TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Косовската полиција демантира дека има барање за апсење конкретна личност за убиството на Ивановиќ

Телма - пред: 3 часа

Заменик командирот на полиција за северниот дел на Косово,Бесим Хоти,ги отфрли информаците дека за убиството на Оливер Ивановиќ ќе биде уапсен Милан Радојчиќ,додавајќи дека „полицијата ќе делува во согласност со барањата на државното обвинителство“.

47 поврзани вести »

Бутарис: Сфаќањето дека Македонија е само грчка е мошне лошо

Телма - пред: 4 часа

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис смета дека сфаќањето дека Македонија е само грчка и ништо повеќе од тоа е мошне лошо. Тој за грчката агенција АНА-МПА, како што пренесува МИА, посочи дека кога се пристапува кон решавање на одреден проблем, ...

54 поврзани вести »

ММФ очекува зголемен економски раст во светот

Телма - пред: 4 часа

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги подобри прогнозите за економскиот раст на глобално ниво за оваа и следната година, предвидувајќи поголема стапка на раст од претходно очекуваната. Аналитичари на ММФ ја зголемија прогнозираната стапка на ...

14 поврзани вести »

Јовески бара партиите да не се мешаат во јавно-обвинителската работа

Телма - пред: 4 часа

Државениот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска соопшти дека за трагичниот настан, во кој животот го загуби четиригодишниот Алмир Алиу, се постапува неселективно, непристрасно, професионално и врз основа на законот и апелира до политичките партии ...

28 поврзани вести »

Во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

Телма - пред: 4 часа

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина. Преку социјалните мрежи и изјави во грчките медиуми се упатува повик на 4 февруари, граѓаните да излезат во ...

157 поврзани вести »

Шведска остана во игра за полуфинале по триумфот над Белорусија

Телма - пред: 16 часа

Голманот Андреас Паличка ја предводеше Шведска во првата победа од Главната фаза на Европското ракометно првенство во Хрватска. „Викинзите“ без проблеми и очекувано ја надиграа Белорусија со 29:20 и ги задржаа шансите за полуфинале пред одигрувањето ...

63 поврзани вести »

Гонзлаес: Играчите се сигурни со Кире, но треба да играат и без него

Телма - пред: 18 часа

Ситуацијата со Кире Лазаров и неговата повреда се уште е неизвесна и под знак прашање дали ќе може да настапи против Чешка. Селекторот Раул Гонзалес им порача на останатите репрезентативци дека треба да се навикнат да играат и кога тој не може да ...

157 поврзани вести »

Франција прва во полуфиналето по триумфот над Србија

Телма - пред: 19 часа

Франција е првата репрезентација која обезбеди полуфинале на Европското ракометно првенство што се одржува во Хрватска. Во Загреб рутинирано го совлада аутсајдерот Србија со 39:30 во втората рунда натпревари од Главната фаза и се зацврсти на првата ...

21 поврзани вести »

Доцевска Божиновска една од осомничените за „Крвавиот четврток“, денеска на распит во обвинителство

Телма - пред: 20 часа

Елена Доцевска Божиновска една од осомничените за „Крвавиот четврток“, денеска била донесена на распит во обвинителството за организиран криминал, дознава Телма. Таа работела во кабинетот на екс спикерот на Собранието, Трајко Велјановски и е во ...

„Топол зајак“ за љубопитните новинари

Телма - пред: 22 часа

„Денес веќе нема прес-конференции , денес има конференции за јавност и тоа не се конференции за размена на информации, тоа се конференции кои величаат една личност, еден човек, една политика“, вели претседателот на Независното здружение на новинари ...

36 поврзани вести »

УЈП тивко и на мала врата ги регистира граѓаните како ДДВ обврзници

Телма - пред: 22 часа

Не стивнуваат реакциите во јавноста околу обврската, физичките лица кои оствариле промет над 1 милион денари да се регистрираат како ДДВ обврзници.Дел од експертската јавност нема дилеми дека претходно требаше да се дефинира што е тоа стопанска ...

23 поврзани вести »

Пешевска: Не чувствувам вина за 27-ми април – Апелација и ја одби жалбата

Телма - пред: 23 часа

Апелација ја одби жалбата на Пешевска, останува во домашен притвор. Одлуката беше денеска откако пратеничката Жаклина Пешевска побара од апелационите судии да и го укинат куќниот притвор. Ги уверуваше дека не планира да бега и ги понуди двата пасоши.

57 поврзани вести »

Европското првенство е завршено за Лазаров?!

Телма - пред: 23 часа

Настапот на нашиот капитен Кире Лазаров на европскот првенство е неизвесен и под знак на прашалник. Тој од утрово се наоѓа во Загреб, заедно со медицинскиот тим каде се вршат испитувања за да се прецизира степенот и тежината на повредата.

121 поврзани вести »

Закони во интерес на граѓаните, а не за тесни бизнис и партиски градежни мотиви

Телма - пред: 23 часа

Комплетна реформа на регулативата, со која законите нема да задоволуваат само партиски и тесни бизнис мотиви како досега, туку ќе се грижат за јавниот интерес, бараат градежната фела и невладините.

6 поврзани вести »

Законот за употреба на јазиците назад пред пратениците од идната недела

Телма - пред: 23 часа

Законот за употреба на јазиците оваа недела нема да се најде пак пред пратениците. На денешната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, координаторите на владејачките пратенички групи се договориле неделава да нема седници од ...

99 поврзани вести »

Преговарачите веќе нема да се среќаваат со Нимиц

Телма - пред: 23 часа

Преговарачите за спорот околу името, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, веќе нема да се среќаваат со посредникот Метју Нимиц. Преговорите за името ќе ги водат делегации од МНР предводени од министрите за надворешни работи Никола Димитров и ...

40 поврзани вести »

Алаѓозовски во Давос: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба

Телма - 22.01.2018

Македонија го поддржува концептот на култура на изградба. Ова е пораката што во Давос, Швајцарија ја испрати министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски на конференција на министрите за култура од земјите – потписнички на ...

64 поврзани вести »

Одложено судењето против дедото на Тамара од Велес

Телма - 22.01.2018

Одложено е денешното рочиште од процесот за обидот за убиство на дедото на малата Тамара од Велес, Љупчо Стојановски, бидејќи Апелациониот суд ја прифатил жалбата на обвинителството за издвојување на психијатриските вештачења на Стојановски.

53 поврзани вести »

Преговорите за името во критична фаза, се чека средбата Заев – Ципрас

Телма - 22.01.2018

Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите Алексис Ципрас и Зоран во Давос, преговорите за името навлегуваат во најкритичната фаза, оценуваат денеска медиумите во Грција, пренесува МИА.

62 поврзани вести »

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за состојбата во Сирија

Телма - 22.01.2018

Советот за безбедност на ОН денеска на вонредна седница ќе ја разгледа актуелната состојба во Сирија и прашањето за доставување хуманитарна помош во таа земја. За време на седницата, генералниот секретар на ОН задолжен за хуманитарни прашања Марк ...

5 поврзани вести »