TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тера

Нова инвестиција во Прилеп, германски ВИК ќе произведува кафемати

Тера - пред: 6 часа

Денес, во Владата на Република Македонија потпишан e договор за државна помош со германската компанија ВИК Груп, која во ТИРЗ – Прилеп гради фабрика за производство на мали електрични уреди наменети за домаќинствата.

34 поврзани вести »

Трио Грнета со голем концерт пред битолчани

Тера - пред: 8 часа

Откако го “кренаа на нозе” Истанбул, со настапот во најреномираната оперска сала „Суреја“ , кларинетистите Исмаил Лумановски и Игор Бакревски и пијанистката Марија Вршкова на 22-ри февруари, ќе одржат концерт и во Центарот за култура во Битола .

3 поврзани вести »

Одбраната на Талески бара обезбедување докази од општината

Тера - пред: 9 часа

Денеска на рочиште во Основниот суд во Битола, поранешниот градоначалник Владимир Талески за предметот на Основното јавно обвинителство за Офицерскиот дом во Битола. Одбраната на Талески побара одлагање на главното рочиште.

5 поврзани вести »

Протест во Битола против промена на името

Тера - пред: 9 часа

Ниту една политичка гарнитура нема право да преговара ниту да го менува името на Република Македонија и идентитетот на македонскиот народ, беше посочено вчера од мирниот протест на плоштадот Магнолија во Битола, кој се организира секоја недела ...

Коцкар пред битолчани

Тера - пред: 9 часа

Со долготраен аплауз беше наградена екипата на претставата Коцкар, која премиерно беше изведена на сцената на Битолскиот театар. После три години откако го реализираше сценскиот проект Ана Карењина, режисерот Дејан Пројковски повторно се врати на ...

2 поврзани вести »

Советот расправаше за безбедноста во сообраќајот

Тера - пред: 9 часа

Безбедноста во сообраќајот во Битола денеска се најде пред советницуте. Опозицијата обвинуваше дека многу жртви имало и ја обвини актуелната власт за непреземањето мерки. -Во второто полугодие од 2017 година на територија на општина Битола се ...

Здравствен дом Битола именуван во ЈЗУ „Д-р Хаим Абраванел“

Тера - пред: 9 часа

ЈЗУ Здравствен дом-Битола од денеска се именува според познатиот еврејски лекар интернист д-р Хаим Абраванел, кој во периодот од 1946 до 1963 година работел во овој град, неговата внука рече дека доколку дедои бил жив, би бил горд што токму неговото ...

11 поврзани вести »

Карневалот „Прочка 2018“ во Прилеп

Тера - пред: 10 часа

Со карневалската забава со маски и доделувањето на наградите на најдобрите поединечни и групни маски, синоќа во Прилеп заврши меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Добитник на најпрестижната Гран-при награда за „нај маска“ е традиционалната маска ...

99 поврзани вести »

Села сведочеше за настаните од 27 април во Собранието

Тера - пред: 12 часа

Пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците Зијадин Села, сведочејќи за насилствата во Собранието од 27 април, денеска во Судот изјави дека во прес-салата бил удрен со монитор и со копје од знаме, а слушал и закани дека ќе биде убиен.

56 поврзани вести »

Ивона Талевска призна вина за даночно затајување

Тера - пред: 13 часа

Ивона Талевска, уредничката на ТВ Сител пред Судот денеска призна вина за даночно затајување, објави порталот Нова Тв. На прашањето дали чувствува вина за стореното кривично дело во случајот на СЈО наречен „Тифани“ таа одговори: „Да“.

120 поврзани вести »

Поевтинуваат горивата за 2,5 денари по литар

Тера - пред: 13 часа

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) малопродажните цени на бензините и дизелот поевтинуваат. Од ноќeска на полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи РКЕ.

34 поврзани вести »

Заев: Ќе го решиме спорот со Грција до јули

Тера - пред: 16 часа

Премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ вели дека до јули Македонија и Грција ќе ги завршат преговорите и ќе ги затворат прашањата што се пречка за влез на Македонија во ЕУ и НАТО.

42 поврзани вести »

Денеска Талески во судот во Битола

Тера - пред: 16 часа

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески пристигна на рочиштето во Основниот суд во Битола за предметот на Основното јавно обвинителство од Битола за „несовесно работење во службата“.

5 поврзани вести »

Променливо облачно време со слаби врнежи од дожд

Тера - пред: 17 часа

Облачно со повремени, главно слаби врнежи од дожд, а на планините над околу 1000 м.н.в со повремен снег. Повеќе врнежи ќе има во западните делови во вечерните и ноќните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од источен правец.

53 поврзани вести »

Коѕијас во следните денови ќе ја посети Македонија

Тера - пред: 17 часа

Шефот на грчката дипломатија во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори вели дека започнува клучна недела за преговорите, а ...

58 поврзани вести »

Села денес во судница треба да се соочи со напаѓачите од Собранието

Тера - пред: 17 часа

Десет месеци по насилството во Собранието на Република Македонија, пратеникот Зијадин Села денес ќе треба да влезе во судница и да се соочи со напаѓачите кој на 27 април, минатата година го претепаа и тешко го повредија.

37 поврзани вести »

Одложена седницата на косовското Собрание за демаркацијата

Тера - пред: 17 часа

Седницата на косовското Собрание, закажана за синоќа, на која требаше да биде ратификуван Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, е одложена, јави дописникот на МИА. – Вонредната седница на Собрането на Република Косово,предвиена за 18 ...

7 поврзани вести »

Земјотрес во Мексико

Тера - пред: 17 часа

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во реонот на мексиканскиот главен град Мексико Сити. Според Американскиот геофизички институт, потресот бил на десет километри под површината на земјата, со ...

19 поврзани вести »

Исламска држава презеде одговорност за нападот во Дагестан

Тера - пред: 17 часа

Екстремистичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за престрелката во руската јужна Реублика Дагестан, во која вчера беа убиени пет лица. Четири лица се убиени, а петмина се повредени во дагестанскиот град Кизпјар,откако 22-годишен ...

25 поврзани вести »

Македонија и Германија постигнаа договор за признавање на возачките дозволи

Тера - 18.02.2018

Билатералниот договор меѓу Македонија и Германија за меѓусебно признавање на возачките дозволи е постигнат, велат извори на Дојче веле . Отстранети се последните пречки, и со тоа, македонските државјани кои живеат или работат во Германија ќе можат ...