Караѓорѓевиќ и неговата сопруга Даница станаа родители денес откако принцезата роди син, соопшти РТС. Принцот Филип е вториот син на престолонаследникот Александар Караѓорѓевиќ и принцезата Марија.

8 поврзани вести »